Burdur gezi rehberi kent görünümü
Fotoğraf: modadekorum

Burdur Gezi Rehberi

Küçük ama bir o kadar da şirin bir şehre yolculuk yapmaya ne dersiniz? Ülkemizin göller yöresinde bulunan bu şehirin altını üstüne getirmenin tam vakti. Sakin ve dingin bir şehir arayanlara Burdur gezi rehberi tam bir ilaç gibi gelecek. Doğal güzelliklerinin ön plana çıktığı bu güzel kentte unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Burdur şehrinin nüfusu 270 bin civarındadır. Küçük bir şehir olan Burdur da km2 başına yaklaşık 36 kişi düşmektedir. Kent merkezi de denizden 963 m yükseklikte bulunmaktadır.

Burdur Gezi Rehberi, Burdur’un Coğrafi Konumu

Burdur, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan ve etrafı dağ, göl, akarsuyu ile çevrili olan bir şehirdir. Akdeniz Bölgesi’nin ise güneybatı Anadolu kısmında yer alır. Çevresinde Akdeniz ve Ege illeri sıklıktadır. Güneyinde Antalya, kuzeyinde Isparta ve Afyon, batısında Denizli, ney batısında Muğla iller görülmektedir.

Dedegöl Dağları, Beydağları ve Boncuk Dağları bölgede bilinen en ünlü dağlardır. Bu dağlar arasında ise denize kadar ulaşan Dalaman Çayı bulunmaktadır. Bu özelliği ile şehrin tek akarsuyudur. Ayrıca Burdur, Türkiye’nin en büyük göllerinden birine sahiptir. Burdur gezilecek yerler konusuna geçmeden önce de şehre ulaşımdan bahsedelim.

Burdur Gezi Rehberi, Burdur’a Ulaşım

Burdur için ulaşım sadece hava ve kara yolu ile sağlanabilmektedir. Hava yolu tercih edecek olanlar ise başka bir ili kullanmaları gerekmektedir. Şehirde havalimanın olmamasından dolayı en yakın bölgeden ulaşım sağlamak mümkün olabilmektedir. Isparta’da yer alan Süleyman Demirel Havalimanı’na inerek Burdur’a ulaşma mümkün. Ancak iki şehir arasındaki yakınlık nedeniyle hava ulaşımı problem değildir. İki şehir arası yolculuk sadece 33 – 40 km aralığındadır.

Burdur Gezi rehberi Salda Gölü
Salda Gölü

Burdur Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler

Göller yöresinde bulunan Burdur, gezilecek yer konusunda bizleri cömert karşılıyor. Doğal güzelliklerin bir hayli fazla olduğu kentte irili ufaklı pek çok göle denk gelmek mümkün. Burdur gezilecek yerler konusunda küçük olmasına karşın iyi imkanlar sunuyor.

Salda Gölü

Göl ismini sadece ülkemizde değil dünyaya da duyurmuştur. Kumsal ve gölün masmavi suyu herkesi büyülemektedir. Bu özelliği ile Türkiye’nin Maldivlerişeklinlende anılmaktadır. 1989 yılından bu yana sit alanı olarak kabul edilmektedir.

Göl, karstik ve hafif tuzlu bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda Türkiye’nin en derin 3. gölüdür. Gölde derinlik 185 metre kadar inmektedir. Gölün içinde bol miktarda hidromanyetiz minerali vardır. Burdur’a gittiğinizde ya da yolunuz bu güzergaha düştüğünde muhakkak uğrayacağınız bir göl olduğunu söylemek isterim.

Burdur Gölü

Salda Gölü’nden sonra en çok rağbet gören ikinci göldür. Burdur Gölü de Türkiye’nin yedinci en büyük gölüdür. Burdur’dan başlayan göl, Isparta’ya kadar uzanmaktadır. Göl üzerinde pek çok su sporları yapılmaktadır. Gölün bir diğer özelliği ise kuş türlerinin geçiş güzergahında olmasıdır. Yüzlerce türdeki kuş türü Burdur Gölü ve çevresinde bulunmaktadır.

Burdur Ulu Cami

Hamitoğlu Dündar Bey tarafından 1300 yılında inşa edilen Burdur Ulu Cami, 1749 yılında Çelik Mehmet Paşa tarafından yeniden bir onarımdan geçmiştir. Selçuklu mimarisinin ö

planda olduğu cami, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Şehir merkezine yakın olması camiye ulaşımı da kolaylaştırmaktadır.

Susuz Kervansarayı

Burdur gezilecek yerler için rotamızda bu sefer bir kervansaray var. Bucak ilçesinin 10 km uzaklığında yer alan kervansaray 13. yüzyıla dayanmaktadır. Burdur Ulu Cami gibi kervansarayda Selçuklu mimarisi esas alınarak yapılmıştır.

Kibyra, Kremna ve Sagalassos Antik Kenti

Burdur gezi rehberi için son duraklarınız birbirinden farklı 3 antik kent olabilir. Roma, Bizans ve Lidyalılara ait antik kentlerde birçok tapınak, tiyatro, hamam, stadyum gibi alanlar bulunmaktadır. Ayrıca Kibyra Antik Kenti’nde dünyanın en büyük amfi tiyatrosu oldukça ilgi çekmektedir.

Burdur Gezi Rehberi- Sagalassos Antik Kenti
Sagalassos Antik Kenti

Burdur Gezi Rehberi, Nerede Konaklanır?

Burdur konaklama konusunda hem normal hem de termal otel alternatifi sunmaktadır. Üç ve dört yıldızlı otellerin bulunduğu şehirde, merkezi bir konumda konaklamayı tercih etmeniz gezilecek yerlere ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz anlamına gelir.

Burdur Gezi Rehberi, Ne Yenir?

Burdur’da yemek kültürü sebze üzerine kuruludur. Yerel halk daha çok sebze yemekleri tüketmektedir. Bunun yanı sıra et ve balık ürünleride yaygın şekilde kullanılır.

Mardin Gezi Rehberi – Türkiye’nin Masal Şehri

Diyarbakır Gezi Rehberi

Adana Yeme İçme Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz