Doğanın Bize Mesajı Var !

1

Bu yıl, insanlık olarak büyük bir sınavdan geçiyoruz. Sosyal hayattan soyutlandığımız, sevdiklerimizi göremediğimiz, sokağa çıkamadan yaşamımıza devam ettiğimiz bir sınav.. Kimilerimiz bu sınavdan başarılı olarak çıktı, kimilerimiz ise malesef kayıplarla…

Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19’un, bizler için oldukça zorlu bir sürece sebep olsa da doğa için olumlu sonuçlar doğurduğu yadsınamaz bir gerçek. Milyonlarca insanın kendini dış hayattan izole ettiği bu dönemde doğa bize bir mesaj verdi. Oysa ki, bu ilk mesajı değildi. Daha önce yaşanılan; ebola, sars, kuş gribi vb. salgınların hepsi bizlere birer mesajdı. Bu virüsler; doğanın tahribatı, endüstrileşme, hayvanların yaşam alanlarının elinden alınması gibi insan müdaheleleri sonucunda ekosistemin dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkmıştı.

Şuana kadar yaşanılan hiçbir salgında insanlığın kendini izole etmesini gerektirecek etkiler görülmemişti. Ancak doğa baktı ki biz ders almıyoruz; “siz bir evlere kapanın, ben de kendi halime kalayım.” dedi. 🙂 Doğal alanları yok ederek inşa ettiğimiz beton yığınlarının içine tıkılı kaldık.

Peki biz evlerimizdeyken doğada neler oldu?

Doğa tüm güzelliği ile uyanıyor…

Biz dört duvar arasında boğulurken, doğanın asıl sahipleri birer birer meydana çıktı. İstanbul Boğazı’nda boğaz trafiğinin azalmasının etkisiyle yunuslar, Bodrum caddelerinde yaban domuzları görüldü. Londra’da sokakları boş bulan geyikler şehre indi. Santiago sokaklarında yiyecek arayan pumaya, Kaliforniya’da yabani hindilere, Barselona’da yaban domuzlarına rastlandı.

Başta Çin olmak üzere, dünya genelinde hava kirliliğinde azalma meydana geldi. Venedik kanallarının suyu temizlendi. (Rengi siyah değilmiş görmüş olduk. :)) Ülkemize bakacak olursak; fabrikaların çalışmalarını durdurması ile sanayi atıklarının kirletmiş olduğu Lüleburgaz Deresi temizlendi ve kötü koku ortadan kayboldu. Bunlar doğanın kendini iyileştirmesine dair sadece birkaç örnek.. Doğa, kendisine açtığımız savaşta bizi adeta diskalifiye etmişti. Hal böyle olunca; ‘doğanın intikamı’ söylemleri başladı. Belki de doğa intikam almıyor normalleşiyordu..

COVID-19 gerilemeye, biz ise ilerlemeye başladık. Ve insanlık olarak, doğanın kapıları açılır açılmaz tekrar saldırıya geçtik. Aslında doğaya ne kadar ihtiyacımız olduğunu anladık ama yine de ona gereken değeri veremedik.

doğa
İstanbul boğazından çıkan maske ve eldivenler

Tek kullanımlık plastik ürünlerle gardımızı aldık ve attık kendimizi dışarı. Alışverişe gittik, temasımızı azaltmak için kullandığımız eldivenlerimizi sokaklara attık. Evlerimizden çıkabildiğimiz her fırsatta kendimizi piknik alanlarında bulduk ve tüm çöplerimizi arkamızda bıraktık. Temiz hava almak istedik; maskelerimizi denize, atıklarımızı doğaya bırakıp evlerimize döndük. Tabi ki yoğunlaşan araç trafiği, tekrar faaliyete geçen fabrikalarla birlikte hava kirliliği de eski seviyelerine çıkmaya başladı.

Yani biz aldığımız mesajı uygulamayı beceremedik.

Sınavımız bitmedi. Hala devam ediyor. Canlılar arası dengeyi koruyamadığımız, insanlar olarak kendimizi dünyanın merkezinde görmeye devam ettiğimiz ve hızla normalleştiğimiz bu süreçte, doğaya da normalleşme imkanı tanımaz isek ne yazık ki başarısız olacağız.
Ve kayıp verme sırası bir gün bize de gelecek..

Doğa kategorisinde daha fazla yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikYoga mı, moda mı?
Sonraki İçerikYetim Filleri Kurtarıyoruz!
1989 İstanbul doğumlu, Edirneli bir anne ve Kırklarelili bir babanın üç kız evladının en küçüğü.. Yaz tatillerini çayır çimen içinde, hayvanların peşinde geçirmiş, ailesi tarafından veteriner hekim olması beklenirken; maliye okuyup muhasebeci olmuş kurumsal kurbanlarından.. :)) Kimdir Elif? İstanbul’da yaşamakta olan, Adnan Menderes Üniversitesi Maliye mezunu bir muhasebeci.. Aynı zamanda, her alanda olabileceği gibi doğada da ‘kadın başına’ bulunulabileceğine inanan ‘Doğa Kadınları’ platformunun kurucusu.. Kurumsal hayatın ona bıraktığı zamanı elinden geldiğince keşfetmeye, yeni yerler görmeye, doğaya harcayan, Doğa Kadınları etkinliği vesilesi ile Gezgin Gazetesi ile yolu kesişen ve artık Gezgin Gazetesinin bir parçası olan doğa kadını...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz