Danamandıra Tabiat Parkı: İstanbul’da Abant’ı Yaşamak

0

Danamandıra Tabiat Parkı: İstanbul’da Abant’ı Yaşamak…

Sonbaharı sever misiniz?

Benim pek sevdiğim söylenemez aslında. Tam bir yaz insanıyım; deniz, kum, güneş aşığı : )

Ama sonbaharın sadece güzelliklerini yaşayabileceğim, doğayı dinleyebileceğim ve turuncunun tüm tonlarını görebileceğim yerlerde sonbaharı çok seviyorum. Mesela Yedigöller’e aşık olmuştum ve Abant’a bayılmıştım ilk gördüğümde…

Danamandıra Tabiat Parkı nerede
Gözde Erol Instagram hesabı @gezentibiraile

Şimdi size anlatacağım yer de Abant ve Yedigöller tadında, özellikle İstanbulluların bayılacağı bir tabiat parkı: Danamandıra.

Burası meşe ağaçlarının içinde, İstanbul’a bağlı olduğuna şaşıracağınız şahane bir doğa harikası. Her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Yemyeşilken de şahane oluyor ama sonbaharda ayrı bir güzel, insan bakmaya doyamıyor.

Danamandıra göçmen kuşların geçiş güzergahında olduğu için göç zamanına denk gelirseniz göldeki sazlıklarda kuş sürüleri görme ihtimaliniz de var.

  • Tabiat parkı bir süredir Esenyurt Belediyesi tarafından işletiliyor ve giriş ücretli. (15 TL)
  • Piknik için masa ile sandalyeler mevcut ve yeni bir güncelleme gelmediği sürece kamp yapmak serbest. Meşe ormanlarıyla kaplı bu güzelliğin içerisinde kamp yapmanın harika olacağından eminim. Çadırınızı masaların olduğu alanlar yerine daha sakin noktalara kurarsanız piknikçilerin gürültüsüne de maruz kalmamış olursunuz, benden ufak bir not:)
  • Tabiat parkının içinde bir de gölet bulunuyor. Gölette bol miktarda sazan ve yayın balığı varmış, balık tutmayı sevenler burada şanslarını deneyebilirler.
  • Çocuklu ailelerin çok seveceği bir bilgi de vereyim: İçeride küçük bir çocuk parkı var.

Danamandıra Tabiat Parkı na nasıl gidilir.

Danamandıra Tabiat Parkı ‘na Nasıl Gidilir

Danamandıra Tabiat Parkı, Silivri’ye bağlı Danamandıra köyünde bulunuyor.

İstanbul’dan gidecekler eski İstanbul – Kırklareli yolunu takip ederek, Danamandıra yönüne döndükten sonra da tabelalardan ilerleyerek köye ulaşabilirler. Silivri tarafından gidecekler ise Silivri – Alipaşa güzergahından devam ederken, Fenerli ve Sinekli’yi geçtikten sonra tabelaları takip etmeliler.

Bu arada köyün içinden geçerken mutlaka sıcak köy ekmeği, peynir ve manda yoğurdu almanızı tavsiye ederim. Pikniğiniz ya da kampınız sırasında “iyi ki aldık” diyeceğinize garanti veriyorum : )

ÖNEMLİ NOT: Danamandıra halkı, son zamanlarda popülerleşmeye başlayan tabiat parkının kirlenmeye başlamasından şikayetçi. Ormanın içinde çöplerini bırakan piknikçiler yüzünden bir hayli dertliler. Lütfen piknik ve kamp sonrası etrafı temiz bırakmaya özen gösterelim.

Marmaris Mavisine Bir Yolculuk yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz