Dünyanın 5 Yılbaşı Meydanı

0

“Yeni yıla nasıl girersen, o yıl öyle geçer” derler. Biz söyleyenlerin yalancısıyız. Fakat buna inanan insan sayısı çok olacak ki, çoğumuz yeni yıla en coşkulu şekilde girmeye çalışıyoruz. O geriye doğru sayma anının parçası olmak en önemli ritüellerimizden… Yeni umutlarla yeni bir yıla girdiğimiz o an, dünyanın bazı yerlerinde tam da olması gerektiği gibi, hatta belki biraz fazlası…İşte, görsel şovlarla, ışık gösterileriyle, müzikleriyle eşi benzeri bulunmayan yılbaşı kutlamalarının yapıldığı o şehir meydanları…

1- Londra- Trafalgar Meydanıda Yılbaşı Coşkusu

Dünya’nın en yüksek dönme dolabı London Eye ve Thames Nehri kıyılarında başlayan havai fişek ve ışık gösterilerinin ardından büyük kalabalıklar Trafalgar Meydanı’nda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmeyi sürdürüyor. Heykeller ve çeşmelerle donatılmış bu meydanda devasa bir sokak partisine katılmak yeni yıla girerken yeterince coşkulu olacaktır diye düşünüyoruz.

2- Paris – Şanzelizede Unutulmayacak Bir Gece

Paris’te yılbaşı kutlamak pek çok kişi için ayrıcalıklı bir deneyim. Bu yüzden yeni yıla girmeye günler kala dünyanın her yerinden turist akınına uğrayan Paris’te yılbaşı kutlamalarının yapıldığı adres Şanzelize (Champs – Elysees) caddesi. Tarihi Zafer Takı çevresinde yoğunlaşan ışık ve havai fişek gösterilerinin ardından festival tadında geçen sokak partilerinde doyasıya eğlence aralıksız sürüyor.

3- Avustralya– Sidney Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesinde

Sidney şehir olarak başlı başına yılbaşında büyük bir festivale ev sahipliği yapıyor diyebiliriz. Artık yılbaşı kutlamalarıyla ikonikleşmiş bir şehir, çünkü Avustralya yeni yıla ilk giren ülkelerden biri. Birçok kişinin ölmeden önce yapılacaklar listesinde yeni yıla Sidney’de girmek diye bir madde var. Başkent Sidney de bunun hakkını sonuna kadar veriyor. Haftalar öncesinden, gözlerinizi kamaştıracak, kalbinizin hızını artıracak bir gösteri için Harbour Köprüsü, Opera Binası, Cam Tekne, Liman yılbaşı akşamına hazırlanıyor. O gün geldiğinde saatler öncesinden dünyanın dört bir yanından gelen turistler yerlerini almaya başlıyor. Ve hava kararıp akşam olduğunda, gösteri zamanı…

4- Copacabana Plajı- Rio de Janeiro’da Sıcak Bir Yılbaşı

Yılbaşı dendiğinde zihnimizde oluşan “kar” temasını bir kenara bırakalım. Çünkü bu kıtada hava oldukça sıcak… Ama korkmayın işin içinde yine “beyaz” bir tema var. Copacabana Plajı’nda yapılan yılbaşı kutlamalarında beyaz giyinmek bir gelenek. Bu kutlamalarda beyazın gelecek yıl için iyi şans, huzur ve refah getirdiğine inanılıyor. Plajdan okyanusa doğru yürünerek 7 dalga atlamak da geleneklerden biri. 7 dilek tutup her dilek için bir dalga atlarsan, Okyanus tanrıçası Lemanja’yı da onurlandırmış oluyor.

5- Kızıl Meydan- Moskova’da Rüya Gibi Bir Gece

Karlar ülkesinde, masalsı bir kartpostalın içinde yeni yıla girmek isterseniz adresiniz Kızıl Meydan olmalı… Kremlin Sarayı’nın muhteşem mimarisine, ışıklandırılmış ağaçlar ve bembeyaz kar eklenince rüya gibi bir yılbaşı kutlaması kaçınılmaz oluyor. Saatler gece yarısını gösterip de yeni yıla girerken saat kulesinin çanı çalmaya başlıyor. Yeni yıl heyecanıyla eğlence, soğuğa aldırış etmeden sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor.

Moskova’nın Yeraltı Sarayları yazısı için tıklayın

BONUS: Times Meydanı- New York

Dünya’nın en ünlü meydanında yeni yıla girmek… ABD’nin kalbi New York Times Meydanı herhalde her yerden, her milletten insanın bulunduğu, dünyanın en kozmopolit noktası. Yeni bir yıla girerken de bu insan karışımının arasında olmak, farklı bir deneyim olsa gerek. Geçtiğimiz yıl bu deneyimi yaşamak için bir milyon kişi sağanak yağmur altında yeni yıla girmişti. Devasa Times Square Ball, 11.59’da yukarıdan bırakılıyor. Kristal topun düşüşünü bir dakikada tamamlamasından sonra, 00.00’da büyük bir coşkuyla yeni yıl karşılanıyor… Dünyaca ünlü müzisyenlerin ışık gösterileriyle verdiği konser ve kutlamalar sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. New York Wishing Wall için yazılan yüzbinlerce dilek konfeti halinde, kalabalığın üzerine yağıyor. New York Times Meydanı, en coşkulu yılbaşı kutlamalarının olduğu meydanlardan diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz