Aslan Kral’ın Geçtiği Yer: Serengeti

0

Afrika ile ilgili tüm belgesellerin kalbinde Tanzanya’daki Serengeti yer alıyor. Kenya’nın en önemli bölgelerinden biri olan Masai Mara’ya komşu olmasına ve hayvanların bu iki ülke arasında gidip gelmesine rağmen bitki örtüsündeki farklar çok fazla. Belgesellere konu olmasının dışında Serengeti’nin, Disney’in çok bilinen Aslan Kral çizgi filmine de ilham olduğunu biliyor muydunuz?

Kısaca Tanzanya

Afrika’nın doğusunda kocaman bir ülke olan Tanzanya’da 125 kabile var ve bu kabilelerin her biri farklı bir dil konuşuyor. Herkesin ortak konuştuğu dil ise Swahili. Seyahatimizden aklımda kalan ve beni etkileyen şeylerden bir tanesi, Swahili konuşan birinin aksanından hangi kabileden olduğunu anlayabilmeleri olmuştu. Kabilelerin görünüşleri ve kültürleri de birbirinden çok farklı tabi. Tahmin edeceğiniz üzere biz Masai kabilesi hakkında bilgi sahibi olduk. Buranın inanılmaz hayvanları ve özellikle de Beş Büyükleri (fil, aslan, leopar, bufalo ve gergedan) ile öne çıktığını ayrıca belirteyim. Tanzanya’da birkaç farklı yeri görme fırsatı yakalasam da beni en çok etkileyen yeri kesinlikle Serengeti oldu.

Serengeti

Aslan Kral filmi çocukluğumda en sevdiğim filmlerden biriydi. Hatta hala öyle! Serengeti’nin bu filme ilham kaynağı olduğunu öğrendiğimde de çocuklar gibi heyecanlandım nedense. Ben bu kadar ilginç ve güzel bir bitki örtüsü olduğunu bilmiyordum. Kayaların arasından çıkan ağaçlar, yemyeşil araziler, sarı sarı otlarla farklı farklı yerlerde farklı farklı hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Rehberimiz yanından geçerken filmde Simba’yı tüm hayvanlara gösterdikleri sahneye konu olan pride rock’ı gösterdiğinde de tahmin edersiniz çok mutlu oldum. Bahsettiğim gibi kayaların içinden çıkan ağaçlar, Afrika’nın o mükemmel ışığı ile size o kadar harika sahneler sunuyor ki etkilenmemek elde değil.

Tabi buraya gelmemizin asıl sebebi hayvanlardı. Aslanlar kayalık yerleri çok sevdiği için bu ağaçlı, kayalı yerler onlar için harika. Aslanlar dışında daha birçok hayvan da görebiliyorsunuz. Hatta biz aynı gün içerisinde hem leopar hem aslan hem de çita görme şansı yakaladık! Ne kadar da mükemmel bir gündü…

Hayvanlar İle İlgili İlginç Bilgiler

Burada hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler de öğrendik. Mesela:

  • Hipopotamlar tek hamlede insanı ikiye ayırabilecek güçte!
  • Yarasa kulaklı tilkiler termite yiyerek, yaşadıkları bölgenin termit popülasyonunun kontrolünde önemli rol oynuyor.
  • Bufalolar sosyal hayvanlar olmalarına rağmen yaşlandıkları zaman sürünün geri kalanına yük olmamak için ayrılıp kalan zamanlarını tek başarına geçiriyor.
  • Termitler (beyaz karıncalar) yaptıkları kocaman yuvaları sık sık değiştiriyor. Fakat bu yuvalar o kadar büyük ki onlar başka yere geçtiklerinde yabandomuzu gibi hayvanlar burayı kullanıyor.
  • Siyah karıncaların 10 tanesi bile elinizi paralize etmeye yeter.
  • Erkek Agama Kertenkelesi sadece dişileri etkilemek için kırmızı-mavi renge bürünür fakat yırtıcıların dikkatini çok çektiği için bir dişiyi etkiledikten sonra eski rengine (kahverengimsi bir renk) geri dönerler. Bu renkleri sebebiyle Serengeti’de Örümcek Adam diye biliniyorlar.
  • Serengeti’de o kadar çok kuş çeşidi var ki sayısını bilemiyorum. Fakat rehberimiz hepsinin adını biliyordu! (biz elimizdeki kitaptan bakıp doğruladık, hakikaten biliyordu)
  • Rock hyrax (Güney Afrika Damanı) diye bir hayvan var, çok komik ve tatlılar.              

Serengeti hakkında daha fazla bilgi için Smile and Travel’daki Serengeti yazısına buradan göz atabilirsiniz. Safaride yaşadığımız inanılmaz anı merak ederseniz Gerçek Bir Safari Deneyimi yazısına bakabilirsiniz. Serengeti’de kaldığımız otel ile ilgili detaylar için ise Sayari Camp yazısını okuyabilirsiniz.

Kraterin Oluşturduğu Fauna: Ngorongoro yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz