Bayburt Gezi Rehberi – İpek Yolunun Peşinden

1
bayburt gezi rehberi

Bayburt Gezi Rehberi

Türkmenlerin ilk yerleşim yeri olduğu tahmin edinilen Bayburt Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. Bayburt’ta geçiş ikliminin hâkim olduğunu bilmek, gezi severlerin oldukça işine yarayacaktır. Yazın sıcak kışın ise soğuk geçtiği söylenebilir. Burada kamp yapabilirsiniz. Doğasının size sunduğu güzellikler gözünüzü kamaştıracaktır. Bayburt’ta gezilecek sayfalarca yer sayamasak da nadide pek çok alanın olduğunu söyleyebiliriz. Şehre biraz daha büyüteçle bakmak isteyenler seyahat yazımıza hızla devam etmeliler 😊

Bayburt’a Nasıl Giderim?

Seyahat etmeye karar vermeden önce gitmeyi istediğiniz şehrin ön araştırmasını yapmak faydalı olacaktır. Bayburt gezi rehberi için taze bilgiler hazırlarken Bayburt’a nasıl giderim sorusunu da cevaplandırmak istedik. İste Bayburt’la bazı şehirlerin arasındaki mesafeler…

İstanbul’dan otomobille 1.124 km. , İzmir’den 1.374, Antalya’dan ise 1.1151 km. Mesafede kalan Bayburt’a havayolu ile de ulaşmak mümkündür. Havayolunu tercih edecekseniz öncelikle Erzurum Uluslararası Havalimanı’na gelmek vakitten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Erzurum Havalimanı ile Bayburt’un merkezi arasındaki mesafe 50 km’dir. Bunun yanısıra Türkiye’nin her yerinden Bayburt’a otobüs kalktığını belirtmekte de fayda var. Bayburt gezilecek yerler sıralamasında ise tamamen gezi planınıza göre hareket etmenizi tavsiye ederiz… Şehir ne fazla zaman ayırmanızı gerektirecek kadar büyük, ne de hemen gezebileceğiniz kadar küçüktür.

bayburt gezi rehberi

Bayburt Gezi Rehberi , Görülecek Yerler

Bayburt genel olarak doğal güzellikleri ile akılda kalsa da tarihi yapılarını görmezden gelmek olmaz. Geçmişe yolculuk yaptığımızda ticari anlamda büyük önem taşıyan İpek yoluyla özdeşleşen Bayburt Anadolu’nun mutlaka gezilmesi gereken topraklarından biridir. Şimdi Bayburt gezilecek yerler rehberine geçerek, bu özel şehri yakından tanıyalım.

Baksı Müzesi

Prof. Dr. Hüseyin Koçan ve ekibi tarafından kurulan Baksı müzesi Türkiye’deki en özel müzelerden biridir. Görünüşü oldukça enteresandır. Turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. 2014 yılında aldığı Avrupa Konseyi Müze ödülü ise, Baksı Müzesinin özelliğini biraz daha artırmıştır. Müzeye giriş ücretlidir. Belli saatler arasında girişler serbesttir. Bayburt’a gitmeden önce müze giriş çıkış saatlerinin güncellenmiş halini şehrin belediyesini arayarak öğrenebilirsiniz.

bayburt gezi rehberi

Çoruh Nehri

Su sporlarına meraklıysanız Çoruh Nehri’nin yüzünüzü güldürme ihtimali yüksektir. Sürat ve derinlik konusunda Dünya’da nam salmıştır. Çoruh nehrinin tadını çıkarmak istiyorsanız burada spor yapmak için en verimli ayların Mayıs ve Haziran olduğunu söyleyebiliriz. 1993 yılında ise Dünya Rafting Şampiyonasının burada yapılması nehrin tanınmasında büyük öneme sahiptir. Nehrin kaynağı Mescit Dağıdır. Buraya rafting, kanı ve nehir kayağı gibi eğlenceli sporları yapmak için yerli ve yabancı pek çok sporcunun geldiğini görebilirsiniz.

Dede Korkut Türbesi

Dede Korkut Türbesinin 9. yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Bu önemli tarihi yapı 1994 yılında restore edilerek bugünkü halini almıştır. Bölge halkı burayı Ali Baba Türbesi olarak da anmaktadır. Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür Sanat Şölenlerine katılarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Bu şölen her yıl temmuz ayında yapıldığı için şayet katılmak istiyorsanız seyahatinizi bu ay içine denk getirebilirsiniz.

Bayburt gezi rehberi – Bayburt Şehir Merkezi

Kop Dağı Kayak Merkezi

Bayburt gezilecek yerler listesindeki önemli yerlerden biri de Kop Dağı Kayak merkezidir. Şehir merkezine yaklaşık 43 km. Uzaklıktadır. Kış turizmi için rağbet gören bir noktadır. Kayak sörfü yapabilir, teleferikte manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kış tatillerini seviyorsanız Kop Dağı Kayak Merkezi’ne giderek doğru bir karar vermiş olursunuz.

Buz Mağarası

Helva köyü buz mağarasını anlatmaya geldi sıra. Adından da anlaşılacağı üzere oldukça enteresan bir yer. Bayburt’taki bu doğa harikası kesinlikle görülmeye değer. Mağarada bulunan buz sarkıtlar ve dikitler turistlerin de oldukça dikkatini çekiyor. Eski zamanlarda buradaki halkın Buz mağarasını soğuk hava deposu olarak kullandığı tahmin edilmektedir.

 

Uşak Gezi Rehberi

Edirne Gezi Rehberi

Konya Gezi Rehberi

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz