Doğada Yön Bulma Yöntemleri

1

Doğada bulunmak; deşarj olmanın, enerjimizi yenilemenin harika bir yolu. Evet doğada olmayı, yürüyüş yapmayı seviyoruz. Evet yanımızda telefonumuz var. Evet navigasyon ile istediğimiz yere kolaylıkla ulaşabiliriz. Evet yıl olmuş 2020 ve her yere cebimizde teknoloji ile adım atıyoruz. Peki ya teknoloji ile bağlantımız koptuğunda, pusulamız bulunmadığında ne yapacağımıza dair bir fikrimiz var mı? Depoladığımız enerjimiz aynı hızla tükenecek.
Doğada yön bulma, geri plana attığımız kavramlardan biri. Halbuki kaybolma tehlikesinin yaşam mücadelesine evrilme ihtimalini düşünürsek; öncelik vermemiz gereken en önemli konulardandır. Peki doğanın bize verdiği ipuçlarını kullanarak uygulayabileceğimiz yön bulma yöntemleri nelerdir?

Güneş ile Doğada Yön Bulma

güneş ile doğada yön bulma

Doğada yön bulma tekniklerinden en basiti güneşi takip etmek. Eğer hava açıksa ve gece karanlığında değilsek şanslıyız. Güneş doğudan doğar, batıdan batar. Sağ kolumuzu doğuya, sol kolumuzu batıya açtığımızda; yüzümüz kuzeyi, sırtımız ise güneyi işaret edecek.

Gölge ile Doğada Yön Bulma

gölge ile doğada yön bulma
Fotoğraf: kaleosgb.com.tr

Güneşi takip etmek kadar hızlı sonuç alamayacak olsak da doğru bilgiye ulaşmamıza engel yok. 🙂
Etraftan bulduğumuz yaklaşık 1 mt uzunluğunda bir ağaç dalı ya da sopayı yere saplıyoruz. Sabitlediğimiz cismin gölgesini bir taş yardımıyla işaretliyoruz ve beklemeye geçiyoruz. Beklerken dünyanın batıdan doğuya doğru döndüğü bilgisini hatırlıyoruz. 🙂 İşaretlediğimiz bu ilk gölge, bize her zaman batıyı verecek. Yaklaşık 30 dk sonra oluşacak olan 2. gölgemiz de bize doğu yönünü verecek.

Analog Saat ile Doğada Yön Bulma

saat ile doğada yön bulma
Fotoğraf: dogayakacis.com


Akrep ve yelkovanın bulunduğu klasik bir saatimiz varsa kolumuzda, yine şanslı bir günümüzdeyiz demektir. 🙂 Saatimizin akrebini güneşe çevirdiğimizde; 12 ile akrep arasında kalan açının ortası bize güney yönünü verecek. Kuzey, doğu ve batıyı bulmak da bize kalıyor.
Güney yarım kürede; akrep ile 12 arasında kalan açının ortası bize kuzeyi gösterecektir. Kış saati uygulaması bulunan bölgelerde; akrep ile 1’in arasında kalan açının ortasını kullanmalıyız.
Dijital bir saat kullanıyorsak; aynı işlemi saatin analog halini bir kağıda çizerek de gerçekleştirebiliriz.

Karınca Yuvalarına Bakarak Yön Bulma

Fotoğraf: dogablogu.net

Karıncaların da bu konuda bize verdiği güzel bir ipucu var. Kuzey yarım kürede rüzgarlar kuzeyden eser. Bu sebeple karıncaların yuvalarının ağzı her zaman güneye bakar. Bir karınca yuvası ile karşılaşırsak işimiz oldukça kolay.

Yosunlara Bakarak Yön Bulma


Bilinirliği fazla olmadığı gibi yanılma payımızın da bulunduğu yosunlar, doğada yön bulma konusunda bizlere yardımcı oluyor. Ağaçların ya da kayaların güney tarafının daha sıcak ve kuzey tarafının daha nemli olması, yosunlar için uygun koşulları sağlamaktadır. Bu sebeple yosunlar bize genellikle kuzeyi işaret ederler. Genellikle diyorum çünkü; göl kenarı, dere yatağı gibi nemin daha fazla olacağı koşullarda, yosunların kuzeyi gösterdiğinden emin olamayız. Bu yöntemin kuzey yarım küre için geçerli olduğunu ve güney yarım kürede tam tersinin gerçekleşeceğini de unutmayalım. 🙂

Ay ile Doğada Yön Bulma

Fotoğraf: yabanclub.com

Ay güneş batmadan bize kendini gösterdiyse; ışıklı tarafı bize batı yönünü, gece karanlığında ise ışıklı tarafı doğu yönünü işaret edecektir.
Eğer ay hilal şeklinde ise; hilalin iki ucundan hayali bir çizgi çizerek de yön bilgisine sahip olabiliriz. Çizdiğimiz hayali çizgi sonucunda ortaya küçük ‘d’ harfi çıkıyorsa; ayın uçları bize batıyı, küçük ‘b’ harfi çıkıyor ise doğuyu verecektir.

İğne Yardımıyla Doğada Yön Bulma

 

 

Yine şanslıysak ve yanımızda bir iğne var ise kendi pusulamızı yapabiliriz. Varsa yün bir kıyafetimize, yoksa saçımıza sürterek statik elektrik yüklemesi sağlayacağız. Daha sonra iğnemizi durgun bir su birikintisine bırakacağız. Ağırlığı sebebiyle batma ihtimalinde, bir kağıt parçası ya da yaprak kullanabiliriz. Kuzey yarım kürede; iğnemiz hareket edip, kuzey-güney doğrultusunda duracaktır. Eğer bir toplu iğne kullandıysak; iğnenin sivri ucu bize kuzey yönünü verecektir. Tel toka, ataç vb araçlarla da bu yöntemi uygulayabilmemiz mümkün. Daha doğru sonuç alabilmek adına; bu gibi malzemelerle yöntemi uygularken bir ucu, taş yardımıyla daha sivri hale getirmeliyiz.

Kutup Yıldızı’nın Konumu ile Yön Bulma

Fotoğraf: erdeminblogu.blogspot.com

Kutup Yıldızı, dünyanın kutup noktalarından geçtiğini varsaydığımız hayali eksen çizgisine çok yakın doğrultudadır. Dünya kendi etrafında dönerken; Kutup Yıldızı diğer gök cisimleri gibi yer değiştirmez, sabit kalır. Bu nedenle de her zaman bize kuzeyi gösterir ve yüz yıllar boyunca yön bulmak için kullanılmıştır.
Peki Kutup Yıldızı’nı nasıl bulacağız? Kutup Yıldızı’nı bulabilmek için bazı yıldız gruplarını bilmek zorundayız. Öncelikle Büyük Ayı takımyıldızını bulmalıyız. Büyük Ayı takımyıldızı bir kepçeyi andırmaktadır. Kepçenin hazne tarafındaki iki parlak yıldızı birleştirdiğimiz bir çizgi hayal ediyoruz. Bu iki yıldız arasındaki mesafenin yaklaşık 5 katı kadar ilerisinde Kutup Yıldızı’nı göreceğiz. Kutup Yıldızı Küçük Ayı takımyıldızının en parlak yıldızıdır. Ancak burada karıştırılmaması gereken en önemli nokta; Kutup Yıldızı’nın en parlak yıldız olmadığı, gökyüzünün bu bölgesinde görebileceğimiz en parlak yıldız olduğudur.

Kutup Yıldızı’nın sadece kuzey yarım küreden göründüğünü unutmayalım.

Alternatif Yön Bulma Yöntemleri

Kuzey yarım kürede ağaçların dalları, ayçiçekleri; çölde kaktüsler güneye doğru eğilir.
Kuzeye bakan karlar en son erir.
Bitki örtüsü yamaçların güney tarafında, kuzeye göre daha zengindir.
Kesilmiş ağaç kütüğü halkalarının; eninin daha sık ve kısa olduğu taraf kuzeyi gösterir.
Camilerin minare kapısı Kıble’yi göstermektedir.
Kiliselerin çanı, kilisenin batısında bulunur.
Müslüman mezarlıklarında; mezarların baş tarafı batıyı, ayak tarafı doğuyu gösterir.
Hristiyan mezarlıklarında;  mezarların baş tarafı güneyi, ayak tarafı kuzeyi gösterir

Umarım bu yöntemleri kullanmak zorunda kalacağımız tatsız anlarımız olmaz.

Doğa ile ilgili daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz…
Doğa Kadınları instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz…

Önceki İçerikOdunpazarı Evleri: Türkiye’nin En Renkli Evleri
Sonraki İçerikMarmaris Mavisine Bir Yolculuk
1989 İstanbul doğumlu, Edirneli bir anne ve Kırklarelili bir babanın üç kız evladının en küçüğü.. Yaz tatillerini çayır çimen içinde, hayvanların peşinde geçirmiş, ailesi tarafından veteriner hekim olması beklenirken; maliye okuyup muhasebeci olmuş kurumsal kurbanlarından.. :)) Kimdir Elif? İstanbul’da yaşamakta olan, Adnan Menderes Üniversitesi Maliye mezunu bir muhasebeci.. Aynı zamanda, her alanda olabileceği gibi doğada da ‘kadın başına’ bulunulabileceğine inanan ‘Doğa Kadınları’ platformunun kurucusu.. Kurumsal hayatın ona bıraktığı zamanı elinden geldiğince keşfetmeye, yeni yerler görmeye, doğaya harcayan, Doğa Kadınları etkinliği vesilesi ile Gezgin Gazetesi ile yolu kesişen ve artık Gezgin Gazetesinin bir parçası olan doğa kadını...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz