Bursa Kamp Alanları Rehberi

1

Bursa Kamp Alanları

Doğanın içinde eşsiz bir kamp deneyimi yaşamak için en uygun şehirlerden olan Bursa’da kamp yapabileceğiniz en güzel yerleri Bursa Kamp Alanları yazımızda sizler için derledik. Bursa Kamp Alanları genellikle yüksek rakımlı yaylalarda veya göl-nehir kenarlarında yer aldığı için özellikle sıkı giyinmekte fayda vardır. Bu şartlara uygun kamp ekipmanları kullanmak sağlık açısından oldukça önemli. Kamp ateşi yakmak için özellikle kesim yapılan alanlarda odun bulmak açısından sıkıntı yoktur. Ancak yağışlı havalarda ve düşük ısılarda nemli odunların oldukça geç kuruduğunu göz önüne alarak gerekli yakacak malzemeyi yanınızda götürmenizde fayda vardır.

Bursa Kamp Alanları ‘nın En Meşhuru: Baraklı Göleti

Bura Kamp Alanları, Baraklı Göleti en popüler kamp alanı
Bursa Kamp Alanları, Fotoğraf: Eren Ertürk (@eren_erturk)

Bursa’nın Keles ilçesinde yer alan Baraklı köyü yakınlarında bulunan Baraklı Göleti Kamp Alanı son yıllarda Bursa’da kamp yapmak isteyenlerin en çok geldiği yerlerden. Kamp alanı etrafında herhangi bir tesis olmadığı için ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz tavsiye edilir. Baraklı Göleti’nin köye olan uzaklığı yaklaşık 7.5 kilometredir. Gölet etrafında içme suyu bulunur.

Bursa Kamp Alanları İçerisinde Şehre En Yakın Olanı: Dağyenice Göleti

Bursa Kamp Alanları Dağyenice Göleti

Bursa’da kamp için en çok tercih edilen yerlerin başında Dağyenice Göleti Kamp Alanı geliyor. Bu tercihin en büyük sebebi kuşkusuz şehir merkezine yakınlığı. Dağyenice göletinin etrafında kurulan kamp alanında tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Gölün etrafında tesis olmaması sebebiyle tüm ihtiyaçlarınızı merkezden karşılamanız tavsiye edilir.

Gököz Göleti Kamp Alanı

Bursa Kamp Alanları, Gököz Göleti kamp alanı
Gököz Göleti Kamp Alanı

Keles ilçesinde yer alan bir diğer kamp alanı da Gököz Göleti kamp alanıdır. Gököz Göleti çevresinde yer alan Natural park içerisinde yer alan alanda cuzi bir miktar ödeyerek kamp yapabilirsiniz. Dilerseniz göletin tesis dışında kalan kısımlarında ücretsiz olarak da kamp yapabilirsiniz. Elektrik, tuvalet gibi ihtiyaçlardan faydalanmak isterseniz tesis içerisinde kamp yapmakta fayda var. Ayrıca tesiste kamp ateşi için varil de sağlanıyor. Tesiste ATV veya bisiklet turu yapabilir, ata binebilirsiniz.

Sansarak Kanyonu

Bursa Kamp Alanları Sansarak Kanyonu
Sansarok Kanyonu (foto:gezilecekyerler.com)

İznik ilçesinde yer alan Sansarak Kanyonuna ulaşabilmek için Bursa merkezden 100 kilometrelik bir yolu kat etmeniz gerekir. Kanyon orta ve daha zorlu iki etaptan oluşur. 7 km orta zorlukta bir parkura sahip kanyonda yürüyüş yapabilirsiniz. Parkur Sansarak Köyü’nü geçtikten 4 kilometre sonra yer alan yıkık değirmen ile başlar. Değirmen’den karşıya geçip sola doğru ilerleyerek başlanan parkurun 1.7 km’lik alanı orta zorluktadır. Birinci bölümü geçtikten sonra ise daha zorlu bir etap bulunmaktadır. Kanyon yürüyüşü sırasında uyarı levhalarına dikkat etmek gerekir. Kanyon boyunca akan Kayalıdere’nin suyu oldukça temiz olup yaz aylarında oluşan havuzlarda yüzebilirsiniz. Sansarak Kanyonu etrafında herhangi bir tesis bulunmadığı için hazırlıklı gitmeniz gerekir.

Sadağı Kanyonu

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde yer alan Sadağı Kanyonu Bursa’nın ikinci büyük kanyonudur. Orta zorlukta kanyon yürüyüşü yapabileceğiniz Sadağı Kanyonu’na giderken temel ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Bursa’nın merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır.

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi Kamp Alanı Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinde yer almaktadır. Şelaleye ulaşmak için Kemalpaşa’dan sonra 17 km uzaktaki Muradiyesarnıç köyüne gitmeniz gerek. Şelale çevresinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis olmaması sebebiyle hazırlıklı gelmeniz faydalı olacaktır.

Küreklidere Şelalesi

Kestel ilçesinde yer alan Küreklidere Şelalesi Bursa’da kamp yapmaya elverişli yerlerden bir diğeri. Küreklidere Şelalesi’ne gidebilmek için aracınızdan indikten sonra yaklaşık 500 metre yürümelisiniz. Şelale çevresinde piknik masaları yer almaktadır. Dereye inebilmek içinse şelale çevresindeki merdivenleri kullanabilirsiniz. Kamp alanında herhangi bir tesis bulunmadığı için hazırlıklı gelmenizde fayda var. Oldukça temiz olan derenin suyunda uygun mevsimlerde serinlemek için suya girebileceğiniz birikintiler bulunur.

Misi Karavan Kamp Alanı

Misi Kamp Karavan Alanı (foto:misikampkaravan.com)

Bursa’nın eşsiz güzelliklerinden Misi köyü yakınına Nilüfer Belediyesi tarafından kurulan kamp karavan alanı sıkışık günlerde 85 karavana kadar konaklama imkanı sağlıyor. Alanda elektrik, su, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesis bulunmaktadır.

Çobankaya Kamp Alanı

Çobankaya Kamp Alanı (foto:yiyegeze.com)

Uludağ’da yer alan Çobankaya Kamp Alanı’na karayolu ve teleferikle ulaşmak mümkün. Kamp Alanı yakınında bulunan Milli Parklar işçi pansiyonunda tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesislerde bulunur.

Kocayayla

Kocayayla Kamp Alanı (foto: kamppusulası)

Bursa’nın Keles ilçesinde yer alan Kocayayla Marmara Bölgesi’nin en yüksek rakımlı yaylasıdır. Kocayayla Kamp Alanı çadır ve karavan kampçılığı için uygundur. Alanda kamp ateşi yakabilir, mangal yapabilirsiniz. Alan da kafe ve restoranın yanı sıra su kaynağı tuvalet ve market de yer almaktadır. Koca Yayla Kamp Alanı’nda bütün hizmetler ücretsizdir.

Bursa Kamp Alanları – Bağlı Yayla

Bağlı Yaylası Kamp alanına ulaşmak için Uludağ Milli Parkı girişine 100 metre kala sağa sapan Bağlı köyü- Soğukpınar yolunu kullanabilirsiniz. Buradan itibaren eski Hanlar bölgesinden geçen yoldan 5.7 km ilerleyerek Bağlı Yaylası girişine ulaşabilirsiniz.Yaylanın giriş noktası ayrıca Oteller Bölgesi-Paşaçayırı-Bağlı yürüyüş parkurunun bitiş noktasıdır. Kamp Alanı etrafında tesis bulunmamaktadır.

Bursa Kamp Alanları – Ketenli Yayla

Soğukpınar köyü içerisinden ulaşılan Ketenli yaylası Uludağ’ın güneyinden Aras şelalesine ulaşan patikaların çıkış noktasıdır. 1440 m. rakımındaki Ketenli Yayla Kamp Alanı bahar ve yaz aylarında fotoğrafçılık turları ve kamp için oldukça uygun bir alandır. Soğukpınar-Aras Şelalesi parkuruna girildiğinde 7.4 kilometre sonra çevresi Karaçam ve Meşe ormanlarıyla kaplı Ketenli yaylaya ulaşılır. Yayla da içme suyu bulunur ancak diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis bulunmamaktadır.

Bursa Kamp Alanları – Kıran Yayla

Bursa şehir merkezine 58 kilometre uzaklıktaki İnegöl ilçesinin 13 kilometre güneyinde kalan Kıran köyü Uludağ’ın doğu ucunda 1020 mt. rakımda yer alır. İnegöl ilçesine 4 kilometre kala Yenice köprülü kavşağından sağa dönen yol Yeniceköy, Edebey köyü üzerinden Kıranköyüne ulaşır. Yaz aylarında Kıranköyü halkının kaldıkları yayla, Uludağ oteller bölgesinden 22 kilometrelik bir yürüyüşle gelen dağcı gruplarını da misafir eder. Kıran Yayla Kamp Alanında tesis bulunmamaktadır.

Doğa katagorisinde daha fazla içeriğe buradan ulaşabilirsiniz…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz