Doğa ve İnsan

0

Doğaya yabancılaşmak, ekonomiye yönlendirilmiş bir yaşam kurgusu, endüstri ile nüfus yoğunluğunun beraberinde getirdiği olumsuzlukların getirisi ile kaybolmaya yüz tutmuş bir doğa ile karşı karşıyayız. Doğa endüstri, ekonomik bir faktör muamelesi görmekte, pazarlanmakta, suiistimal edilmektedir. Orman ölümleri, küresel ısınma, erozyon bize açıkça göstermektedir ki insanlığın var olması tehlikededir.

Gerçeği gören insanlar ise ne yazık ki bu durumdan gerekli sonuçları çıkartmamaktadır. İşte benim serüvenim bu düşünceler içinde gezerken başladı. Ne yapabilir, doğa ile uyumlu nasıl yaşamalıyım, bunu öğrenmenin en güzel yolu doğada olmak, anlamak ve atalarımızın doğa ile uyumunu keşfetmekte olduğunu anladım. Atalarımız yalnızca insanların değil, evrendeki bütün canlı cansız varlıklarında ruhu olduğuna inanıyor, bu bütünlük içerisinde hayvan, tabiat ve insan sevgisi yer alır. Bu düşünceleri benimsemek ve anlamak için kendimi tabiat ile sınamaya ve öğrenmeye adadım. Yanıma cep telefonu, saat vb. şeyler almadan doğada yaşamın keyfini almak, keşfetmek öğrenmek için yola çıktım.

Ormanda yürürken gelen sesleri, bastığım toprağı hissetmek, ağaçların yaydığı kokuyu içime çekmek ve yorulduğumda bir ateş yakıp çam iğnelerinden yapılan çayı içmek, tam bir orman banyosu ile doğayla kucaklaşmak ruhumu dinlendirmiş, özgürleştiğimi hissetmiştim. Doğanın yüceliğini, yenilmezliğini anlamıştım. Bir yere yetişmek, acele etmek zorunda değildim, endişelerimden, negatif düşüncelerimden kurtulmuş ve pozitif bir enerji ile dolmuştum. Doğa ruhuma bütün nimetlerimden yararlanma fırsatı vermiş, mükemmel deneyimler kazandırmıştır. Asla pes etmeyen insanlara baktığımızda, onların mutlaka doğa ile güçlü bir bağları olduğunu görürsünüz. Hepimizin çevresinde vardır, kanser vb. hastalıklarla mücadele edenlerin doğada yaşamaya başlaması ile birlikte, hastalığa karşı daha dirençli oldukları görürüz. Doğa insanların acıları ve kederlerinden uzaklaştırdığı gibi bağışıklık sistemini güçlendirir, doğanın iyileştirici bir etkisi vardır. Doğa insana yeteneklerinin farkında varmasını sağlar ve geliştirir.

İnsanoğlu uzun yıllar doğaya verdiği zararın farkında olmadan yaşadı, farkındalığı artırmak ve gelecek kaygısının önüne geçmek gerekir. Çocuklarımızı doğaya karşı eğitmeliyiz, ebeveynleri tarafından doğayı koruma bilinci ve doğada yaşamalarına fırsat vermeliyiz. Toprağa, ağaca, hayvanlara dokunmalarına onları hissetmesine yardımcı olmalıyız. Doğa genç nesilin bilinçlenmesiyle kurtulur. Unutmayalım ki biz doğayı korumazsak, birlikte yok olacağız.

Türkiye’nin En İyi 6 Kış Kamp Alanı yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikGizli Bir Hazine; Diyadin …
Sonraki İçerikYurtdışında Yaşamak, Madalyonun İki Yüzü
Merhaba; 22.09.1989 tarihinde Ankara’da doğdum. 4 kardeşin en küçüğü doğal olarakta en şımarığı olarak bu yaşıma kadar geldim. Aslen Karabük Eskipazar yürecik köyündenim. Doğma büyüme Ankara’lı :) İlk, orta ve lise hayatımı Ankara’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Eskişehir’e yerleştim. Hayatımın dönüm noktası olan üniversite hayatında otostop ile tanışıp kendimi yollarda buldum. 71 ili otostop ile gezdim, toplamda 79 il henüz yurt dışı gezim olmadı ama yakında bir karavan ile başlayacak. Sonra ağabeyim oğlum gez gez nereye kadar olmaz elin ekmek tutsun diyerek bir Amerikan firmasında işe zorla başlattı:) Tıbbi cihaz üzerine çalışan bir medikal pazarlamacı olmuştum. Daha sonra Alman firması şimdi ise alanında Pazar liderlerinden bir firmada iç Anadolu ve Karadeniz bölge müdürlüğü yapıyorum. Kamp ve otostop kültüründen kopamadım her fırsatta otostopa düşüp kamp hayatım devam ediyor, doğa odaklı sakin gezilerden ve gittiğim bölgelerin köylerinde gezmekten hoşlanıyorum. Uzun zamandır gezmeme rağmen insanlarla paylaşma fikri 2018 yılının sonlarından itibaren geldiği için biraz geç sosyal medya kullanan biriyim. Seyahatlerime az para ile gitmeye çalıştığım için hangi bölgede ücretsiz kamp atılır, minamal bir bütçe ile nasıl gezilir iyi bilenlerdenim :) Yılın her mevsimi kamp hayatımı yaşatmaya devam ediyorum. Oteller, Turlar ve festival tarzı tatiller hiç bir zaman ilgimi çekmedi, gizli bir yer istiyorsanız adres Benim :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz