Bir Element Olarak Sanat; Odunpazarı Modern Müze

1

Odunpazarı Modern Müze (OMM), Eskişehir’de tarihi dokulu evlerin arasında, 7 Eylül 2019’da açıldı. OMM, sanatseverlerin kendini inzivada bulduğu mutlaka görülmesi gereken bir müze.

Odunpazarı Modern Müzesi (OMM), bodrum ve eserlerin sergilendiği dört kat olarak tasarlanmış. Bodrum denilen kat sergilenmek üzere ayrılan eserlerin bekletildiği nokta olduğundan ziyaretçilerin girme izni yok. OMM hem bir müze hem de sergi olduğundan eserlerin yerleri veya gösterilme süreleri farklılık gösterebiliyor. Örneğin internet üzerinden beğendiğiniz ve görmek istediğiniz bir eser artık gösterimde olmayabilir. Bu yüzden OMM’un internet sitesi üzerinden arada bir kontrol etmekte fayda var.

Odunpazarı Modern Müze ‘de Sizi Ne Bekliyor

Odunpazarı Modern Müze’nin giriş katında sanatçı Chikuunsai IV’ün Eskişehir’i ziyaret ederek yaptığı gözlemler sonucunda mekana özel ensteleasyon ile tasarladığı eseri büyük ilgi görüyor. Chikuunsai IV’ün, eseri Japonya’nın yalnızca Kochi Bölgesi’ndeki bir dağda yetişen “kaplan bambu” türünü kullanarak oluşturduğu biliniyor.

Sanatçı bu eserini doğadaki elementlerden yola çıkarak yaptığını 5.element olarak ise uzay, zaman ya da boşluk olarak farklı şekillerde adlandırılabilecek bir kavramın dilendiği şekilde kullanılabileceğini söylüyor. Chikuunsai IV’ün eseri Odunpazarı Modern Müze’de 8 Eylül’e kadar kalıcı olarak sergilenecek.

Asansör girişleri, merdiven boşlukları gibi birçok alanda sergilenen sanat eserlerini görmek mümkün. Kimi zaman aynı sanatçının daha minimal bir eseri kimi zaman ise farklı bir sanatçının tam da ihtiyacı olan sergileme alanı itinayla bulunmuş. Aşağıdaki görsel bir merdiven boşluğundan;.

Mimari tasarımın sahibi Kengo Kuma sergilerin yaşanabilir evler de olabileceğini düşünüyor olsa gerek. Yapının ışığa ve sıcak ortama verdiği değer eserlerin yerlerinin seçilmesinde de kendini gösteriyor.

Saf bir şekilde sanat algısına hitap eden eserler yanında toplumun dengesini kuran ekonomi ve siyaset gibi alanları da konu edinen çalışmalar mevcut olduğu gibi;

İlişkiler üzerine ruhsal durumları konuşmadan anlatan sanat eserleri de dikkat çekiyor.

Odunpazarı Modern Müze’yi ziyaret ederseniz buradaki sanat eserlerinde heykel, ahşap, akrilik, tel ve kumaş gibi materyallerin kullanılarak üretildiği farklı sanat eserleriyle karşılaşabilir, görsel bir şölen yaşayabilirsiniz.

Yolunuzun OMM’a düşmesini dileyerek sanatsever günler dilerim.

Görülmesi Gereken 8 Müze yazısını okumak için tıklayın

Odunpazarı Modern Müze resmi sitesi için tıklayın

Önceki İçerikNedir Bu Van Gölü Ekspresi?
Sonraki İçerikYapı Kredi Play WHITEFEST 2020 Başlıyor
Merhaba, anlatılanlara göre güneşin hiç görünmediği ve dize kadar kar olan soğuk bir kış gününün şafağında 17 Şubat 1997'de İzmit'te doğdum. Doğaya olan sevgim, insanlığa olan ilgim, yollara olan hayranlığım henüz ilkokul yıllarında kendini belli etmiş olacak ki o zamanlar da sürekli gezi kulüplerine üye olur, karşıma çıkan her seyahat fırsatını değerlendirmeye çalışırdım. Okuldan ve evden uzaklaştığımız bazen şehiriçi bazen şehir dışı geziler en büyük mutluluğum olurdu. Klişe olacak ama tek başıma seyahat etmeye 19 yaşında Into The Wild'ı izledikten sonra başladım. Çantama, çadırıma ve ablamın ördüğü yol arkadaşıma isim vererek yollarda kendi içime açıldım. Bazen evimin yirmi kilometre ötesine bazen de Türkiye'nin en doğusuna gittim ve bu yolculuklarda en çok doğa ile baş başa kalmayı sevdim. O bölgelerin doğasından, tarihi kalıntılarından ve insan hikayelerinden etkilendim. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Lisansımı bu yıl bitirdim. Gezgin Gazetesi ile seyahat etme arzum ve yazma iç güdüm sayesinde tanıştım. Burada zaman zaman seyahatlerimden zaman zaman ise gezginleri ilgilendiren içerikler üretmeyi planlasam da bakalım öyle olacak mı? Zaten güzel olan da bu değil mi? Yolda olmak..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz