Doğada Ateş Yakma Yöntemleri

0

Doğada ateş yakma yöntemlerini öğrenmek bir çok kampçının bilmesi gereken temel bilgiler arasındadır.

İlkbahar ve yaz kamplarının keyifli akşamları, sonbahar ve kış aylarının olmazsa olmazı ateş doğadaki en büyük dostumuzdur.

Geçmişte ateşin bulunması insanlık tarihine önemli bir konu edinmişken bugün biz doğaseverler için de birçok farklı anlama geliyor. Kimimiz için güzel tatlar oluşturabiliyor;

Kimimiz için güzel sohbetlere vesile oluyor;

Kimimiz için de doğada kurtarıcı oluyor;

doğada ateş yakma

Şimdi sıcacık yazımızda ateş nasıl yakılır, başarılı bir ateşe nasıl ulaşılır bunu öğreneceğiz. Anlatması bizden keyfini sürmesi sizden.

Ateş yakımını sembolleştirmiş bir görsel ile yolumuza başlayalım. Temel bileşenlerimiz Isı, oksijen ve yakıttır. Bunlardan herhangi birinin bulunmadığı durumlarda ateş yakımı imkansız olacaktır. Örneğin uzayda oksijen bulunmadığından ateş yakamayız.

Isı için kibrit, çakmak kullanabileceğimiz gibi magnezyum çubuğu da kullanabilirsiniz.

Tepe Ateşi (Kızıldereli Ateşi)

Başarılı bir ateşe ancak sıralı bir dizilim ile ulaşırız bu yüzden odunlarımızı küçük parçalardan büyük parçalara doğru sıralamalıyız. Önce kurumuş yapraklar, ince dallar ve son olarak büyük odunlar.  Üçgen bir hal aldıktan sonra ateş yakmaya hazırız. Dizilimin merkezine ısıyı bırakıp ateşin keyfini çıkarabiliriz.

Ateş başlangıcı için gazete, vazelinlenmiş pamuklar ya da jel taşıyabilirsiniz. Doğada ateş yakma yöntemleri arasında kalabalık kampçılar arasında en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.

doğada ateş yakma

Piramit Ateşi

Boyut olarak birbirine yakın iki tane odun bulunur ve paralel olarak yerleştirilir. Bu odunların üzerine dik gelecek biçimde iki odun daha konulur ve istenien en, genişlik ve uzunlukta ateş elde edilir. Yemek pişirimi için en uygun doğada ateş yakma yöntemidir.

doğada ateş yakma

Yıldız Ateş

Kamp akşamlarında sohbet ederken kullanabileceğimiz ateşi kontrol etmek ve devamlılığını sağlamak için yerimizden kalkmamıza bile gerek olmayan ateştir. Ateşin merkezine odunlar dizilir ve yandıkça itilerek yanmaya devam etmesi beklenir.

doğada ateş yakma

 

Doğada ateş yakma yöntemlerini amacına uygun olarak kullanarak , yaş ağaçlara ve çevrede bulunabilecek endemik bitkilere zarar vermeden ve kamp alanından ateşinizi söndürdüğünüzü emin olarak ayrıldığınıza emin olun. 

 

Doğa kategorisinde yayınlanan diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikAyvalık Gezi Rehberi, Ayvalık’ta Ne Yenir? Nasıl Gidilir?
Sonraki İçerikPalmiyeler Şehri, Mersin Gezi Rehberi
Merhaba, anlatılanlara göre güneşin hiç görünmediği ve dize kadar kar olan soğuk bir kış gününün şafağında 17 Şubat 1997'de İzmit'te doğdum. Doğaya olan sevgim, insanlığa olan ilgim, yollara olan hayranlığım henüz ilkokul yıllarında kendini belli etmiş olacak ki o zamanlar da sürekli gezi kulüplerine üye olur, karşıma çıkan her seyahat fırsatını değerlendirmeye çalışırdım. Okuldan ve evden uzaklaştığımız bazen şehiriçi bazen şehir dışı geziler en büyük mutluluğum olurdu. Klişe olacak ama tek başıma seyahat etmeye 19 yaşında Into The Wild'ı izledikten sonra başladım. Çantama, çadırıma ve ablamın ördüğü yol arkadaşıma isim vererek yollarda kendi içime açıldım. Bazen evimin yirmi kilometre ötesine bazen de Türkiye'nin en doğusuna gittim ve bu yolculuklarda en çok doğa ile baş başa kalmayı sevdim. O bölgelerin doğasından, tarihi kalıntılarından ve insan hikayelerinden etkilendim. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Lisansımı bu yıl bitirdim. Gezgin Gazetesi ile seyahat etme arzum ve yazma iç güdüm sayesinde tanıştım. Burada zaman zaman seyahatlerimden zaman zaman ise gezginleri ilgilendiren içerikler üretmeyi planlasam da bakalım öyle olacak mı? Zaten güzel olan da bu değil mi? Yolda olmak..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz