Afyonkarahisar Gezi Rehberi (Afyon Gezilecek Yerler)

0

Afyonkarahisar çoğu kişi tarafından Afyon olarak bilinir. Yani Afyonkarahisar’a giden biri genelde nereye gidiyorsun sorusuna Afyon’a diye cevap verir. Karahisar ismi ise 2005 yılında Afyonda bulunan hisardan ve volkanik kayaların renginden ötürü eklenmiştir. Peki bölgenin ismi neden Afyon? Muhtemelen bunu merak edip araştıranınız olmuştur. Yine de bizde değinelim istedik. Geçmişten günümüze burada üretilen haşhaş, bölgenin isminde de etkili olmuştur. Tarihe şöyle bir baktığımızda ise Başkomutanlık Meydan Savaşının burada yapıldığını görmekteyiz. Yani Afyon, Anadolu için önemli bir konumdadır. Termal turizm ve mermer işletmeciliğinin gelişmesi buradaki faaliyetlerin çeşitliliğini gösterir. Afyon, ününü Dünya çapında duyurmuş illerimizden bir tanesidir.

Afyonkarahisar Nerededir?

Afyonkarahisar Ege bölgesinde yer alır. Burası hakikaten Uygarlıklar şehridir! 17 ilçesi olan Afyon’da gezmek kısa sürmeyecek. Afyon gezi rehberi incelenmeden önce muhakkak bu ilimiz hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bölgede aktif bir turizm vardır. Tabiatı kucaklamak, dağların tepelerin arasında kalmak, sağlığınız için termal zenginliklerinden faydalanmak Afyon’u özel kılar. Afyonkarahisar’ı gezmeye başladığınızda tarih adına da pek çok şey öğrenirsiniz. Gıda alanında da kendini geliştiren şehrimiz her geçen gün bilinirliğini artırmaktadır.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler İçin Tavsiyeler

Afyon’u anlatabilmek gerçekten zordur. Burayı gezmeden, görmeden, hissetmeden tasvir etmek şehri eksik bırakır. Anadolu’da medeniyet denildiğinde ilk akla gelen illerden biridir Afyonkarahisar. Tarihi kalıntılar, bulgular bu bölgede oldukça fazladır. Yalnızca bununla da ünlü değildir. ‘’ Termal Başkent’’ olarak bilinen şehrimiz kültürel anlamda da adından söz ettirmeyi başarmıştır. Güzel Afyon’u gez gez bitiremezsiniz. Tarihi, kültürel açıdan zengin demek bu şehri özetlemeye yetmez. Afyon’a geldiğinizde nereden başlasak gezmeye? Diye düşünüyorsanız biz harikulade tavsiyelerde bulunacağız! Burada atacağınız her adım mutluluk verici ve heyecanlı olacak!

Gezmeye özendirerek anlattığımız nam-ı diğer Afyonkarahisar’ı yakından tanıyalım. İşte Afyon’un en meşhur gezilesi yerleri!

Eber Gölü

(kulturportali.gov.tr)

Eber gölü fevkalade bir yer olsa da kıymeti ne yazık ki bilinememiş. Afyonda’ki fabrikaların atıkları ve diğer etkenler bu gölün kirlenmesine sebep olmuş. Geçmişe bakıldığında Eber Gölü rengarenk çiçeklerle doluymuş. Afyonda’ki bu meşhur göl Akşehir Gölü’ne akan suyu arıtma görevinde gibi adeta… Gölün korunmaya ihtiyacı var. Bunu gördüğünüzde gerçekten üzüleceksiniz. Bu haldeyken bile manzarası güzel…

Buzluk Mağarası

(kulturportali.gov.tr)

Buraya ulaşmadan önce bilmeniz gereken önemli bir bilgi, mağaraya ulaşmak için biraz yol katedmeniz gerekiyor. Rahat ayakkabı giyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kayalıklara tırmandıktan sonra koca bir kaya kütlesi göreceksiniz. Mağara girişi tam da burada… Biraz küçük tabii ama endişe etmeyin. Arkadaşlarınızla teker teker girişten geçebilirsiniz.

Amorium Antik Kenti

(kulturportali.gov.tr)

Burası gerçekten etkileyici bir bölüm. Medeniyetlerden kalan izleri yakından görmenizi sağlıyor. Yerli ve yabancı pek çok turist Afyon gezilecek yerler sıralamasına Amorium Antik Kenti’ni ekliyor. Günümüzde bölgedeki kazı çalışmaları hala devam ediyor. Afyon’u ziyarete gelmişken Emirdağ ilçesindeki bu Antik kenti görmenizi tavsiye ederiz.

Sandıklı Kalesi

(kulturportali.gov.tr)

Afyon gezi rehberi Sandıklı Kalesi’ni unutsaydı bu tavsiyeler eksik kalırdır. Sandıklı Hisar Kalesi olarak bilinen yapı 1325 yılında inşa edilmiştir. Yeni bir restorasyon çalışası bu esere kesinlikle şart… Geçmişi bugüne taşıyan yapının imzasını Mimar Çoban atmış.

Afyonkarahisar Kalesi

(dogadatatil.com)

Afyon kalesi heybetli görünümüyle Afyon’un sembolü haline gelmiştir. Kültür turizmini seven Afyon’a gelsin diye boşuna demiyoruz. Kalede Friglere ait izlere rastlaması çok merka uyandırıcı değil mi? 226 metre yüksekliği olduğu bilinen Afyonkarahisar kalesi zamanında çok büyük çarpışmalara da şahitlik etmiştir.

Ömer Kaplıcaları

(afyonkaplicalar.com)

Afyon gezi rehberi buraya şifa için gelenleri de unutmadı! Ömer Kaplıcaları yurt içinde ne yurt dışından oldukça rağbet gören bir yer. Kaplıcanın sularında ciddi sağlıklı elementler bulunuyor. Özellikle romatizma, bağırsak, kısırlık ve eklem ağrıları gibi tedavisi zor rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor. Afyon gezi rehberi hazırsa planınıza tam manasıyla ayak uyduracak olan mevkii Afyonkarahisar’ın merkezindedir. Kolay bir şekilde Ömer Kaplıcalarına ulaşırsınız.

Yedikapılar Manastırı

(termalotellere.com)

Yedikapılar Manastırının yapım tarihi net olmasa da kaynaklar 8. yüzyıl ile 10. Yüzyıl arasında inşa edildiğini söylüyor. Afyon’un Bolvadin ilçesinde bulunan Manastırın yedi kapısı var. Bu enteresan görüntüsüyle bir hayli merak uyandıran eseri Afyonkarahisar gezinizde ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

İmaret Camii

(kulturportali.gov.tr)

İmaret Camii Afyon’un merkezinde bulunmaktadır. 1472 yılından bu yana ayakta olan yapı dönemin tarihi izlerini taşımaktadır. Gedik Ahmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Manevi duygularınızın bu Camii’de pekişeceğinden şüphemiz yok. Tek şerefeli minaresiyle dikkatleri üzerinde toplayan Camii Gedik Ahmet Paşa Camii olarak da bilinmektedir.

Avdalas Kalesi

(nenerede.com.tr)

Avdalas Kalesinin doğal güzelliği ve ihtişamı sizi etkileyecek. Afyon’u gezmek ve keşfetmek biraz size bağlı… Bu toprakların her karışını zamanınız kısıtlı değilse karışlamaya bakın. Avdalas kalesini ilk gördüğünüzde ürkütücü gelebilir. Zaten alışılmışım dışında olan görüntüsü onu farklı kılıyor. Tarihin sayfalarını Afyon’da tek tek çevireceksiniz… Tarih bilimiyle ilgileniyorsanız bu gezinin tadını asla unutmayacaksınız.

Başkomutanlık Milli Parkı

Başkomutanlık Meydan Muharebesinin Afyon’da yapıldığını unutmamak ve bu büyük zaferi tekrar tekrar hatırlamak gerçekten onur verici… İşte tarihin o dönemi hep akıllarda kalsın diye büyük zaferin kazanıldığı alan park haline getirilmiştir. Bu milli park doğaya kucak açar. Şehitliklerin ve anıtların da bulunduğu alan yıl içinde pek çok kez ziyaret ediliyor. Tarihteki Başkomutanlık Meydan Muharebesinin atmosferine bürünmek için Afyon gezi rehberi hazırladığınızda ilk sıraya bu parkı yazın. Olur da seyahat esnasında unutursanız, Afyon geziniz için büyük eksiklik yaşamış olursunuz.

Afyon gezilecek yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Afyon Cumhuriyet Şehitleri Anıtı, Anıtkaya Şehitliği, Zafer Müzesi, Afyonkarahisar Müzesi, Kurtini Mağarası da Afyon’a geziye gelenlerin gezmeyi tercih ettiği yerler arasındadır. Zamanınıza göre Afyon gezi rehberi planınızı oluşturun. Gezmenin hakkını vermek istiyorsanız Afyon hakkında bilgilendirici makaleler de okumanızı tavsiye ederiz.

Meşhur Yemekleriyle Afyonkarahisar

(neoldu.com)

Afyon deyince akıllara düşen kaymak ve hemen peşinden sucuktur. Bölgede et yemeklerinin yanı sıra hamur işi de oldukça fazla tüketilmektedir. Bize farklı gelen ve Afyon’da en fazla tüketilen yemeklerin listesini sizler için hazırladık.

  • Listenin ilk sırasında elbette çullama köfte var. Afyon gezi rehberi yalnızca gezilecek yerlere özgü olmamalı! Çullama köfteyi denemeden Afyon’dan dönmek gerçekten büyük bir lezzeti kaçırmışsınız demektir. Yanına patates püresiyle servis edilen yemek genellikler düğünlerde yapılır. Yapılışı biraz zahmetlidir.
  • Keşkek yemeğini unutursak hiç olur mu? Kemikli et ile keşkeğin birbiriyle özdeşleşmesi ile yapılan yemek üzerine tereyağı eritilerek servis edilir. Bu lezzet gerçekten size kilo aldırabilir, aman dikkat!
  • Afyon’da bükme olarak adlandırılan meşhur yemeğin baş kahramanı yeşil mercimektir! Yanlış duymadınız, yeşil mercimek… Hani şu protein deposu olan. Bükmenin hamuru hazırlanarak içine baharatlarla tatlandırılmış yeşil mercimekli harç konulur. Hamur yapılırken her bir kata haşhaş ve sıvıyağ sürülür. Çeşitli lezzetlerin durağı Afyon’da yemeye doyacaksınız.
  • Labada yaprağını daha önce hiç duymuş muydunuz? Afyon’a yolunuz düştüğünde bu yaprakla yapılan sarmayı çok duyacaksınız. Bölgenin en meşhur yemeklerinden biri İlibada sarmasının sırrı yaprağında. İç harcı ise isteğe göre pirin, bulgur yahut kıyma ile hazırlanabiliyor.

Erzurum Gezi Rehberi (Erzurum Gezilecek Yerler) yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz