Bolu Milli Parkları Rehberi

0

Bolu Milli Parkları Rehberi

Bolu dediğimizde aklınıza ne geliyor? Sadece İstanbul’dan çıkışta yol üstü bir güzergah mı? Yoksa sisli ve puslu bir Bolu Dağı mı? Sizi bilmem ama Bolu dediğimizde benim aklıma direkt olarak doğa ve oksijen geliyor. Bolu Milli Parkları rehberi sayesinde sizlerde artık bu şehre farklı gözle bakabilirsiniz.

Bolu aslında tabiat parkları ile ünlü bir şehirdir. Daha önce buralara uğramamış biri için Bolu sıradan bir yer olabilir. Nerede yaşıyorsanız yaşayın, böyle güzel bir bölgeyi ziyaret etmeden es geçmeyin. Üstelik birçok insan için yolunun üzeri sayılabilir.

Bolu İli Nerede?

Bolu, Karadeniz bölgesinde yer alan Türkiye’nin soğuk illerinden biridir. Karadeniz’in ise batı kısmında yer alır. Kışları oldukça soğuk geçer. Rakımın fazla olması ile kışın kar hiç eksik olmamaktadır. Orman alanı olarak da bölge yüzde 64’lük bir alana sahiptir.

Konum olarak birçok şehre yakın olması ve yol güzergahından bulunması birçok avantajı beraberinde getirir. Bölge daha çok dağ, ova, akarsu ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Bolu Milli Parkları, İstanbul, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Ankara, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük gibi illere yakındır.

Bolu Milli Parkları harika bir sonbahar destinasyonu

Bolu Bölgesine Nasıl Gidilir?

Bolu’ya ulaşım daha çok karayolu ile yapılmaktadır. Özellikle de çevre illere yakın olması karayolu ulaşımının tercih edilmesine neden olmaktadır. Geçiş güzergahında bulunması bölgenin daha kolay ulaşılmasına imkan sağlıyor. Çevre illere ortalama 1 ile 3 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Fakat hafta sonu ve özel günlerde trafiği hesaba katmalısınız. Şimdi Bolu gezilecek yerler neresi hep birlikte bakalım.

Bolu Gezilecek Yerler ve Bolu Milli Parkları

Bolu gezi rehberi içinde doğa güzellikler yer almaktadır. Tarihinden çok ormanlık alanları ve gölleriyle meşhur bir bölgedir. Hatta birçok yerde adı Bolu Milli Parklar ya da Bolu Tabiat Parkları diye geçmektedir. Kentte birden fazla tabiat ve milli park alanı bulunmaktadır.

Tabiat ve milli park alanları hem kışın hem de yazın yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. 4 mevsim de ayrı güzelliği içinde barındıran bölge her dönemde sizlere mevsimi yaşatıyor. Yeşilin bin bir tonunu görebilmek bu tabiat alanlarında olağan bir durum.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu Milli Parkları Yedigöller
Fotoğraf Sahibi: Cemay Ağrulu (Instagram Hesabı: @yineastikyollari )

Yedigöller, şehrin 42 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Bolu da ilk durağınız burası olabilir. Bölge adını; Seringöl, İncegöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Deringöl ve Büyükgöl’den almaktadır. 7 gölün birleşiminden meydana gelen bölge, 1965 yılında “Yedigöller Milli Parkı” olarak ilan edilmiştir. Göllerin arasında en büyüğü ise Büyükgöl’dür. Gölde aynı zamanda canlı alabalık yetiştirlmektedir. Arabayla giriş yapacaklar için 21 TL ücret alınmaktadır.

(Not: Corona Virüs kapsamında HES kodu sorgulaması yapıldığı bilinmektedir. Gidenlerin tedbirli şekilde gitmesi gerektiğini söyleyelim.)

Ayıkayası Tabiat Parkı

Bolu Milli Parkları Ayıkayası Tabiat Koruma Alanı
Fotoğraf: mapio.net

Bolu milli tabiat parkları için gezilecek ikinci bölge Ayıkayası. Yedigöller Milli Parkı’na yakın olması nedeniyle geçiş güzergahından ziyaret edilebilir. Doğal güzelliğin bozulmadığı yerlerden biridir.

Abant Gölü

Bolu Milli Parkları Abant Gölü

Abant dağları eteğine konumlanan göl, denizden tam olarak 1.325 metre yüksekte bulunmaktadır. Güzelliğin, doğallığın bir simgesi haline gelen göl eşsiz güzellikleriyle kendisini hayran bırakıyor. Böyle bir mekanı ziyaret etmeyenler çok şey kaçırdıklarını söyleyebilirim.

Gölcük Tabiat Parkı

Fotoğraf Sahibi: Evrim Ertekin (Instagram Hesabı @evrimertekin )

Gölcük Tabiat Parkı, Abant Gölü’ne oldukça yakın bir konum da bulunmaktadır. Her iki bölgede güney tarafta kalmaktadır. Abant ile beraber gezilecek ve görülecek yerlerden biridir.

Kökez Tabiatı Koruma Alanı

Kökez Tabiatı, Bolu gezilecek yerler arasında son durağımız. Oksijenin bol olduğu yer olması nedeniyle ciğerleriniz adeta bayram ediyor. 😊 Temiz havanın ve manzaranın tadını burada çıkarabilirsiniz. Doğa fotoğrafçılığı için son derece uygundur.

Bolu Milli Parkları ‘nda Nerede Konaklanır?

Bolu milli park alanlarına geldiğiniz zaman çadırınızı yanınızda unutmayın. Oteller yer alsa da bu bölge kamp için çok iyi bir yer. Uygun koşulların olduğu bölgede doğa ile iç içe yaşayabilirsiniz.

Bolu Milli Parkları ‘nda Ne Yenir?

Tabiat alanlarının hem içinde hem çevresinde pek çok restoran vardır. Burada Yayla, Tarhana, Ovmaç Çorbası deneyebilirsiniz. Orman ve Abant Kebabı da meşhurdur. İsteyenler kendin pişir kendin ye usulü de yapabilir.

Türkiye kategorisinde daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz