Edirne Gezi Rehberi – Türkiye’nin Avrupa’ya Açılan Şehri

2

Edirne Gezi Rehberi

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan şehrini tanımaya ne dersiniz? Ülkenin en batı kısmında yer alan şehir hem günümüzde hem de tarihte önemli bir konum olarak göze çarpmıştır. Türklerin Avrupa’ya açılan kapısı olarak da bilinen Edirne, zamanında Osmanlı Devleti’ne uzun süre başkentlik yapmıştır. Ekonomik ve coğrafi bir öneme sahip olması şehrin her dönemde popülerliğini ortaya koymuştur. Edirne gezi rehberi içinde tarihi eserlerin daha çok yer aldığı bir tur olacaktır.

Edirne İli Nerede?

Edirne, Marmara Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Bölgenin en batı kısmında yer alır.  Trakya kesiminin içinde bulunduğu bir lokasyona sahip olan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelere sınır komşusudur. Hatta Edirne şehrinin merkezi, Yunanistan sınırına 7 kilometre, Bulgaristan sınırına ise 17 kilometre mesafededir. Kentte, 180 binden fazla farklı etnik kökenden insan yaşamaktadır.

Edirnenin batısında sınır komşuları yer aldığı gibi doğusunda Tekirdağ ve Çorlu bulunmaktadır. Kuzeyinde Kırklareli güneyde ise Çanakkale ve Tekirdağ şehirleri yer alır.

Edirne’ye Nasıl Gidilir?

Edirne’ye ulaşım için karayolu daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle gurbetçiler Edirne güzergahını sıklıkla kullanmaktadır. Edirne – İstanbul arası yaklaşık 230 kilometre. Ve bu süre 2 saat gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Çorlu ve Tekirdağ’a ise, 140 kilometre uzaklıktadır. 1 saat 30 dakika içinde bu yolu tamamlamak mümkün. Edirne gezilecek tarihi yerler listemize başlayabiliriz.

Edirne gezi rehberi, Selimiye Camii
Selimiye Camii

Edirne Gezilecek Yerler (Edirne Gezi Rehberi)

Türk tarihine önemli hizmetler eden Edirne’de genellikle Osmanlı eserlerine rastlamak mümkündür. Osmanlı Devleti’nin 80 yılın üzerinde başkentlik görevini üstlenen Edirne, mimari açıdan oldukça zengindir. Özellikle Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak gösterdiği camii Edirne’de bulunmaktadır. Roma ve Bizans gibi devletlerin eserleri yok denecek kadar azdır. Edirne gezilecek yerler için genellikle camii göreceğinizi söyleyelim.

Selimiye Camii

Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan cami sadece Edirne’nin değil, Türkiye’nin sembolü haline gelen yapıtlarından birisidir. Yapımı 1574 yılında tamamlanan camii, Osmanlı – Türk mimarisine sahip en büyük eserdir. Mimar Sinan ise, “ustalık eserim” unvanını camii için kullanmıştır.

Sarayiçi

Edirne gezilecek yerler de ikinci durağımız Sarayiçi. Yapıt ilk olarak I. Murat tarafından inşa ettirilmiştir. II. Murat ise daha sonradan yapıtı genişleterek ikinci bir saray daha ekletmiştir. Günümüzde Sarayiçi farklı bir şekilde kullanılmaktadır. Ünlü Kırkpınar Yağlı Güreş organizasyonu yapılmaktadır. Organizasyonu izleyecekler için yaz aylarını tercih etmeleri gerektiğini belirtelim.

Rüstempaşa Kervansarayı

Kervansarayda yine Mimar Sinan’ın imzası bulunurken, yaptırmasını ise Rüstempaşa istemiştir. Tuğla ve taş ağırlıklı bir yapıya sahip olan kervansaray, klasik Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır. Rüstempaşa Kervansarayı şehrin hemen içindedir. Tarihi yapıya yürüyerek ulaşmak bile mümkündür.

Edirne Gezi Rehberi, Eski Camii
Eski Camii Fotoğraf: Eren Ertürk

Eski Camii

1403 yılında Sultan I. Süleyman tarafından camiinin inşasına başlanmıştır. 11 sene sonra Çelebi Sultan Mehmet tarafından camiinin yapımı tamamlanmıştır.9 kubbeye sahip olan camii bu özelliği ile çok kubbeli camiiler arasında gösterilmektedir. Osmanlı’dan günümüze ulaşan en eski yapılardan biridir.

Üç Şerefeli Camii

1443 yılında yapımına başlanan camii tam 4 yıl sonra 1447 yılında tamamlanmıştır. Camii Sultan II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisine sahip ilk camilerden biridir. Aynı zamanda çok kubbeli cami mimarisinden tek kubbeliye geçiş dönemidir.

Türk İslam Eserleri Müzesi

Edirne gezi rehberi için son durağınız burası olabilir. Türk İslam Eserleri Müzesi içinde pek çok eser sergilenmektedir. Osmanlı’ya ait eserlerin çoğunlukta yer aldığı müze, adeta geçmişi bugüne taşıyor. Değerli eşyaların bulunduğu müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Edirne Gezi rehberi, çeşme
Fotoğraf: Eren Ertürk (@eren_erturk)

Edirne’de Nerede Konaklanır? – Edirne Gezi Rehberi

Konaklamak için Edirne’de her bütçeye göre otel vardır. Dört ve beş yıldızlı otellerinde yer aldığı şehirde konaklama sıkıntı yoktur. Fakat yaz aylarında yaşanılan yoğunluklar nedeniyle önceden rezervasyon yaptırmakta fayda vardır.

Edirne’de Ne Yenir? – Edirne Gezi Rehberi

Edirne’de ne yenir dediğimizde ilk olarak aklımıza tava ciğeri gelir. Şehir tava ciğeri ile meşhurdur. Ayrıca Edirne köftesi, ciğer sarma, kol böreği, kandilli mantı gibi lezzetlerde yer alır Tatlı olarak peynir ve Hayrabolu tatlısı oldukça meşhurdur.

Türkiye kategorisinde daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz