Burada Bir Çadır Konaklamış! (Konaklama Vergisi)

0

Kasım ayında gündeme gelen ve yeni düzenleme ile kanun maddesine eklenen içeriğiyle birlikte kamping alanlarını da barındıran “konaklama vergisi” 07.12.2019 tarihinde yasalaştı.

Gider Vergileri Kanunu’nun 34. Maddesi’nin tamamen kaldırılıp yeniden düzenlenmesiyle yeni bir vergi türü olarak “Konaklama Vergisi” getirilmiş oldu. Bu düzenlemenin ilgili fıkrasına göre “Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) konaklama vergisine tabidir. Geceleme hizmetinin; sağlıklı yaşam tesisleri, eğlence merkezi gibi tesislerin bünyesinde sunulması, vergilendirmeye etki etmez.” şeklinde belirtildi. Yeni bir vergi türü olarak getirilen konaklama vergisinin oranı %2 olarak belirlenirken, ödemekle sorumlu olanlar madde metninde belirtilen hizmetleri sunanlar olacak şekilde resmileşti.

Adım başına değil çadır başına! Konaklama Vergisi kimleri etkileyecek?

İşletmelerden alınacağı belirtilen ancak elbette ki müşterilere sunulan hizmetin karşılığı olarak belirlenen tutara ek olarak artış gösterecek olan bu verginin oranı %2 olacak şekilde Cumhurbaşkanının oranı arttırma ve yarısına kadar indirme gibi inisiyatifine bırakılacak şekilde düzenlendi. Vergi oranının açığa çıkmasının ardından yapılan hesaplamalara göre işletmelerin ödeyecekleri konaklama vergilerinin 2020 yılı için fiyatlandırması kişi başına gecelik olacak şekliyle şöyle; kamp alanları için çadır başına 6 lira; otel ve tatil köyleri için 9-18 lira arasında, apart-motel gibi konaklama yerlerinin vergilendirilmesi de 6 TL olarak belirlendi.

Kesinleşen kanun maddesinin yürürlüğe girme tarihi 1 Nisan 2020 olarak belirlendi.

“Gezginlerden, seyahat edenlerden, rahatlamak için hafta sonu belki ancak bir geceliğine bir yere gidebilecek olanlardan, yılda sadece iki hafta izni olan insanlardan daha ne alacaksınız?” Sorusunu sorsak cevap şüphesiz bu vergi türü olurdu. 

Önceki İçerikAh İzlanda!
Sonraki İçerikComo Gölü’nde Bir Başka Yolculuk
Merhaba, anlatılanlara göre güneşin hiç görünmediği ve dize kadar kar olan soğuk bir kış gününün şafağında 17 Şubat 1997'de İzmit'te doğdum. Doğaya olan sevgim, insanlığa olan ilgim, yollara olan hayranlığım henüz ilkokul yıllarında kendini belli etmiş olacak ki o zamanlar da sürekli gezi kulüplerine üye olur, karşıma çıkan her seyahat fırsatını değerlendirmeye çalışırdım. Okuldan ve evden uzaklaştığımız bazen şehiriçi bazen şehir dışı geziler en büyük mutluluğum olurdu. Klişe olacak ama tek başıma seyahat etmeye 19 yaşında Into The Wild'ı izledikten sonra başladım. Çantama, çadırıma ve ablamın ördüğü yol arkadaşıma isim vererek yollarda kendi içime açıldım. Bazen evimin yirmi kilometre ötesine bazen de Türkiye'nin en doğusuna gittim ve bu yolculuklarda en çok doğa ile baş başa kalmayı sevdim. O bölgelerin doğasından, tarihi kalıntılarından ve insan hikayelerinden etkilendim. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Lisansımı bu yıl bitirdim. Gezgin Gazetesi ile seyahat etme arzum ve yazma iç güdüm sayesinde tanıştım. Burada zaman zaman seyahatlerimden zaman zaman ise gezginleri ilgilendiren içerikler üretmeyi planlasam da bakalım öyle olacak mı? Zaten güzel olan da bu değil mi? Yolda olmak..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz