Elazığ Gezi Rehberi – Harput’un Kıyısındaki Şehir

0
Elazığ Gezi rehber
elazig.bel.tr

Elazığ Gezi Rehberi

Doğu Anadolu dediğimizde aklımıza gezilecek yerler konusunda pek çok il gelir. Gezmek için o kadar fazla imkanın olduğu doğu bölgesinde her şehrin farklı bir havası yer alır. Her şehir insana farklı güzellikler verir ve farklı hikayeler anlatır. Bu sefer ki durağamızElazığ gezi rehberi.

Elazığ Nerede

Elazığ, doğunun orta kısmında yer alan batıya bir daha yakın kısmındadır. Yukarı Fırat bölümü olarak geçen bölgededir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Çevredeki illere mesafe olarak yakındır. Batısında Malatya, doğu kısmında Bingöl, kuzeyinde Tunceli, güneyinde ise Diyarbakır ili bulunmaktadır. Ayrıca Elazığ, Güneydoğu Torosların batı uzanan kısmıyla çevrilidir.

Elazığ Ulaşım

Elazığ’a ulaşım için hava ya da kara yolu tercih edilmektedir. Özellikle de çevre illere yakın olması büyük avantajdır. Malatya’ya 1 saat kadar uzaklıkta olan Elazığ, Diyarbakır ve Bingöl gibi illerde yine 1 – 2 saat kadar mesafededir. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi önemli kentlere uzak olsa da bu seferde havayolu tercih edilebilir.

Havayolu için diğer önemli detay ise yurtdışından uçuşların olmasıdır. Düzenli olarak Almanya’nın belirli şehirlerine direk uçuşlar yapılmaktadır. Şimdi gelin Elazığ gezilecek yerler rehberine başlangıç yapalım.

Elazığ Gezilecek Yerler

Doğunun her yerinde var olan kültürel zenginlik Elazığ’da da karşımıza çıkmaktadır. Elazığ gezi yerleri konusunda oldukça cömert illerimizden biridir. Birçok kökenin bir arada bulunduğu bu şehirde zamanın nasıl geçtiği fark edilmiyor.

Harput Kalesi ve Meryem Ana Kilisesi

Kentin en önemli noktası kabul edilen Harput Kalesi oldukça yüksek bir yerde konumlandırılmış. Kalenin oldukça eski olmasına rağmen günümüze kadar gelebilmiştir. MÖ 8. Yüzyılda Urartular tarafından yapıldığı tahmin edilen kale halen ayakta. İki bölümden oluşan kale iç ve dış şekilde bölümlere ayrılmıştır. Kaleden toplanan kalıntı ve eserler ise bölgenin yakınında bulunan müzede sergilenmektedir.

Harput Kalesi’nin hemen yanı başında bulunan Meryem Ana Kilisesi de oldukça gizemli bir yapıya sahip. Gizli bir bölgede yer alan kilise, kalenin alt kısmında yer almaktadır. Halen ziyarete açılmayan Meryem Ana Kilisesi sadece dışarıdan bakılabilmektedir.

Keban Barajı

Türkiye’nin önemli elektrik üretim santrali olan Keban Barajı, Elazığ gezilecek yerler listesinde muhakkak yer almalıdır. Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci yapay gölü unvanına sahiptir. Gölün yapımına 1965 yılında başlanmıştır ve ülkemizin yaklaşık yüzde 8’lik enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

Gölün içinde aynı zamanda birden fazla balık çeşidi yer almaktadır. Gölün etrafında ise piknik yapmak için alanlar bulunmaktadır.

Buzluk Mağarası

Mağara adını soğuk olmasıyla ünlenmiştir. Bu yüzden de Buzluk Mağarası olarak anılmaktadır. Yaklaşık 200 metre kadar derine indiğiniz mağarada yazın bile oldukça soğuk olduğu bilinmektedir. Mağara, Elazığ merkezinin 11 kilometre uzağında yer almaktadır.

Çırçır Şelalesi

Keban barajına yakın bir yerde konumlanan şelale, Elazığ’ın gizli bir cenneti olarak bilinir. Yeşilliğin içinde bulunan şelale güzel vakit geçirmek için ailece gidilebilecek yerlerden biri.

Hazar Gölü

Elazığ’da Keban barajından sonra en çok sevilen yerlerden birisi de Hazar Gölü’dür. Hazarbaba Dağı yamacında bulunan göl, dinlenmek ve vakit geçirmek isteyenler için bire bir.

Harput Ulu Cami

Elazığ gezi rehberi için son durağımız, Harput Ulu Cami. Anadolu topraklarının en eski camileri arasında gösterilen ibadethane yeri, 1157 yılında yapılmıştır. Harput ilçesinde bulunan cami, ahşap oymacılık sanatının yer aldığı bir eserdir. Günümüzde halen ibadete açık şekilde hizmet vermektedir.

Diğer gezi rehberlerine ulaşmak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz