Erzurum Gezi Rehberi (Erzurum Gezilecek Yerler)

0
(wikipedia.org)

Doğu seyahatlerinde, gezmekten kendini alamamak gibi bir gerçek var. Yorulmuyorsunuz. Her yeni yer ayrı bir tarih ayrı bir edebiyat… Erzurum’u yalnızca Erzurum’u gezmek şeklinde tabir etmek çok yanlış. Buraya geldiğiniz gün ne demek istediğimi anlayacaksınız. İnsanı yiğit buranın. Sohbeti güzel. ‘’Hoşgeldini ‘’ de bol ayrıca. Hani memleket memleket gezdim, çok tanıdım, çok gördüm denir ya, Erzurum çok tanıyıp çok göreceğiniz o şehirlerden biri. Burada derin derin koklayın tarihi. Şimdi biraz da içeriğine yakından bakalım ki, daha çok heves edesiniz seyahat etmeye…

Erzurum Kentini Tanıyalım

Dadaşlar diyarı tamlamasını kullanmazsak olmaz. Çünkü, Erzurum denildiğinde ilk akla gelen söylem bu. Doğu Anadolu’nun büyük şehirlerinden biri olan Erzurum kış sporlarının da anavatanı. Doğal güzelliklerinin yanında dağları ve yaylalarıyla da meşhurdur. Erzurum’u önemli kılan detaylardan biri de Millî Mücadele yıllarında bağımsızlığın temelinin atıldığı Kongrenin burada toplanmış olmasıdır. Burada tarihe yakından bakabilme imkânınız bol bol olacak. M.Ö 49000 yılarında kurulduğu tahmin edilen şehri karış karış gezmeye hazır mısınız?

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum gezi rehberinin temellerini gezilecek yerler başlığı ile atalım. Nereden başlayacağımı kestirmek güç olsa da Yakutiye medresesi ile açılışı yapalım.

Yakutiye Medresesi

(kulturportali.gov.tr)

Hoca Yakut Gazani tarafından 1310 yılında yapılan medrese ile geçmişe şöyle bir gidip geliyorsunuz. Burası gerçekten çok eski. Yapının üzerindeki motifler ise insanı adeta mest ediyor. Yakından mutlaka incelemenizi öneririm. Orta Asya Türkleri’ne ait simgeleri Yakutiye medresesinde görebilirsiniz. Burası 1995 yılında restore edilmiş. Şu an ise Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’un kış sporları ile tanındığından söz etmiştik. İşte şimdi tam da noktadayız. Palandöken’i yakından görmek muhteşem bir his. Kış mevsiminde Erzurum’a gelirseniz buradaki karın keyfini çıkarmayı ihmal etmeyin. Uluslararası Kayak Federasyonu’ndan tescilli piste sahip olması ise güvenlik açısından onaylı olduğunun da bir belgesi. Yıl içinde binlerce kişinin eğlenmek ve spor yapmak için geldiği Palandöken’de Teleferiğe de muhakkak binin. Bembeyaz manzaranın tadını çıkarmak, güzel fotoğraflar çekmek ve bolca anı ile tatilinizi sonlandırmak için Palandöken güzel bir seçim olacak!

Üç Kümbetler

(kulturportali.gov.tr)

Tarihi yapılar her şekilde karşımıza çıkabiliyor. Üç kümbetler ise öylesine farklı ki… Çatıları koni şeklinde ve sevimli bir duruşları var. Saatlerce vakit geçirmek için ideal bir yer değil ama faydalı zaman geçirmek istiyorsanız Üç Kümbetler’i ziyaret etmelisiniz. Neden mi? Klasik Selçuklu Mimarisinde kullanın detayları yakından görme imkânınız olur. Kümbetlerde karşılaştığınız geometrik detaylar, kullanılan rölyefler anıt mezar kültürünün ne denli gelişmiş olduğunu ifade ediyor. Üç kümbetler tahmini olarak 12. Yüzyılın sonlarında inşa edilmiş.

Tortum Gölü

Tortum gölünün manzarasına karşı kumaş bir sandalyede en sevdiğiniz kitabı okuyabilirsiniz. Dağın ve gölün birleştiği yer tek bir çizgi gibi gözüküyor. İzlemek ciddi anlamda keyif verici. Yalnız atlanmaması gereken de bir detay var ki buraya gitmekte biraz çekimser davranabilirsiniz. Yırtıcı kuşlar Tortum Gölüne sıklıkla uğrarlar. Yine de endişe edecek bir durum olmadığını da ekleyelim. Göl’e gitmekten hiçbir şey sizi alıkoymasın.

Narman Peri Bacaları

(kulturportali.gov.tr)

Kapadokya’ya gittiyseniz daha önce Narman’da göreceklerinize aşinasınızdır. Doğal sebepler ile oluşan Peri Bacaları UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Yedigöller

(kampgunlugu.com)

Yedi göller olarak bahsedilen alan Milli Park içerisinde 7 adet gölün varlığıdır. Bu göllerin en büyüğü olan Büyükgöl ilk alabalık üretme istasyonunun kurulduğu yerdir. Millî Parkı gezerken doğayla iç içe olacaksınız. Yeşilin ve mavinin karıştığı gezide pek çok bitki türü de size eşlik edecek. Yine çok sayıda kuş türünün de tespit edildiği Yedigöller’de konaklamak isterseniz, Bungalov evleri tercih edebilirsiniz. Hem farklı bir mekânda vakit geçirmek hem de doğanın dizinin dibinde konaklamak ruhunuza iyi gelecektir.

Erzurum ’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin neresinde olursanız olun Erzurum’a gitmekte sıkıntı yaşamazsınız. Buraya her şehirden otobüs seferi bulunmaktadır. İstanbul’dan otobüsle yaklaşık 18 saatte Erzurum’a ulaşmanız mümkündür. Kendi aracınızla gidecekseniz ortalama 13 saat sürecektir. Benim işim acil, Erzurum’u görmek için sabırsızlanıyorum diyenler için ise uçak daima en iyi seçenektir. İstanbul Erzurum arası bir problem çıkmadığı takdirde 2 saattir. Anlatması en güzel yere sıra geldi! Erzurum’a nasıl gidilir? Sorusuna kıyas kabul etmeyen cevap, Doğu Ekspresidir. Yol boyunca yurdun pek çok yerini görme imkanına sahip olursunuz. Karla kaplı dağlar, yemyeşil ovalar, bulut kümeleri, yağmur ve kar! Doğu Ekspresi ile dört mevsimi yaşar, hafızanıza güzel notlar kaydedersiniz!

Erzurum Mutfağını Tanıyalım

Nereden bahsedersek bahsedelim mutfağını anlatmazsak konu eksik kalır. Beslenme zorunlu bir ihtiyaç nihayetinde… Yemek yemeyi sevende sevmeyende mecbur yiyor. Erzurum’a gelmişken buraya has lezzetleri tatmadan dönmek olur mu? Elbette olmaz. Erzurum mutfağının ilk lezzeti tabii ki de Çağ Kebabı! Erzurum’a gitmişken Çağ kebabını yemedim demek olmaz. Tabii her lezzetin de durağı farklı. Kemal Koç ve Şakir Aktaş’ın Koş ve Gel- Gör ismindeki Kebapçılarına uğrayın. Çağ kebabının tarihini sofraya koymak aslında mühim olan. Bu iki kebapçıda da bunu görüyoruz. Orta Asya’da yapılan toy ismiyle bilinen sığır şölenlerinin vazgeçilmez yemeğidir Çağ Kebabı. Meşe odununda marine edilmiş kuzu budu usta eller yardımıyla pişirilir. Et sevenlere bu iki mekân duyurulur!

İkinci olarak anlatacağımız bir başka farklı tat ise, lor dolması. Pazıya sarılan bulgur ve lor peynirinin uyumuna diyecek söz yok. Her yörede muhakkak oraya özgü yetişen bir ot çeşidi vardır. Erzurum’da ise halk tarafından Çaşır olarak bilinen ot ile bir yiyenin bir daha yiyeceği yemekler yapılıyor. Kavrularak Erzurum mutfağına dahil olan bu ot, yörede oldukça ünlü. Ve son vurucu hamleyi de açıklıyoruz! Elbette tatlıların şahı kadayıf dolması! Erzurum’da tatlı denildiğinde herkes kadayıf dolmasına işaret eder. Cevizin ve fıstığın kadayıfa dolma şeklinde sarılmasıyla hem görüntüsü hem de lezzeti iyi olan bir tatlı ortaya çıkıyor.

Erzurum’da Neler Yapmalısınız?

Erzurum’u gezdim demeden önce bu listeye muhakkak göz atın. Bu şehirde görülmeye değer öyle fazla yer var ki. Zaman sıkıntısı yaşamadan, hızlı davranmanıza gerek kalmadan gezin burayı. Esnek bir plan yapın kendinize. Gezdiğiniz her yerin tarihini araştırın. Küçük notlar alın. Fotoğraflarından albüm yapın. Ama şunları muhakkak yapın! Listemizde neler var, şimdi hepsini açıklama vakti!

  • Erzurum gezi rehberi Palandöken’siz boynu bükük kalır. Buraya giderek kayak yapın, kayak yapmayı bilmiyorsanız da öğrenin. Karlar altında keyifli bir tatil geçirmek için en doğru adres Palandökendir.
  • Müzelerin her birine gidin. İnceleyin. Dönem dönem neler biriktirilmiş bakın. Gezmeyi seviyorsanız, gittiğiniz şehrin tarihine hâkim olmaktan da keyif alırsınız. Ne kadar çok bilgi öğrenirseniz seyahatiniz o denli işe yarar.
  • Buradaki ünlü lezzet mekanlarına fırsat verin. Yöresel yemekleri tatmak damak tadınızı da güçlendirecektir.
  • Oltu taşı işçiliğini yakından tanıyın. Sevdiklerinize bu muazzam taştan hediyeler yaptırabilirsiniz.
  • Tortum Şelalesini izleyin. Suyun sesiyle, doğanın görüntüsüne hayran kalacaksınız. Ayrıca Tortum şelalesi ülkemizin en önemli şelalelerinden biri. Doğal güzellikleri yakalayabileceğiniz yerleri gezmeyi ertelemeyin.

Hatay Gezi Rehberi (Hatay Gezilecek Yerler) yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz