Çanakkale Antik Kentleri Rehberi

0

Çanakkale Antik Kentleri konusuna giriş yapmadan önce buranın kısaca tarihine değinelim. Kaynaklarda milattan önce 3.000 yılından beri burada yaşanıldığı yazmaktadır. Şehir, oldukça zengin bir tarihe sahip. Farklı medeniyetleri ve kavimleri görmüş bu güzel memlekette, pek çok antik kentin izine rastlanılmış. Günümüzde hala binlerce yıllık Antik kent kalıntılarına rastlanıyor. Varın, siz düşünün. Çanakkale antik kentleri ise şöyle;

Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Assos Antik kenti tahmini olarak M.Ö. 6. yüzyıldan günümüze ulaşmış. Bölgedeki ilk Arkeolojik kazının 1881 – 1883 yılları arasında Amerikalı bir arkeoloji grubu tarafından yapıldığı biliniyor. Antik kentin çevresindeki kalıntılar farklı isimlerle anılıyor. Mesela bunlardan en ünlüsü Amfi Tiyatro. Bulgular üzerine yürütülen tahminle 2500 kişilik bir tiyatro olduğu düşünülmekte. Burası Antik kentin güney yamacında bulunuyor. Assos Antik kentini gezmeden önce size rehberlik edecek yazılı kaynaklara ulaşmaya çalışın. Tarihi okumak ve sonra görmek insanda müthiş bir etki oluşturuyor. Antik kent ziyaretçilere ki dönemde sunuluyor. Yaz dönemi 1 Nisan ile 31 Ekim, Kış dönemi ise 31 Ekim – 1 Nisan’da başlıyor. Açılış saati her iki dönemde de 08.30 yalnız yazın 19:00’da kışın ise 17.30 da ziyaretçilere kapatılıyor. Giriş ücreti ise 18 TL. Müzekartı olanlar bölgeyi yıl içinde 2 kez ziyaret etme hakkına sahipler.

Troya Antik Kenti

Troya Antik Kenti

Çanakkale antik kentleri denildiğinde ilk akla gelen antik kenttir. Baş rollerini Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom gibi ünlü isimlerin üstlendiği 2004 yapımı Truva filminden sonra ünü fazlasıyla artan kent, her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor…

1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmesi onun tarihteki önemini adeta vurgular. M.Ö 3000 yılına dayanan tarihi ise, insanı heyecanlandırmaya yetiyor. 1871 yılında kazı çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmaların sonucunda kentin birçok kez yıkılıp yeniden inşa edildiği bilgisine ulaşılmış. Troya Antik kentine giriş yapmak için bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Burası zaman zaman fiyatlarını güncelliyor. Hazırlıklı gitmeniz iyi olacaktır. Müze kart geçerlidir.

Dardanos Antik Kenti

Dardanos Antik Kenti (dardanos.comu.edu.tr)

Dardanos’un tarihi geçmişinin Troya’dan daha eski olduğu sanılmaktadır. İsmini tanrı Zeus’un oğlu Dardanos’tan almıştır. Bu Antik kent ile ilgili anlatılan efsaneler çoktur. Ayrıca Troas bölgesinde en erken sikke basan şehirlerden biri olduğu söylenmektedir. Civarda yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkan Dardanos Tümülüsünden çıkan eserler ilk olarak Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde sergilenirken, Çanakkale Müzesinin Troya müzesine taşınmasıyla beraber yer değiştirmiştir.   Bu antik kentin Helenistik çağı da gördüğü tahmin edilmektedir. Müze kart geçerlidir. Giriş ücreti 5 TL’dir.

Maydos Antik Kenti

Maydos Kilisetepe Höyüğü (canakkaletravel.com)

Maydos 5 bin yıllık tarihiyle dikkat çeker. Turistlerin ilgi odağıdır. Eceabat’ta bulunan antik kent ilçenin tam ortasında yer alır. Konumunu kuş bakışı izleme fırsatınız olursa kaçırmayın. Günümüzde bölgedeki kazı çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında yapılan bir habere göre, Maydos’ta sürdürülen kazı çalışmalarının sonucunda bir savuna duvarı bulunulduğu duyurulmuş. Duvarın dışa bakan kısmının ise testere şeklinde olması Antik kentin ilginçliğini artırıyor. Aktif olarak kazı çalışmaları yürütüldüğü için gezmeniz pek mümkün olmayabilir. Çanakkale’yi ziyarete gittiğinizde Maydos’ta yetkili birine giriş olup olmadığını danışabilirsiniz.

Apollon Smintheion

Apollon Smintheion(troya2018.com)

Troya’da bulunan Athena tapınağından sonra en önemli ikinci kutsal alandır. Arkeolojik açıdan önemi Helenistik Çağa dayalı mimari özelliklerinden ileri gelmektedir. Homeros’un ünlü destanında bu kutsal alandan bahsedilmektedir. İşte o satırlar:

“…EyKhryse’yi, kutsal Killa’yı koruyan gümüş yaylı, Tenedos’un (Bozcaada)güçlü kralı Smintheus, dinle beni,bir gün sana yaraşır bir tapınak yaptıysam, boğaların, keçilerin, yağlı butlarını yaktıysam senin uğruna, şu dileğimi tez elden yerinegetiriver:
Gözyaşlarımın öcünü al Danolardan, oklarınla…

Burada yapılan kazı çalışmalarının başlangıcı 1866 yılına dayanmaktadır. Bu tarihten sonra buraya inşa edilen bir zeytinyağı fabrikası bölgedeki kazı çalışmalarının unutulmasına sebep olmuş. Fabrika 1982 yılında yıkıldığında ise, buradaki alana verilen önem artırılmış.

Apollon Smintheon’a yaz ve kış döneminde de girişler açık. Ücreti 10 TL. Müzekart burada geçerli fakat yıl içinde ücretsiz 2 kez ziyaret etme şartı bulunmakta.

Parion Antik Kenti

Parion Antik Kenti

Parion Antik kenti Çanakkale Biga ilçesinin Kemer köyünde bulunuyor. Burası bir liman kentiymiş. Tarihte Parion’dan bahseden ilk kişi Heredottur. Kentteki kazı çalışmalarının sonucunda Nekropol adı verilen bir alanda mezar odaları çıkmıştır. Bu da zamanında burada soylu ailelerin yaşadığına işaret etmektedir. Bölgedeki kazı çalışmalarının buluntuları arasında, Roma Hamamı, Agora, Odeidon ve Limandaki Kule ’ye ulaşılmıştır. Burada keşfe çıkacağınız tamamlanmış bir yapı yoktur. Amacınız tarihi görmek ise, ortamın hissiyatına bürünmek adına giriş yapabilirsiniz. Antik kentte kazı çalışmaları devam ettiğinden herhangi bir giriş ücreti de alınmıyor. Görevliler yardımıyla uzaktan bakabilmeniz mümkündür. Yalnız çalışmaların yoğun olduğu bir ana denk gelirseniz muhtemelen Parion antik kentini uzaktan görmenize de izin verilmeyecektir.

Priapos Antik Kenti

Priapos Antik Kenti(troya2018.com)

Priapos Antik kentinin kurulduğu yıl, M.Ö 670 olarak tahmin ediliyor. Antik kentin isminin Priapos olmasının sebebi ise bağ, bahçe ve doğurganlığın koruyucu bereket tanrısı olan Priapostur. Kentte bağcılığın ünlü olduğu antik kaynaklarda geçmektedir. Bu Dünya mirasının yok olmaması adına çağrıda bulunulurken antik kentte aktif olarak süren bir kazı çalışması yoktur. Kentin bir kısmı toprağın altında kalmıştır. Zamanında, Priapos antik kentinden Evliya Çelebi’de söz etmiştir.  6 köşeli ve bakımsız kalesinden bahseden, ünlü seyyahın antik kent üzerine yorumsuz kalmamış.  Prios antik kentinde detaylı bir kazı çalışmasının yürütülmesini heyecan içinde bekliyoruz.  Umarız, tarihi geçmişi bu denli eski olan bir antik kent yok olmaz.

Antik Kentleri ile Aydın yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz