Bir Dünya Başkenti: Viyana

0

Viyana, müziği, tarihi dokusu, Bavyera kültürü, yemyeşil alanları, şahane kafelerinden havaya karışan kahve kokuları, tadı damağınızda kalacak tatlıları ile ve daha pek çok ayrıntısıyla anılarınızda yer almak için sizi bekliyor.

Yaşanır Şehir Viyana

Viyana üst üste sekizinci kez dünyanın en yaşanabilir şehri ünvanını kazanmıştır. Kültür ve sanat dışında sosyal ekonomik, çevre koşulları, ulaşım ağının kolaylığı ile bu ünvanı hak etmektedir.

Viyana Bir Tarih Kentidir

Avusturya’nın ekonomi merkezi olan Viyana, ilk olarak Keltler tarafından keşfedilmiştir. Sonrasında Romalılar tarafından ele geçirilen şehir, Kavimler Göçü ile birçok kavmin geçiş noktası olmuştur. Günümüzde tarihi şehir merkezi, UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır.

Müziğin Şehri

Viyana denilince tabiki ilk akla gelen klasik müziğin şehri olmasıdır. Mozart, Beethoven, Brahms, Strauss I, Strauss II, Schubert, Haydn, von Suppé ve Mahler gibi besteciler Viyana’yı müzik şehri olarak kabul ettirmişlerdir. IES merkezi olan Palais Corbelli’nin karşısında büyük bir müzik üniversitesi bulunmaktadır. Müzik sesleri pencerelerden caddeye doğru akar gider ve harika bir atmosfer yaratır. Klasik müzik alanında en iyi konserleri izleyebileceğiniz şehirdir.

Bir Müze Şehri Viyana

Viyana Müze Bölgesi, Avrupa’nın en büyük müze kompleksidir. Yaklaşık olarak 70 kültürel tesisiyle Museums Quartier Wien, dünyadaki en büyük sanat ve kültür komplekslerinden biridir.

Kahve Başkenti

Viyana Avrupa’nın Kahve Başkent’i olma ünvanına sahiptir. Günümüzde Kaffeehaus’larındaki atmosferi ve tasarımları ile sizi tarihe geri götürecektir. Bu yüzden UNESCO ” Viyana kahvelerini tarih ve mekanın tüketildiği ama sadece kahvenin fatura edildiği yerlerdir ” diyerek somut olmayan kültürel miras listesine eklemiştir.

17.yy’da Osmanlı kuşatması sonrasında Osmanlılardan kalan çuvallarda bulunan kahve çekirdeklerini başta deve yemi sanılmıştır. Ancak Viyana’yı kuşatmadan kurtaran Polonya’lı Joseph Kolschitzky, eskiden İstanbul’da yaşadığı için kahveyi bilmektedir. Kalan tonlarca kahve çekirdeği ile de ilk lisanslı kahve mağazası olan Blauen Flasche’yi açar. Kahveyi sütle karıştırarak Melange olarak bilinen karışımı ortaya çıkarır.

Viyana Tatlıları

Viyana günümüzde Cafe Central, Demel, Café Sacher, Landtman, Zaher, Wiener, Diglas gibi birçok ünlü kafeye sahiptir. Sachertorte (çikolatalı pasta) Viyana ‘nın ünlü tatlısıdır. Dünyaya ün salmıştır. Bunun dışında Sacher torte, apfelstrudel, krapfen gibi meşhur tatlıları bulunuyor.

Viyana’da Bir Dönme Dolap

Viyana’da dünyanın en eski dev dönme dolabı bulunuyor. Wiener Riesenrad olarak adlandırılan bu dönme dolap, İmparator Frans Joseph’in tahtındaki 50. yılına saygı olarak inşa edilmiştir.

Hofburg Sarayı

Viyana’da bulunan Hofburg Sarayı en eski imparatorluk saraylarından biridir.13. yüzyılda inşa edilen saray, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hükümdarlarının kışlık konutu olarak kullanılmıştır. Günümüzde Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olarak hizmet vermektedir.

Viyana Binicilik Okulu

Viyana Binicilik Okulu 450 yılı aşkın süredir hizmet veren, Rönesans döneminden kalma tek kurum özelliğine sahiptir. UNESCO’nun kültürel mirası listesinde yer almaktadır.

Stephen Katedrali

Viyana’da ki Stephen Katedrali, Roma Katolik Başpiskoposluğu’nun ana kilisesidir. 700 yılı aşkın süredir Avusturya’nın en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Viyana’da dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden biri Schönbrunn Hayvanat Bahçesi bulunuyor. Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçesi olarak da bilinmektedir.

Psikoterapinin Doğduğu Yer

Viyana psikoterapinin doğduğu yer olarak kabul edilmektedir. Sigmund Freud ve Viktor Emil Frankl bu şehirde yaşamıştır. Dünyanın en iyi psikanalistlerinden sayılan Sigmund Freud okulları bu şehirde okumuş ve bu şehirde ün kazanmıştır. Bu şehirde deneylerini yaparken kokaini burada icat etmiştir.

Kar Küresi

Kar küresi ilk Viyana’da bulunmuştur. 1900 yılında Erwin Perzy kendi ampulünü yapmaya çalışırken, kar küresini yaratmıştır.

Kruvasan

Fransa ‘ya özgü bilinen ay çöreği olarak da bilinen kruvasan, ilk olarak Viyana’da keşfedilmiştir. Viyanalı fırıncılar Osmanlı İmparatorluğu’nun 1683’teki kuşatmasından kurtulmalarını kutlamak amaçlı, Osmanlı simgesi olan hilalden esinlenerek bu çöreği yapmışlardır. Sonrasında Viyana ‘ya gelen Fransa Kraliçesi Marie Antoinette tarafından çörek Paris’e götürmüştür ve tüm dünyaya servis edilmiştir.

Viyana Menkul Kıymetler Borsası

Viyana Menkul Kıymetler Borsası dünyanın en eski olanıdır. İmparatoriçe Maria Theresa tarafından 1771 yılında kurulmuş olup hem Avusturya hem de yabancı şirketlerin hisseleri orada işlem görmektedir.

Viyana’da Bulunan Zentral Friedhof Mezarlığı

Hamburg’da bulunan Ohlsdorf Mezarlığı’ndan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci mezarlığıdır. Şehrin nüfusundan daha fazla insanın yer aldığı bu mezarlıkta dünyaca ünlü besteci Beethoven, Franz Schubert ve Johannes Brahms’ın da mezarı bulunmaktadır.

Dünyanın En Eski Gazete Şirketi

Viyana’da 1703 yılından beri günümüze gelebilen, dünyanın en eski ve halen yayınlanmakta olan “Weiner Zeitung” isimli gazete şirketi yer almaktadır.

Viyana’nın Özgür Köpekleri

Viyana halkı, köpeklere olan aşklarıyla ünlenmiştir. Köpeklerini gittikleri her yere götürmeleriyle bilinmektedir. Halka açık yerlerde, toplu taşıma araçlarında, çoğu restoranlarda özgürce dolaşabilmektedir.

Wien Mobil

Wien Mobil uygulaması Viyana’da bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere toplu taşıma ile nasıl gideceğinizi gösteren bir uygulamadır. Uygulama sayesinde online bilet satın almak ve biletinizi dijital olarak taşımanız da mümkündür. 

Uygulamayı indirmek için tıklayın

Venedik Gondolları yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikGezginler İçin Alternatif Konaklama: Couchsurfing
Sonraki İçerikGüzel Atlar Ülkesi; Kapadokya
Ben İlknur Düşünceli. Tarih kırklı yaşları bana dayatıyor olsa da içimdeki çocuğun bana kattığı enerji, heyecan ve merakla hayata tutunan sıradan biriyim. Küçüklüğümden beri seyahat etmeye, doğaya, farklı ülke ve kültürlere karşı hep merakım vardı. Benim gibi  seyahat etmeyi seven eşimle beraber önce kendi yurdumuzda gezmeye başladık. Sonrada ilgi ve merakımız bizi farklı ülkelere ve şehirlere götürdü. Halende devam ediyor. Özel sektör çalışanları olarak, bizde izinlerimiz ve bütçemizin izin verdiği doğrultuda lüks harcamalardan kaçınarak, seyahatlerimizi planlıyoruz. Seyahat planlamaktan ve araştırmalar yapmaktan ve bizim gibi seyahat etmeye hevesli başka insanlara da fayda sağlayacak bilgiler paylaşmaktan keyif alıyorum. Bizim gibi ilgi ve merak duyanlara seyahatlerle ilgili ufak bile olsa bir katkı sağlayabilirsem ne mutlu bana... İnstagram: gezikonik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz