Bushcraft bıçağı seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

0

Buscraft doğada birden farklı amaçta kullanabileceğimiz kamp bıçağıdır. Tam olarak Türkçe bir karşılığı olmasa da Wikipedia’da “ıssız yerlerde hayatta kalma yeteneklerinin popüler adıdır” şeklinde tanımlanır.

Fiziksel özellik belirleyici unsurlardan belki de en önemlilerindendir. Evet, yanlış okumadınız. Bıçağı kullanacak kişinin boyu ve gücü kullanım açısı ve sürekliliği bakımından önemlilik arz eder. Kesme, yontma gibi uzun sürecek işlemlerde elimizin ve bileğimizin ağrımaması için bıçağın namlusu ve kabzasının kavrayışı rahatlık sağlamalıdır.

Kuru koşullarda bıçak su ile ciddi temaslarda bulunmayacağından karbon çelik bir bıçak iş görebilecekken nemli havalarda paslanmaz çelik (korozyana dayanıklı) bıçak tercih etmeniz doğru olacaktır.

Katlanır bıçaklar mekanizmaları sebebiyle zor koşullar için uygun olmaz örneğin yarma işlerinde eklem yerlerinden ayrılabilir. Bushcraft bıçaklar maliyet açısından uygun kategoride değildir ancak temizliği ve bakımı ile uzun yıllar kullanılabilir.

Buscraft bıçağını yemek hazırlama, odun kesme, yarma, deri yüzme, fleto çıkarma, çekiç olarak kullanma gibi aktivitelerde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu sebepten alacağınız bıçağın çeliği önemlidir. Burada dikkat edebileceğiniz noktaları maddeleyerek anlatalım;

Bıçağın sırtı, yani et kalınlığı yarma ve çekiç olarak kullanmada önemlidir. Ne kadar geniş bir sırt o kadar güç demektir.

Bıçağın namlu şekli onun kullanım alanıyla doğrudan ilgilidir. Av için aldığınız bir bıçağı odun kesmek için kullanamayabilirsiniz. Farklı bıçak şekillerinin birleşimi olarak da görülen drop point kesim namlulu bıçaklar birçok işte kullanabilmek için fonksiyonel şekilde tasarlanmıştır.

Bushcraft bıçakların keskin kenarlarına dikkat etme sebebimiz bıçağı hangi alanda ne amaçla kullanacağımız açısından önemlidir. Yemek hazırlamak için ince bir kenara, doğadaki aktiviteler içinse kalın bir kenara ihtiyaç vardır.

Buscraft bıçakların kabzalarında metal, plastik, ahşap ve hayvan boynuzları gibi malzemeler kullanılsa da önemli olanın bıçağın kalitesi olduğunu tekrar belirtmek yerinde olacaktır. Bıçak için seçilen çeliğin tercihi kullanıcıya da bağlı olduğundan iyi çelik diye bir şey vardır demek doğru olmayacaktır.

Gezgin ailesi olarak az bilemeli, uzun ömürlü ve keyifli bir bıçak dileriz.

(kamyeri.com)
Sonraki İçerikAmerika’da Nasıl Hastalandım?
Merhaba, anlatılanlara göre güneşin hiç görünmediği ve dize kadar kar olan soğuk bir kış gününün şafağında 17 Şubat 1997'de İzmit'te doğdum. Doğaya olan sevgim, insanlığa olan ilgim, yollara olan hayranlığım henüz ilkokul yıllarında kendini belli etmiş olacak ki o zamanlar da sürekli gezi kulüplerine üye olur, karşıma çıkan her seyahat fırsatını değerlendirmeye çalışırdım. Okuldan ve evden uzaklaştığımız bazen şehiriçi bazen şehir dışı geziler en büyük mutluluğum olurdu. Klişe olacak ama tek başıma seyahat etmeye 19 yaşında Into The Wild'ı izledikten sonra başladım. Çantama, çadırıma ve ablamın ördüğü yol arkadaşıma isim vererek yollarda kendi içime açıldım. Bazen evimin yirmi kilometre ötesine bazen de Türkiye'nin en doğusuna gittim ve bu yolculuklarda en çok doğa ile baş başa kalmayı sevdim. O bölgelerin doğasından, tarihi kalıntılarından ve insan hikayelerinden etkilendim. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Lisansımı bu yıl bitirdim. Gezgin Gazetesi ile seyahat etme arzum ve yazma iç güdüm sayesinde tanıştım. Burada zaman zaman seyahatlerimden zaman zaman ise gezginleri ilgilendiren içerikler üretmeyi planlasam da bakalım öyle olacak mı? Zaten güzel olan da bu değil mi? Yolda olmak..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz