Avustralya Felaketinde Son Durum

0

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Avustralya Güney Galler ve Victoria’dan başlayıp Sydney’e kadar yayılan büyük yangının bilançosu her gün daha da acı şekilde ortaya çıkıyor.

Başkent Kanberra’nın ve altı eyaletin yer aldığı Yeni Güney Galler Eyaleti alevlere teslim. Aşırı rüzgar yüzünden 5 aydır söndürülemeyen alevlerin ortaya çıkardığı tahribat ve can kayıpları artmaya devam ediyor. Bir kıtanın yanışına ve doğal alanların yok oluşuna bütün dünya tanıklık ediyor.

Son Durum Ne

Felaketin şu ana kadar açıklanan boyutu korkutucu… BBC’nin haberine göre en son Nasa’nın yayınladığı fotoğraf bu korkunç boyutu gözler önüne seriyor. Sosyal medyada hızla yayılan fotoğraf ne kadar büyük bir alanın yok olduğunu gösteriyor. Yanan bölgelerin 6 milyon hektarın üzerinde olduğu, bu alan İstanbul’u 12 katı büyüklüğünde olduğu açıklandı. Metrelerce yükselen yangınlar sonucu, 25 kişi yaşamını kaybetti. Çok sayıda kasaba boşaltıldı. WWF’nin verilerine göre 480 milyon hayvan öldü. Bunlardan kanguru ve koalalar, nesillerinin tükenmesi tehtidiyle karşı karşıya. Kurtarma operasyonları sürüyor.

Pazartesi günü yağan yağmurlar sıcaklıkları biraz düşürse de perşembe gününden itibaren sıcaklıklar tekrar yükselmeye başlıyor.

Euronews’in haberine göre Başkent Canberra yoğun duman altında. Yollar açılmış olmasına rağmen yoğun dumandan dolayı insanlar dışarı çıkmıyor. Yangınların uzun süre devam etmesi bölgede yangınlardan kaynaklı hava şartlarının oluşmasına neden oldu. Yangınlar komşu ülkelerde de sıcakluklarının yükselmesine neden oldu. Yetkililer bu durumun oldukça tehlikeli olduğunu ifade etti.

Bütün dünya gözünü Avustralya’ya çevirdi. Pek çok ünlü sanatçı sporcu Avustralya için yardım kampanyalarına başladı. Başarılı tenisçiler Novak Djkovic ve Maria Sharapova maddi destekte bulunurken, F1 yarış pilotu Daniel Ricciardo yarış tulumunu açık artırmaya çıkararak, yangından zarar gören ailelere destek olacağını açıkladı.

Avustralya Neden Yandı

Avustralya yangın felaketine elverişli bir iklime sahip. Son yıllarda küresel ısınma nedeniyle kuraklık ve sıcaklığın normalin üzerinde seyretmesi bu yangınlara sebep oldu. İklimbilimcilerin uzun yıllardır yaptığı uyarılar, felaketin yaşanmaması için önlemler alınması yönündeydi. Küresel ısınmanın hızlandırdığı bu yok oluş bir kez daha iklim değişikliği ile mücadelenin önemini hatırlamamıza neden oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz