Gezginler İçin Alternatif Konaklama: Couchsurfing

1

“Düşük bütçeli”seyahat denince akla iki soru geliyor…  

 1. Ulaşımı nasıl çözeriz?
 2. Nerede ikamet ederiz?

Ulaşım ile ilgili kendi kullandığım ipuçlarını size ayrıca anlatacağım. Zira şuan konumuz konaklama…

Özellikle yurtdışı seyahat ile ilgili insanların çekimser davranmasının sebebi konaklama alternatiflerinin yalnızca “Otel” veya “hostel” konaklamasına odaklı olması diye düşünüyorum. Zira çok ucuza uçak bileti bularak seyahat ettiğimizi söylediğimiz zamanlarda bize verilen cevap genelde “Otele bir dünya para vereceğim ama” oluyor.

Peki sevgili gezgin arkadaşlar… Sadece otel veya hostel konaklaması yaparak veya ev kiralayarak konaklamaya para harcamak durumunda olmadığınızı söylesem Avrupa’ya ucuz uçak bileti hiç mi ilginizi çekmez peki???

Aynı şekilde Uzakdoğu’ya. Amerika’ya. Hatta Avustralya’ya…

“Eyi diyon da bacım nideceğük? Tanımadık etmedik insanların evinde mi kalacüğük?”

Aynen öyle 😉

Couchsurfing dediğimiz sosyal platform tam olarak bunun için var. Şimdi size tüm detayları ile bir Couchsurfing konaklamasının anatomisini anlatıyorum…

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing, dünyanın her yerinden insanların birbirlerinin evlerinde kalarak konaklamaya ücret ödemeden seyahat etmesine imkan sağlayan bir platform. Sitenin kurucusu bu siteyi “uluslararası konukseverlik servisi” olarak tanımlamış.

Tam Türkçesi “kanepe sörfü”. Yani bir kanepeden diğerine sörf yapa yapa geziyorsunuz. Bu kanepelerden biri Frankfurt’ta diğeri Tromso’da olabilir. Oradan Ulan Batur’a kayıp arkasından Guangzhou’ya doğru da gidebilir.

Fakat tam anlamıyla amaç insanların birbirlerine “bedava” konaklama imkanı sağlaması değil. Siz Kamboçya’dan gelen misafirinize İstanbul’daki evinizi açtığınızda sadece ona evinizi açmış olmuyorsunuz.

Bu kişi sizin evinizda konakladığı sürede aynı zamanda Türk kültürü ve Türklerin günlük hayatlarındaki yaşantısı hakkında da bilgi sahibi oluyor. Yani ona kendi kültürünüzü de tanıtmış oluyorsunuz. Aynı şekilde siz de hiç bilmediğiniz bir ülkenin kültürünü ayağınıza getirmiş oluyorsunuz.

Yani insanların birbirlerini hiç tanımadan, birbirlerine evlerini açarak karşılıklı kültür paylaşımı ve dünyanın farklı yerlerinden insanlar ile arkadaşlık kurmaları amaçlanıyor Couchsurfing sayesinde.

Özetle dünyanın her yerinde bir kapınız oluyor. Sizden kuruş talep edilmiyor. “Eneeee beleş mi gız oh oh ne iyi” 😀

Yok… O kadar da beleş değil. Her şeyin tabi ki bir bedeli var. Sadece bu bedel her zaman maddi olmayabiliyor. Tıpkı Couchsurfing’de olduğu gibi. Bunun ne demek olduğunu uzun uzun anlatacağım. Az sabredin.

Couchsurfing ile gerçekten “ucuza” değil “bedava”ya konaklıyorsunuz. Sizden ne internet sitesi ne de size evini açan kişi maddi birşey talep etmiyor. Evet…Ücret ödemeden konaklayarak seyahat etmek mümkün…

Fakat bu, eğer Couchsurfing ’de yeniyseniz yukarıda anlattığım kadar kolay olmayabilir…

Az sonra bahsedeceğimiz “referans” sahibi olma olayı biraz başınıza iş açabiliyor ilk etapta. Zira insanlar genelde kendisine konaklama isteği gönderen kişilerin referans sahibi olmasını istiyor. Referanssız kişileri kesinlikle kabul etmeyeceğini profilinde belirtmiş insanlar bile var.

Fakat Couchsurfing’de yeniyseniz maalesef başka birinin evinde konaklamadan veya evinizde başka birini ağırlamadan referans elde etmeniz mümkün değil.

Sadece gidip milletin evinde kalmak olmuyor tabi ki. Sizin de evinizi misafirlere açmanız gerekebilir. Zaten bu platformun amacı bu.

Sürekli olarak evinizde birilerini ağırlamak istemiyorsanız bile, en azından size daha önce evini açmış olan kişiler sizin yaşadığınız şehre gelmek istedikleri zaman onlara evinizi açmanız nezaketen gerekecektir. Ayrıca daha önce evlerinde konaklamış olduğunuz için teknik olarak o insanları tanımıyor da değilsiniz.

Hiç tanımadığı insanların evinde konaklamak ya da hiç tanımadığı insanlara evini açmak konusunda eşim gibi çekincesi olan çok insan olduğuna eminim. Fakat eşim tüm çekincelerine rağmen ilk Couchsurfing denememizin ardından gerçek anlamda ne kadar mantıklı ve eğlenceli bir şey olduğunu gördü. Şimdi her seyahatimizden önce “Koçsörfinge bakalım heeee keh keh keh” diyen yine kendisi.

Bu konuda bazı çekincesi olanlar için örnekler ile ilk Couchsurfing denememizi anlatıyorum…

   ° Wacken Open Air öncesi ilk durağımız olan Hamburg’da 2 günlük bir süremiz vardı. Ve bu süre zarfında başımızı sokacak bir yer bulabilmek için araştırmalara giriştik. Amacımız uygun fiyatlı bir hostel bulabilmekti.

Heavy Metalin Yıkılmaz Kalesi: Wacken Open Air yazısını okumak için tıklayın

    ° Uzun zamandır denemek istediğim bu sosyal mecranın bizim için oldukça faydalı olacağını eşime ne kadar anlattıysam da bir türlü dinletememiştim. Hostel’de kalmak veya ev kiralamak konusunda oldukça ısrarcı idi. Velhasıl ben de artık dil dökmekten yorulup onunla birlikte uygun fiyatlı bir yer arayışına girdim.

   ° Ve fakat bulduğumuz tüm alternatifler, dövizin ateş pahası olması sebebiyle asla uygun fiyatlı olamıyordu. Otelde kalacaksak resmen şehrin dışına çıkmamız gerekiyordu ve bu da dolayısıyla bize şehir içinde “yol parası” olarak geri dönecekti.

   ° Eşimin çekincesi hiç tanımadığı bir kültüre sahip insanların evinde rahat edip edemeyeceğini bilmiyor olmasıydı. En azından Hamburg’da yaşayan bir Türk’ün evinde konaklasak diyerek biraz bu fikre alıştırdım. En azından bizimle aynı dili konuşacak biri ile kalmak ona daha cazip gelmişti.

   ° Fakat ne yazık ki istek gönderdiğimiz hiç bir Türk’ten olumlu geri dönüş alamadık.

   ° En sonunda eşime de Couchsurfing hesabı açıp iki koldan arayışlara başladık ve sonunda Hamburg’da iki gece bizi evinde ağırlamak isteyen birilerini bulduk.

 ° Couchsurfing mesajlaşmalarını WhatsApp konuşmaları takip etti ve Hamburg’a ulaştığımız gün Lars ve Larissa’nın evinde bulduk kendimizi.

 ° Gayet güzel geçen iki günümüz boyunca Lars ve Larissa bize inanılmaz cana yakın davrandılar ve rahat etmemiz için her türlü özeni gösterdiler. Biz de onların bu düşünceli davranışlarına karşı aynı hassasiyeti göstererek iyi birer misafir olduğumuzu kanıtladık.

 ° Ülkemize döndüğümüzde ise Lars’tan gelen oldukça güzel bir referans yazısı ile Couchsurfing’de ilk referansımızı almış olduk.

Peki bu mutlu son için neler yapmanız mı gerekiyor? Kafanız mı karışık? Nereden başlayacağınızı mı bilmiyorsunuz?

Hiç boşuna kafa patlatmayın. Hazır patlatılmışı var onu kullanın. Mesela aşağıda anlattığım hususlar ile ilk Couchsurfing tecrübenize hazırlanabilirsiniz. Sonuçlarından mesul değiliz ama biz adım adım şu şekilde yaşadık ilk Couchsurfing deneyimimizi…

 1. Öncelikle Couchsurfing’de profiliniz yoksa ben boşuna bu kadar dil döküyorum demektir. Gayet basit bir şekilde ister bilgilerinizi kendiniz girerek ister Facebook üzerinden erişim izni vererek bir hesap açabilirsiniz.
 2. İkinci aşamada bir profil oluşturmalısınız. Bu profili hazırlarken Couchsurfing, profilinizin doluluğunu değerlendirebilmeniz için size profilinizin yüzde kaç dolu olduğunu ve bu yüzdeyi arttırmak için yapmanız gereken bir sonraki adımı gösteriyor. Örneğin sadece isim-soyisim ve konum ile açılan profiliniz %5 dolu iken, ekleyeceğiniz profil fotoğrafınız ile bunu %20’ye çıkartırsınız.
 3. Sonraki adımda daha önce gittiğiniz ülkeleri, varsa yaşamış olduğunuz ülkeleri, konuşabildiğiniz dilleri, ilgi alanlarınızı, neden Couchsurfing’de olduğunuzu, misafirleriniz ve ev sahipleriniz ile neler paylaşabileceğinizi ve bunun gibi daha birçok bilgiyi girerek profilinizin doluluk oranını %70-75 gibi rakamlara çıkarabilirsiniz.
 4. Bu yüzdeyi arttırmanın bir diğer yolu “Verified Profile” denilen olay. Bunun için Couchsurfing’e bir miktar ödeme yapmalı ve profilinize “yeşil tik” almalısınız. Bu profiller referans edinmede öncelikli durumda oluyorlar. Zira bu işlem için yapacağınız ödeme ile birlikte (bildiğim kadarıyla) bazı kimlik bilgilerinizi de vermeniz gerekiyor. Böylece Couchsurfing sizin güvenilir bir şahsiyet mi yoksa organ mafyası mı olduğunuzu daha kolay değerlendiriyor. Böyle bir ödeme yapmak ve özel bilgilerinizi paylaşmak istemiyorsanız dişinizle tırnağınızla kazıyarak ücretsiz olarak referans elde edebilir ve profilinizi doldurabilirsiniz.
 5.  “Verified Profile” olmadan arayışlara girdiğinizi varsayarak devam ediyorum. Belirli bir yüzdeye ulaştıktan sonra daha fazla ilerlemenin yolu referans elde etmek. Yani birinin evinizde konaklaması ve size referans olması ya da sizin birinin evinde kalıp bu şekilde referans elde etmeniz.
 6. İlk referansınızı Couschsurfing kullanan başka arkadaşlarınız tarafından yazılmış “Personal Reference” ile elde etmek de başka bir yöntem ama bu şekilde elde edilen referanslar istek göndereceğiniz kişi tarafından görüntülenebiliyor. Yani “host reference” ya da “surfer reference” sizin asıl gezgin olarak değerlendirileceğiniz referans çeşidi. Personal reference karşıdaki insana sizin gezgin profiliniz hakkında bilgi vermediği için istek gönderdiğiniz kişi çekimser davranabilir.
 7. Couchsurfing, karşılıklı olarak hem ev sahibine hem de misafire birbirlerinden memnun kalıp kalmadıklarını ve birbirleri hakkındaki düşüncelerini soruyor. Bu iki konumdan hangisinde olursanız olun konaklama bittikten sonra, Couchsurfing profilinize girdiğinizde direk olarak bu sorular ile karşılaşacaksınız.
 8. Her iki konumda bulunan kişi de birbirlerinden memnun oldularsa herkes için mutlu son ve olaysız dağılma… Ama yok bir taraf ya da karşılıklı her iki taraf birden memnunsuz ise bu durum size kötü referans olarak geri dönecek ve bir sonraki seyahatinizde bir ev sahibi bulmanızı ya da misafir ağırlamanızı güçleştirecektir.
 9. Son adım ise “ikinci referans”. Yani birinin evinde konaklayarak ilk referansınızı elde ettiyseniz ikinci referansınızı da almanızı önerecektir Couchsurfing size. Bunu ister yine birinin evinde konaklayarak, ister birini evinizde misafir ederek yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminiz.

“Peki nasıl bir host bulabilirim”

Onu da maddeler halinde listeliyorum;

 • Öncelikle profilinizin yeterince dolu olduğundan emin olun. Zira boş bir profil ile kendinizi yırtsanız size evini açacak kimseyi bulamazsınız. Güven vermiyor çünkü boş profiller. İlk yapmanız gereken bir profil resmi eklemek ve seyahatlerinizde çekmiş olduğunuz birkaç fotoğraf eklemek.
 •  Çok detayına kadar girmeseniz bile en azından profilinizi düzenlerken Couchsurfing’in size yöneltmiş olduğu tüm soruları cevaplamaya çalışın. Zira Couchsurfing profilinizi ziyaret eden kişiler bu soruları ve verdiğiniz cevapları görebilecekler ve sizin hakkınızda bu şekilde bilgi edinecekler. Dediğim gibi kısa cevaplar da iş görecektir. Yeter ki doğru bilgiler verilmiş olsun
 • Hatta ve hatta profilinizi düzenlerken tüm hayat hikayenizi profile döşemek yerine sizi tanıtacak en önemli ve kilit detayları ÖZET geçerek profilinizi doldurmak, sizin hakkınızda bilgi edinmek isteyen surfer veya hostun işini kolaylaştıracaktır. İlerledikçe Couchsurfingde Manas Destanı uzunluğunda profiller olduğunu keşfedeceksiniz. Bir sonraki aşamada ise profilini okumadan istek gönderilmesini istemeyen Manas Destanı uzunluğundaki profiller göreceksiniz. Son aşamada ise “profilimi okuduysan mesajın başına Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdamısınız yaz” gibisinden talepleri olan Manas Destanı uzunluğundaki profilleri göreceksiniz. Ben şahsen böyle profilleri es geçiyorum. Çünkü benim için pratiklik ön planda.
 • Bu işleri hallettikten sonra gideceğiniz şehir için arama yapmaya başlayabilirsiniz. Konaklama isteği göndereceğiniz kişilerin ilk işleri sizin profilinizi incelemek olacak. Bu sebepten üstteki birkaç maddenin eksiksiz olarak hazırlanmış olduğundan emin olun.
 • Eğer birinin evinde konaklamak için arayışta iseniz “find a host” kısmından gideceğiniz şehir, konaklayacağınız tarih aralığı ve kaç kişi konaklayacağınız ile ilgili bilgileri girip ilk aramayı yapabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan kişiler arasından filtreleme yaparak size en uygun ev sahibi adaylarını görebilirsiniz. Bu filtrelemede cinsiyet seçimi, yaş aralığı, “accepting guest” ya da “maybe accepting guest” gibi ev sahipliği yapıp yapmama durumu, ilgi alanları gibi tercihleriniz ile filtreleme yapmanız karşınıza, size ev sahibi olması olasılığı en yüksek kişileri çıkararak zaman kazandıracaktır.
 • Karşınıza çıkan profiller arasından dilediklerinizin profillerini inceleyebilirsiniz. Profillerinde evlerinin konumu ve ulaşımı ile ilgili bilgileri olanları tercih etmelisiniz. Zira sonrasında kötü bir süprizle karşılaşma ihtimaliniz olabilir. Ayrıca gelecek misafirlere özel oda, salonda kanepe ya da paylaşımlı oda mı verildiğini belirten profiller seçiminizi kolaylaştıracaktır. Bunu aynı zamanda filtreleme kısmından seçerek de yapabilirsiniz.
 • İstek gönderme işlemi sırasında karşınıza çıkan kutucuğu doldurarak, ev sahibi adayınıza özel bir istek göndermeniz her zaman artı puan olacaktır. Zira kuru kuru bir istek ev sahibi adayınızı şüphelendirecektir. Siz kimsiniz, necisiniz, ne iş yaparsınız, o kişinin evine neden gitmek istiyorsunuz, neden o kişiyi seçtiniz, gideceğiniz şehre gidiş amacınız nedir??? Bunları bilmek ev sahibinin en doğal hakkı.
 • Filtreleme yöntemi ile size en uygun ev sahibi adaylarını tespit ettiniz. Bunların her birine özel birer yazı ile konaklama isteği gönderdiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey beklemek.Eğer zamanınız bekleyemeyecek kadar dar ise profillerin en son aktif oldukları zamana göre filtreleyerek arama yapabilirsiniz. Ayrıca arama esnasında karşınıza çıkan kişilerin isteklere genelde kaç gün aralığında dönüş yaptıklarını da görebiliyorsunuz. Örneğin biz 1 haftadan uzun sürede cevap veren profillere istek asla göndermiyoruz.
 • Size gelen geri dönüşlerden olumsuz olanlar olacaktır. Büyük ihtimalle referansınız olmadığı için ilk seferinde geri dönüşlerin çoğu olumsuz olacaktır. Ama pes etmek yok. Aynı filtreleme yöntemini kullanarak Couchsurfing’de kendinize uygun yeni ev sahibi adayları bulabilir ve onlara da özel birer mesaj ile konaklama isteği gönderebilirsiniz.
 • Önemli olan nokta gerçekten Couchsurfing ile kalacak yer bulabilmekte istekli olmanız. Zira dediğim gibi ilk deneyiminiz öncesi bir ev sahibi bulmanız çok kolay olmayabilir. Bu yüzden istek gönderdiğiniz ev sahiplerinden cevap almaya başlayana kadar bir yandan da diğer konaklama alternatiflerini araştırmaya başlamanızda fayda var. Zira ilk denemenizde bir ev sahibi bulamama riskinizde var ve işinizi garantiye almak için uygun fiyatlı bir hostel ya da kiralık ev arayışı sizi çok da yormayacaktır.
 • Ve mutlu son…Gönderdiğiniz isteklerden birine olumlu yanıt aldınız. İstediğiniz tarihlerde size evini açacak bir ev sahibiniz var artık.
 • Bu noktadan sonra yapmanız gereken seyahat tarihinize kadar ev sahibiniz ile iletişim halinde olmanız. Kendisi ile eve nasıl ulaşabileceğiniz, eve giriş-çıkış saatleriniz, size şehir içi gezilerinizde eşlik edip etmeyeceği, evde yiyip içeceğiniz şeyler ve bunlar gibi aklınıza takılan daha bir çok konuyu konuşabilirsiniz.    
 • Seyahat tarihiniz geldiği gün gideceğiniz şehre ulaştığınızda yeniden ev sahibinizle iletişime geçiyor ve eve gidiyorsunuz. Bundan sonrasını nasıl değerlendireceğiniz tamamen sizinle ev sahibiniz arasında…

Gördüğünüz üzere Couchsurfing üzerinden konaklama bulmak biraz meşekkatli bir iş ilk aşamada. Ama kesinlikle sarfettiğiniz çabaya değecektir. En azından bir kez denemekte fayda var…

Peki bir host ararken nelere dikkat etmelisiniz…

 1. Öncelikle yapmanız gereken şey gideceğiniz şehirde görmek istediğiniz yerlerin listesini çıkararak, bu yerlere ulaşımınızın en kolay olabileceği yerleri belirlemek. Aynı şekilde hangi ulaşım aracını kullanacağınızı da belirlemelisiniz. Örneğin gitmek istediğiniz yerlere otobüs ile ulaşım daha kolay ise, evinin yakınında otobüs durağı olan kişiler tercih sebebiniz olmalı.
 2. Couchsurfing misafirlerini ne şekilde ağırlayacağı hakkında bilgi vermiş olan kişiler tercih sebebi olmalı. Bazı ev sahipleri, misafirleri için özel oda veriyorken bazıları kendi odalarında bir kanepeyi ya da kendi odasında bulunan ikinci bir yatağı paylaşıyor.
 3.  Eğer ki bu “paylaşımlı oda” fikri sizin için cazip değilse bu kişileri direk elemeniz gerekecek. Bazı ev sahipleri ise evlerinde fazladan bir oda bulunmadığı için Couchsurfing misafirlerini evinin ortak mekanlarında (salon, oturma odası) ağırlayabiliyor. Bu durumlar sizin için önemli ise bunları göz önünde bulundurarak insanlara istek göndermelisiniz.
 4. Eğer ki konaklama isteği göndermeyi planladığınız kişi, profilinde yazan tüm bilgiler ile sizde “iyi bir ev sahibi” fikri uyandırdı fakat sizi ne şekilde ağırlayacağı bilgisini paylaşmamış ise göndereceğiniz istek mesajında kendisine bu konuyla ilgili soru sorabilirsiniz.
 5. Ev sahibinizin sizinle paylaşabileceği havlu, çarşaf, örtü ve bunun gibi “ev tekstili ürünlerinin” neler olduğunu mutlaka öğrenin. Zira evinde fazladan havlu bulundurmayan bir ev sahibinin evine hazırlıksız gitmeniz hem sizi zor durumda bırakacak hem de ev sahibini mahcup edecektir. Bazı kişiler profillerinde bununla ilgili de bilgi paylaşırlar. Fakat paylaşılmamışsa, yolculuğa çıkmadan önce çantanızı buna göre hazırlayacağınızı söyleyerek, ev sahibinize sizin için havlu gibi gerekli olabilecek şeyleri ayarlayıp ayarlamayacağını sorabilirsiniz.
 6. Ortak ilgi alanları her zaman size artı puan olarak geri dönecektir. Zira sizi evinde ağırlayacak olan kişiler ile diyalog halinde olmanız gerekecek. Bu yüzden bir şeyler paylaşabileceğinizi düşündüğünüz ve sohbet edebileceğiniz kişileri bulmak adına arama yaparken ilgi alanlarınız ile filtreleme yapmakta fayda var.
 7. İstek gönderirken ev sahibi ile neler paylaşabileceğinizi yazmanız insanlar üzerinde sizinle ilgili olumlu bir etki yaratacaktır. Örneğin arama yaparken ortak ilgi alanlarını “yemek pişirmek” olarak filtreleyip, çıkan kişilere istek gönderirken evlerinde kaldığınız süre içerisinde onlara Türk mutfağından örnekler pişirebileceğinizi yazmanız gibi. İlgi alanlarınız ne kadar geniş olursa Couchsurfing’de şansınız o kadar artacaktır.
 8. İstek göndermek istediğiniz kişi, profilinde yeni birşeyler öğrenmek niyetinde olduğunu belirtmişse bunu avantaja çevirebilirsiniz. Örneğin yeni diller öğrenmeye meraklı birine, evinde kalacağınız süre boyunca temel Türkçe öğretebileceğinizi söylerseniz yüksek ihtimalle bu durum onu heyecanlandıracak ve sizi evinde ağırlamak isteyecektir. Siz de kendi ilgi alanlarınıza göre bir şeyler öğretebileceğinizi düşündüğünüz kişilere bunun gibi teklifler götürebilirsiniz.
 9.  Arama yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise cinsiyet ve medeni hal durumu. Ne yazık ki Couchsurfing’de bazen medeni hal size eksi puan olarak geri dönüyor. Zira evli bir kadının eşiyle birlikte konaklamak için istek göndermesi bekar bir erkeğin pek işine gelmeyebiliyor (bizzat yaşadık). Aynı şey evli erkeğin karısıyla birlikte konaklamak için bekar bir kadına istek göndermesi durumunda da geçerli olabiliyor.
 10. Medeni haliniz “ilişkisi var”, “nişanlı” veya “evli” ise mümkünse hemcinslerinizi ve sizin gibi bir partner ile yaşayan kişileri tercih edin. Buradaki asıl önemli nokta ise partner ile yaşamasından önce hemcinsinize istek gönderiyor olmanız.
 11. İlla ki hemcinslerinize istek göndemek zorunda tabi ki değilsiniz. Yukarda bahsettiklerim kesin hükümler değil fakat olabiliyor bu gibi durumlar.
 12. Referansı olmayan ve ilk Couchsurfing deneyimini yaşayanlar için tavsiyem, referanssız insanları tespit etmeniz. Tabi ki referanslı kişiler her zaman daha iyidir fakat herkes bir yerden başlamak zorunda. Referansı olmayan birinin evinde konaklamanız hem size hem ev sahibinize referans olarak geri dönecektir.
 13.  Referans edindikçe siz de referansı olan kişileri bulup onlar ile iletişime geçmeye başlayabilirsiniz. Ama ilk Couchsurfing deneyiminizde referanssız haldeyken referanslı kişilere istek göndermeniz sadece zaman kaybına sebep olacaktır.
 14. Son olarak yukarda bahsettiğim gibi, istek göndereceğiniz kişilerin Couchsurfing’de aktif olduklarından emin olun. Profillerin ön izlemesinde en son ne kadar zaman önce aktif olunduğu görebileceğinizden bahsetmiştim ve bu çok önemli bir detay. Yani en son  5 sene önce aktif olmuş birine istek göndermek kocaman bir zaman kaybından başka bir şey değil.
 15. Şunu da belirtmeliyim ki her ülkede Couchsurfing konaklamasını kolaylıkla bulamayabilirsiniz. Örneğin biz Belçika’da inanılmaz zorlandık. En sonunda biri bize kendi isteğiyle kapısını açtığında seyahate çıkmamıza 2 gün kalmıştı. Nudistler mi istersiniz, duştan para alanı mı…. Belçika inanılmaz sabır zorlayan bir ülke oldu. Biz gitmedik ama gidenlerden İzlanda’da host bulmanın imkansız olduğu, insanların profillerinde “evimde kalmayı hak edecek ne yapabilirsin” gibi egoist söylemleri olduğunu öğrendik. Fakat buna inat Ren geyiği nüfusunun insan nüfusundan fazla olduğu Lapland’da tam 4 farklı evde Couchsurfing konaklaması yapıyoruz. Aynı şekilde Ürdün de bizim için host bulması en kolay ülkelerden biri olmuştu. Denemeden bilinmiyor maalesef.

Bir çok maddeyi tanıdık bir çok maddeyi gördük. Sıra geldi en kolay kısmına. Couchsurfing’de konaklayacak yeri bulduktan sonra işiniz çok kolay.

Couchsurfing ile konaklayacağınız eve gitmeden önce yapılması gerekenlerden de bahsedip bize ayrılan sürenin sonuna gelebiliriz…

 1. Arkadaşlar Couchsurfing’de amacın kültür paylaşımı da olduğunu lütfen unutmayalım. Bizim kültürümüzün çok güzel ve korunması gereken değerlerinden biri,misafirliğe gideceğin yere eli dolu gitmektir.
 2. Ev sahibinizin götüreceğiniz hediyeyi beğenmemesinden çekiniyorsanız eğer ona açık açık bu konuyu sormanızda hiç bir sakınca yok. Örneğin biz evinde kalacağımız bir çifte rakı götürmek istedik fakat içmek isteyip istemeyecekleri konusunda çekinceli olduğumuz için çareyi açıkça sormakta bulduk. Sonuç olarak evlerinde kaldığımız ilk gece hep birlikte rakı içtik.
 3. Götüreceğiniz hediyenin bizim kültürümüzde yeri olan bir şey olmasına dikkat edin. Bir çok kereler tekrarladığım üzere Couchsurfing’de kültür paylaşımı çok önemli. Kapalı Çarşı’dan alacağınız bakır bir ürün, nazar boncuğu, Türk lokumu, Rakı, hatta Rakı’nın yanında isteğe bağlı olarak rakı kültürünün bir parçası olan şık bir kadeh seti gerçekten güzel hediyeler olacaktır. Rakı ile birlikte biz, güzel bir nazar boncuğu da götürdük. Önce ne olduğunu anlamadılar ama açıkladığımız zaman çok havalı buldular. Belçikada konakladığımız ev sahibimize ise Türk Kahvesi götürdük ve kahveyi çok sevdiği için hediyemizi çok beğendi. İnanın dünyanın neresinden olursa olsun önemsenmek insanların hoşlarına gider. Bu sebepten lütfen gideceğiniz yere eli boş gitmeyin.
 4. Mutfak harcamalarınızda lütfen ev sahibinize destek olun. En azından beraber bir market alışverişine çıkarsanız o alışverişi siz de katkıda bulunun. Ödetmese bile siz teklif etmiş olun.
 5. Beraber hiç markete gitmediyseniz bile en azından bir akşam eve dönerken elinizde mutfak için bir şeyler olsun. En basitinden bir kaç paket cips ve bira-cola gibi kimsenin hayır diyemeyeceği abur cuburlar alın. Gerçekten hoşlarına gidecektir.
 6. Bazı küçük ev işlerini teklifsiz olarak yapmanızda fayda var. Örneğin hep beraber yediğiniz yemeğin bulaşığını halledebilirsiniz. Sabah kimse uyanmadan kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Ya da bir akşam yemeğini siz pişirmeyi teklif edebilirsiniz. Alın elinize süpürgeyi, bezi dip köşe temizlik yapın 5 çeşit yemek pişirin demiyorum tabi ki. Ama en azından dağıttığınızı toplayın.
 7. Özellikle çalışan birinin evinde kalıyorsanız giriş-çıkış saatlerinizin çok önemli olduğunu unutmayın. Gezi programınızı ev sahibinizin saatlerine uydurmaya çalışın. Sizinle birlikte gezebilecek durumda ev sahipleriniz var ise pek sıkıntı olmuyor çünkü zaten eve birlikte girip çıkıyorsunuz. Fakat haftasonları da çalışan ya da disiplinli bir hayatı olan birinin evindeyseniz lütfen insanları uykusundan kaldıracak saatlerde eve gitmek gibi münasebetsiz hareketler yapmayın.
 8. Herkes her konuda rahat olmak durumunda değil. Örneğin kadın ev sahibiniz evde üstsüz gezen bir erkeğin varlığından rahatsız olabilir. Ya da sigara konusunda hassas olan erkek ev sahibinizin sınırlarını evin orta yerinde sigara içerek zorlamayın. Bu gibi şeylere dikkat edelim. Kendi özgürlüğünüzü kesinlikle kısıtlamayın ama ev sahibinizin de bir özgürlük alanı olduğunu unutmayın.
 9. Eğer herhangi bir konuda ev sahibinizin sizi rahatsız eden davranışları veya alışkanlıkları varsa onun özgürlüğünü kısıtlamayacak şekilde kendisine bunu iletmelisiniz.
 10. Eğer ev sahibiniz sizinle birlikte gezecek ise kendisine gitmek istediğiniz yerleri söylemekten çekinmeyin. Ama kesinlikle sizinle beraber gelmesi için onu zorlamayın. Tabi ki bu, gitmek istediğiniz yer ile ilgili aklınıza takılan soruları ona soramayacağınız anlamına gelmiyor. Ev sahibinizden bulunduğunuz şehir ile alakalı bilgi istemekten çekinmeyin.
 11. Yine sizinle birlikte gezen ev sahibiniz size yiyecek-içecek ısmarlamak gibi hareketlerde bulunuyorsa siz de ona aynı şekilde bir şeyler ısmarlayın.
 12. Son olarak evden ayrılırken, kaldığınız yeri toparlamayı, yatağınızı düzeltmeyi, kişisel eşyalarınızı yanınıza almayı ve ev sahibinize en içten şekilde teşekkür ederek vedalaşmayı ihmal etmeyin.Yine evden ayrılmadan önce ev sahibinizi kendi yaşadığınız şehre davet ettiğinizden ve bir gün ona evini açmaktan mutluluk duyacağınızı söylediğinizden emin olun.

Couchsurfing ile konaklama gerçekten oldukça zevkli. Ayrıca size kazandıracağı şeyler sadece maddi değil. En azından bir kere denemekte bence fayda var.  Couchsurfing sayesinde bizim İran, Ukrayna, Kırgızistan, Kolombiya, Hindistan, Almanya, Finlandiya, Belçika, Yunanistan, Bulgaristan, Ürdün gibi pek çok ülkede kapımız oldu. Hala görüştüğümüz pek çok arkadaşlarımız var. Sadece yurtdışında değil, Kars, İzmir, Uşak, Trabzon, Ağrı, Konya, Giresun gibi pek çok şehirden de arkadaşlarımız var.

Önyargılı davranmayın. Gerçekten çok verimli bir uygulama…

Couchsurfing web sitesine ulaşmak için tıklayın

Önceki İçerikSize Saraybosna ’yı Anlatmak İstiyorum
Sonraki İçerikBir Dünya Başkenti: Viyana
Merhaba, ben Ceren Alican. 1991-Adana doğumluyum. Çukurova Üniversitesi mezunu bir Peyzaj Mimarıyım. Kendimi bildim bileli evcimen bir insan olmadım, olamadım. Çünkü evime dönmenin, dönebilecek bir evim olduğunu bilmenin, daha da güzeli istediğim zaman evimden çıkıp dünyanın herhangi bir yerinden hikayelerle geri dönmenin verdiği hazdan bir türlü vazgeçemedim.İnsanın dönebilecek bir evi olmasının ne kadar büyük bir şükür sebebi olduğunu seyahat ettikçe öğrendim. Her zaman merak etmeyi, okumayı ve görmekten asla vazgeçmemeyi bana annem öğretti. Çocukluğum ve ergenliğim yaşıtlarımın o dönem hayal bile etmediği ülkelere ayak basarak geçti. Büyüdüm, okudum, meslek sahibi oldum, İstanbul'a taşındım, evlendim. Fakat annemin bana aşıladığı seyahat etme ve merak ettiği herşeyin peşinden gitme alışkanlığım baki kaldı. Şimdi yine kimsenin gitmeye cesaret etmediği, orada ne var ki diye burun kıvırıp gitmek istemediği yerlere hayat arkadaşımla beraber gidiyorum. Ve inanır mısınız hayatımda gördüğüm en unutulmaz şeyler hep insanların 'orada gezilecek ne var ki' dediği yerlerden çıkıyor...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz