Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor…

1

Avrupa Hareketlilik Haftası, 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanacak. 2002 yılından bu yana kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yılki teması “Herkes için sıfır emisyonlu hareketlilik” olarak belirlendi. Hafta kapsamında belediyelerin çevre ve insan dostu ulaşım planlarının tanıtılması ve yurttaşların sıfır emisyonlu hareketliliğe özendirilmesi için çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Her geçen yıl ilginin arttığı Hafta bu yıl ülkemizde rekor düzeyde belediyenin katılımıyla gerçekleşiyor. Türkiye’de çeşitli etkinliklerle katılacaklarını duyuran belediyelerin sayısı 400’ü geçti. 2019 yılında 50 ülkeden 3136 belediye hafta kapsamında etkinlik yapmıştı. Türkiye’den katılan belediye sayısı ise 64’tü.

Avrupa Hareketlilik Haftası Nedir?

Avrupa Hareketlilik Haftası bir Avrupa Birliği Komisyonu faaliyeti. Avrupa Hareketlilik Haftası, sürdürülebilir kentsel hareketliliği ve planlamayı artırarak sürdürülebilir ulaşımı günlük yaşamın bir parçası haline getirmeyi hedefliyor. Belediyeleri, toplu ulaşım sistemlerini geliştirme ve sürdürülebilir ulaşım planlamaları yapma yönünde teşvik ederken, kentte yaşayanların farkındalıklarını artırarak yurttaşların alternatif ulaşım yöntemlerini kullanmasını özendirmeyi amaçlıyor.

Bu amaç doğrultusunda belediyeler; bir yandan farkındalık yaratacak etkinlikler düzenlerken bir diğer yandan erişilebilirlik, hareketlilik yönetimi, bisiklet altyapısı tesislerine odaklanan projeler gerçekleştiriyor. 22 Eylül günü pek çok ülkede “Arabasız Gün” etkinliği düzenleniyor.

Avrupa Hareketlilik Haftası 16-22 Eylül'de başlıyor.

Kentler Harekete Geçiyor!

Türkiye Belediyeler Birliği-TBB’nin üstlendiği Hareketlilik Haftası etkinlikleri 16 Eylül sabahı 07:45’te İstanbul’da yapılacak olan bisiklet sürüşüyle başlayacak. Saat 8:00’da Gaziantep, Bursa, Ordu, Kayseri, Diyarbakır büyükşehir belediyeleri başlangıç etkinliklerini gerçekleştirecek.

400’ün üzerinde katılımcı belediye yaptığı organizasyonlarda, toplu bisiklet etkinlikleri ve online seminerler düzenleyerek sıfır emisyonlu hareketlilik vurgusuna dikkat çekecek. TBB’nin düzenlediği “Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Yarışması” hafta kapsamında gerçekleştirilecek.

Belediyelerin düzenlediği etkinliklerden haberdar olmak için Twitter’da Türkiye Belediyeler Birliği Twitter hesabını ve #HareketlilikHaftası #mobilityweek #0emisyonluHareketlilik hastaglerini takip edebilirsiniz.

Sürdürülebilir Bir Dünya için Harekete Geç!

Hareketlilik Haftası’nın bir de mesajı var; “Nefes alan, sürdürülebilir bir dünya ve sıfır emisyonlu hareketlilik için kentler harekete geçiyor! Sen de kalk ve harekete geç!”

Türkiye Belediyeler Birliği web sitesine buradan ulaşabilirsiniz…
Avrupa Hareketlilik Haftası hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın

Haber kategorisinde daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz