Ankara’da Yaşayanlara 10 Yakın Hafta Sonu Rotası

0

Başkentlilerin en çok muzdarip olduğu konulardan birisi de gezilecek yerlerinin olmamasıdır. Elbette Ankara’nın içinde gidebileceğiniz pek çok farklı mekan bulunuyor. Ancak insalar doğa ve denizle buluşmak istiyor. Bu yüzden Ankara’ya yakın rotalar tercih ediliyor. Ankaralılar, hafta sonu kaçamak yapabileceği arkadaşları ve ailesiyle gezebileceği yerler arıyor. Ankara’ya yakın gezilecek yerler aslında oldukça fazla.

İç Anadolu Bölgesi’nin orta kısmında yer alan Ankara, konum itibariyle pek çok yere yakın. Bu da büyük bir avantaj sağlıyor. İnsanlar 2 ile 4 saat arasında yolculuk yaparak birbirinden farklı yerlere keşif yapabiliyor. İşte bu listemizde Ankara’ya yakın hafta sonu rotası.

1- Safranbolu

Ankara’ya yakın hafta sonu rotası için ilk sırada Safranbolu var. UNESCO tarafından 1998 yılında koruma altına alınan güzide kent, tarihi ile ön plana çıkıyor. Osmanlı ve Rum devletlerinin yaşadığı bu topraklarda pek çok kilise, han, hamam ve camiler görebilirsiniz. Osmanlı mimarisiyle yapılmış Tarihi Safranbolu Evleri ile adeta geçmişi yaşıyorsunuz. Hafta sonu hem gezmek hem dinlenmek için ideal bir yer. Ankara’ya ortalama 2 – 3 saat uzaklıkta bulunan Safranbolu’dan lokum almadan dönmeyin.

2- Beypazarı

İkinci rotamızda da bine bir tarihi beldemiz yer alıyor. Ankara’ya 100 kilometre uzaklıkta bulunan Beypazarı, zengin tarihi ile göz dolduruyor. Ankara’nın kuzeybatısında yer alan ilçe, önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Tarihi İpek Yolu’nda olması ilçeyi daha da ayrı bir konumda tutmuştur. Hafta sonu kültür turu arayanlar için Beypazarı bulunmaz nimet. Ayrıca lezzetli yemekleriyle iyi bir 2 gün geçirmek mümkün.

3- Nallıhan Kuş Cenneti

Fotoğraf: Eren Ertürk (eren_erturk)

Ankara hafta sonu gezilecek yerler rotası için en uygun mekanlardan biri de Nallıhan Kuş Cenneti. Ankara’ya sadece 130 km mesafede yer alan bölge, günübirlik geziler içinde uygun. Özellikle de kuşların göç ettiği zamana denk geldiğinizde anlatılması zor bir deneyim sunuyor.

4- Mudurnu

Fotoğraf: Eren Ertürk (eren_erturk)

Kentsel Sit Alanı ilan edilen ilçe tarihi dokusuyla insanı kendine hayran bırakıyor. 165 ev, 8 adet cami ve hamam gibi önemli yapısı ile dikkat çeken ilçe, aynı zamanda yeşilliğiyle de anılıyor. Türk evlerini daha yakından görebileceğiniz Mudurnu’ya, Ankara’dan ulaşım kolay.

5- Göynük

Fotoğraf: Eren Ertürk (eren_erturk)

Bolu gezilecek yerler konusunda oldukça cömert. Yerli ve yabancı turistlere kapılarına açan Bolu, tüm güzelliğiyle insanı hayran bırakıyor. Abant, Yedigöller gibi önemli yerlerin yanında Göynük gibi tarihi ilçesini es geçmek olmaz. Kule, köprü, müze ve konağın içinde bulunduğu ilçede hafta sonu keyifli vakit geçirebilirsiniz.

6- Kapadokya

Ankara’ya 310 km uzaklıkta olan Kapadokya hafta sonu için iyi bir rota. Ailenizle ya da sevdiklerinizle güzel bir hafta sonu geçirmek için Kapadokya tercih edilebilir. Tarihi otellerde kalarak Kapadokya gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. 

7- Eskişehir

Ankara’ya 230 km uzaklıkta olan Eskişehir, Türkiye’nin Venedik’i olarak biliniyor. Yaşam tarzıyla oldukça Avrupa tarzında bir şehir olan Eskişehir, Porsuk Nehri ile ön plana çıkıyor. Çarşısı, müzesi ve Aşk Adası şehrin önemli simgeleri olarak karşımıza çıkıyor. 

8- Yedigöller

Bolu il sınırları içerisinde yer alan Yedigöller, Abant ile şehrin önemli yerlerden biri. Yedigöller Milli Parkı olarak da bilinen mekan, harika bir doğasıyla insanı adeta mest ediyor. Bir kere Yedigöller’e gelen gezginler bir daha gelmek istiyor. Ankara’ya yakın gezilecek yerler rotası için Yedigöller iyi bir tercih. 

9- Abant

Türkiye’nin önemli doğa cennetlerinden biri olan Abant, insana dört mevsimi de ayrı yaşatıyor. Yeşilliğin ve oksijenin bol olduğu Abant’ta konaklama sayesinde farklı bir hafta sonu deneyimi yaşamak mümkün.

10- Sapanca

Ankara hafta sonu gezilecek yerler rotası için son durağımız Sapanca. Sakarya’nın önemli turistik yerlerinden biri olan Sapanca, Ankara’ya yaklaşık 320 km uzaklıktadır. Sapanca Gölü çevresine kurulan turistik tesislerle ön plana çıkan bir ilçe.

Türkiye için çok daha fazlası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz