Adana Yeme İçme Rehberi

0
Top view adana kebab with rice and fried vegetables and chopped onion and ayran in white plate on stone background

Adana Yeme İçme Rehberi…

Adana yeme içme rehberi yazımızda sizleri enfes lezzetleri derledik… Güzel Adana’nın güzel lezzetleri… Türkiye’nin yemeklerini acı ile lezzetlendiren harika illerinden biridir Adana. Ağzınız yansa da yedikçe yemek isteyeceğiniz lezzetlerin baş adresidir. Bize ne tavsiye edersiniz? Dediğinizi duyuyorum. Öyleyse Adana seyahatiniz için yeme-içme bütçenizi muhakkak bir kenara ayırın. Kebaba doyacak, baharatın anlam ve önemini kavrayacaksınız…

1- Adana Yeme İçme Rehberi Adana Kebabı ile Başlıyor…

Adana yeme içme rehberi Adana Kebap ile başlıyor...
Fotoğraf: birbicer.com

Adana ile kebabı özdeşleşmiştir. Herhangi bir şehre gittiğinizde herhangi bir yerde kebap yemek sıradan karın doyurma faaliyetidir. Ama Adana’da kebap yemek şehrin geleneğini devam ettirmek, mutfağını tanımak bu şahane lezzeti hatırınızda baş köşeye oturtmak demektir. Peki Adana Kebabını yiyeceğiniz en muazzam yerler neresi? İşte cevabı.

Birbiçer Kebap Salonu

Daha yemeğe başlamadan bile gelen koku ağzınızı sulandırmaya yetiyor. Sunumları da bir kebap salonuna yakışır cinsten, abartısız ve sade. Lezzetleri güzel ortaya çıkaran, kebabın yanında ne iyi gider ise hemen masaya koyan Birbiçer Kebap salonu muazzam bir lezzet durağı.

Eyvan Kebap

Bir dolu malzeme kullanıyorlar. Masanız dopdolu oluyor anında. Siz bir istiyorsunuz onlar bin getiriyorlar. Muazzam bir hizmet kalitesi var ki müşterilerin memnuniyetinden bunu daha içeri girer girmez anlayacaksınız. Yedikçe yemek isteyeceğiniz kebabını ise Adana’da bilmeyen yok. Böylesine kaliteli bir mekânda fiyatlar ne derseniz, burası oldukça uygun bizden söylemesi.

Adana’daki tüm kebapçıları listeye eklesek hiç fena olmaz. Çünkü her birinin el lezzeti farklı ve müthiş. Şayet bu iki kebap salonuna uğramadıysanız şunlardan biri yolunuzun üzerinde gözünüze çarparsa girin. Kebapçı Mesut, CikCik Ali, Yeşil Kapı Zeki Uludağ, Hasan Usta… Zaten Adana’ya gelmişken ilk yediğiniz şey ya Kebap olmalı ya da Ciğer. Gezilen yerin yemek kültürüne her koşulda ayak uydurabilen insanlar gerçekten şanslı… Adana’ya bir vejetaryen olarak gidiyorsanız eğer, büyük restaurant menülerinde size hitap eden yemekleri bulabilirsiniz.

2- Adana Yeme İçme Rehberi Şalgam’sız olur mu!

Adana Yeme İçme Rehberi şalgamsız olur mu?

Eee acının başkenti Adana’da şalgam olmasa olur muydu? Eğer Adana’da şalgam içmek için hatrı sayılır bir mekân arıyorsanız Ali Göde’ye muhakkak gitmelisiniz. Hatta stoklamalısınız ki aklınıza geldikçe içme fırsatınız olsun.

3- Bir Adana Yeme İçme Rehberi Klasiği Bici Bici

adana yeme içme rehberi
Fotoğraf: tarifdefteri.net

Muhtemelen Bici Bici ne? diyenleriniz olacak. Şöyle ki farklı aromalar katılarak buzdan elde edilen ve son haline geldiğinde üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilen dondurmamsı içeceğe Bici Bici deniyor. Adana’da pek çok yerde Bici Bici yapan işletmeleri görmeniz mümkün. Özellikle, Doktor’un Yeri, Abuzer Kadayıf Bici Bici, Faruk Usta Bİci Bici ‘de bu enteresan lezzeti tadabilirsiniz.

4- Kadayıf

adana yeme içme rehberi
Fotoğraf: mavibavul.net

Şerbetli tatlı denildiğinde akla ilk gelen daima kadayıftır. Bu büyük lezzet ortaya çıkarken hangi malzemelerin kullanıldığı önemlidir. Mesela, kaymaksız kadayıf olur mu olmaz! İçine de döşendi mi bol antep fıstığı ortaya tadı damağınızda kalacak bir tatlı çıkar. Adana’ya gelmişken Kadayıfcı Olcay’da kadayıf yemeden dönmeyin. Hatta mümkünse yanınızda da götürün ki sevdiklerinizi bu nadide lezzetten mahrum bırakmayın.

5- Ciğer

Fotoğraf: neredenekadarayenir.com

Ciğerci Mahmut’un ününü duymak için Adana’ya gitmenize bile gerek yok. Ciğer denildiğinde akla ilk gelen mekandır burası. Ciğerin en olumsuz özelliğidir mideyi bozması. Gün içinde ciğer yerseniz mutlaka bedenen sizi rahatsız eder. Kokusu burnunuzdan gitmez. İşte Ciğerci Mahmut, ciğerin sırrını çözerek mide problemi yapmayan ciğeri keşfetmiş adeta. O nasıl lezzet! Deneyin, bir de siz görün.

Tabii Adana’da Ciğeri ile ünlü tek yer, Ciğerci Mahmut değil, şayet burada günlerce kalacaksanız sayacağımız tüm mekanları denemenizi öneririm. Ciğerci Ulaş, Tarihi Büyüksaat Ciğercisi Mehmet Usta, Ciğerci Ertan, Ciğerci Edip Usta… Bu saydığımız mekanlarda yiyeceğiniz ciğer, usta ellerden çıkıyor. Birbirlerinden fiyat farkı olabilir. Şunu da ekleyelim, Adana’da kahvaltıda Ciğer yemek moda! Bu Adanalıların kültürünün bir parçası haline gelmiş. Kim bilir belki sizde kahvaltıya Ciğer’i Adana sayesinde yakıştıracaksınız. Denemeye değer.

6- Adana Yeme İçme Rehberi Vazgeçilmezi: Şırdan

adana yeme içme rehberi
Fotoğraf: yolcu360.com

Adana’da lüks haline gelen, efsaneleşmiş bir yiyecekten bahsedeceğiz. Şırdan!

İlk kez duyanlar için garip bir yemek olduğu doğru. Bir defa tattığınızda asla unutamayacağınız yiyecekler arasında girecek. Adana’nın en gözde Şırdancıları ise şöyle:

Şırdancı Naci Dayı

Adana’da Naci Dayı’yı tanımayan yoktur. Kendine has bir sunumu var. Şırdancılar sokağında gece yarısı sattığı Şırdanlar’la ününe ün katmış. Lezzeti on numara.

Şırdancı Bedo

Kalabalık bir grup olarak buraya gidebilirsiniz. Geniş bir yerde, yaptığı şırdanların tadı ile kendinden söz ettirmeyi başarmış. Gece gece canınız Şırdan mı çekti? ŞırdancıBedo 3’e kadar açık.

Şırdancı Güven

Şırdan güvenilir ve hijyeninden emin olduğunuz yerlerde yenmeli. Adana’da ismine yakışır hizmet sunan bu Şırdancı’da kesinlikle favorilerinizden biri olacak.

7- Muzlu Süt

Adana ve muzlu süt garip geliyor kulağa değil mi? Keşfedilmemiş ne kadar çok şey var, siz düşünün.  Adana’da en meşhur yerlerden biri olan Kazım Büfe’de yapılan muzlu sütün muadili başka hiçbir yerde yoktur muhtemelen. Hem sağlıklı hem hafif…

8- Börek

Adana’da yalnızca kebap mı meşhur sanıyordunuz? Bildiğiniz tüm börekleri unutturan Levent Börekçi, seyyar arabasında her kesimden insanın damak zevkine hitap ediyor. Malzemesini bol koyuyor, çıtır çıtır olması için taktik mi uyguluyor bilemiyoruz. Eee böylesine efsane tadın da sırrına karışmıyoruz. Bize, yemek düşer!

9- Hamburgerci Mükerrem

Eti severim ama bana fastfood lazım diyenler için ise Adana’nın Hamburgerde gözbebeği markası Hamburgerci Mükerrem’e bir şans verin. Ünlü fastfood markaları dururken ne gerek var heyecan aramaya demeyin. Adana’da hamburger deyince herkes parmağıyla tek adresi işaret eder! Hamburgerci Mükerrem…

 

Mersin Yeme İçme Rehberi yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz