Amsterdam ’da Bir Gün

2
Amsterdam 'da 1 gün

Yüzlerce ülkeden insanın bir arada olduğu, özgür ruhlu, festivali bol, mimari güzelliklerle dolu, kanalları meşhur, hayatın bisiklette geçtiği, yel değirmenli ve çiçek pazarlı Amsterdam ‘a gidelim mi bu sefer?

Amsterdam, sadece 1 gün boyunca gezebildiğim, tadı damağımda kalan bir şehirdir. Sadece 1 günüm olmasına rağmen de öyle güzel gezmiştim, öyle çok yer görmüştüm ki… O yüzden bir günde neler yapılır, Amsterdam bir günde nasıl hissedilir onu yazmak istedim bugün size.

Peki neden sadece 1 gün gezebilmiştim? Çünkü bir kabin memuru olarak gitmiştim ve sadece 24 saatlik bir dinlenme süremiz vardı. Sanıyorum ki THY’nin son Amsterdam yatılarını yapan memurlarından biriyim, sonrasında Amsterdam hattı için yatı uygulaması sona erdi. Tabii ki bambaşka hatların yatısı açıldı, onlara da sonrasında ben gidemedim : )

Amsterdam benim için hem huzur hem hareketlilik demek, bu ikisini öyle güzel harmanlamış ki bünyesinde… Öyle de güzel yakıştırmış ki kendine, insan şaşırıyor ama hemen alışıyor : )

Amsterdam evleri

Öyleyse başlayalım mı?

Önce otelden çıkalım ve şehrin en meşhur yerine, Dam Meydanı’na gidelim. Ne de olsa bir şehrin kalbi meydanında atar en çok.

Dam İngilizce’de “baraj” demek. Amstel Nehri üzerine yapılan baraj anlamında kullanılan Amstel Dam, zamanla Amsterdam olmuş ve şehre de adını vermiş. Dam Meydanı ismini buradan alıyor. Gittiğim birçok Avrupa şehrindekilerden farklı bir meydan burası. Çevresinde pek fazla kafe ve restoran yok; daha çok aktivite, gösteri ve festivallerin yapıldığı bir alan.

Amsterdam Kanalları
Gözde Erol Instagram hesabı: @gezentibiraile

Meydanda ziyaret edilebilecek yapılar:

 • Amsterdam Nieuwe Kerk
 • Amsterdam Royal Palace
 • De Bijenkorf (Arı Kovanı)
 • Amsterdam Ulusal Anıt

Meydan haricinde Amsterdam ’da 1 gün içinde yapabilecekleriniz:

 • Kanal turu yapabilirsiniz,
 • Çiçek pazarını ziyaret edebilirsiniz,
 • Yel değirmenlerini görebilirsiniz,
 • Anne Frank’in evini ziyaret edebilirsiniz,
 • Red Light District’i ziyaret edebilirsiniz,
 • Vondelpark’ta biraz keyif yapabilirsiniz,
 • Bisiklet kiralayabilir ve şehirde sürebilirsiniz –  bu şehirde bisiklet sürmek bir harika!,
 • Müzeleri gezebilirsiniz,
 • Biranın başkentinde yerel halk gibi takılıp birahanelere uğrayabilirsiniz.

Tüm bunları tek bir günde yapmanız için yazmadım tabii – ki bence çok erkenden yola düşüp oyalanmazsanız yapabilirsiniz. Ama biraz tembel olanlar kendine en uygun aktiviteleri seçsin ve yoluna devam etsin : )

Amsterdam İçin Daha Fazlası

Listeye dahil etmediğim, ayrıca bahsedilmeyi hak eden bir şey var: Hollanda peyniri. Sokak pazarlarında, peynir dükkanlarında ve marketlerde onlarcasına rastlayacağınız bu peynirlerden mutlaka ama mutlaka tadın ne olur : ) En meşhuru Gouda olan bu peynirlerden çantanıza atmanızı tavsiye ederim.

Yine listeye dahil etmediğim bir şey daha var: O da Amsterdam sokaklarındaki sayısız hediyelik eşya dükkanları. Hiç abartmıyorum, gezdiğim ülkeler arasında – ki hatırı sayılır derecede ülke gezdiğimi söyleyebilirim –  en fazla ve dolu hediyelik eşya çeşidi buradaydı. Hala evimde Amsterdam’dan aldığım bir çay tepsisi, bir fırın eldiveni ve bir mutfak önlüğü mevcut : ) Magnetler, değirmenler ve meşhur ahşap çarıkları saymadım bile, onlardan da binlerce çeşit mevcuttur sanırım. Dönerken sevdiklerinize tüm bunlardan alabileceğiniz gibi, lale soğanlarından da götürebilirsiniz. Laleleri zamanında Türkiye’den götürüp şu anda lale diyarı olarak anılması biraz içimi cız ettirse de, Hollandalıların laleyi bizden çok daha etkin bir biçimde kullandıklarını kimse inkar edemez. Hollanda’da lale mevsiminde oluşturulan dev lale bahçeleri, bahçelerin içindeki uzun bisiklet yolları ve sundukları renk cümbüşü, üzülerek söylüyorum ki İstanbul’dakilere tur bindirir : ( Neyse bu başka yazının ve başka konuların yazısı olmalı bir gün : )

Amsterdam gece hayatı

Hiçbir zaman gece hayatına ilgi duymamış biri olarak benim Amsterdam’da geçirdiğim bir günde, gece hayatına dair notlar yok. O da işin gizemi olsun diyor ve gece olduğunda hareket ve canlılık severleri Red Light District’e ve Amsterdam gece kulüplerine yönlendiriyorum. Nasılsa siz bir şekilde kendi keşiflerinizi kendiniz yaparsınız, o da işin size kalan kısmı olsun : )

Bir sonraki durakta görüşmek üzere…

Gözde Erol’un yazılarına buradan ulaşabilirsiniz…

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz