Gökhan Kuloğlu ile Gezgin Zirvesi’ni Konuştuk

0

Gezgin Sohbetleri’nde bu ay ki konuğum, Gezgin Zirvesi Genel Koordinatörü Gökhan Kuloğlu oldu. Gezgin Zirvesi’ne sayılı günler kala gerçekleştirdiğimiz sohbette Kuloğlu’na etkinlik ile ilgili merak edilen soruları yönelttim.

Gezgin Zirvesi, gezginlerin yol tecrübelerini aktardığı pek çok farklı oturumda bilgi paylaşımının yapıldığı önemli bir etkinlik. Ülkemizde yolda olma kültürünün yaygınlaşmasına katkılar sunacağı aşikar. Gezgin Gazetesi olarak etkinliği yakinen takip edeceğiz. Siz okurlarımızı da 7 Mart Cumartesi günü Sahne Beşiktaş’ta yapılacak etkinliğe davet ediyorum. Ortak tutkumuz adına Gezgin Zirvesi’nde buluşalım!

Gökhan Kuloğlu ile Gezgin Zirvesi Üzerine;

  • Gezgin Gazetesi sayfalarına hoş geldin Gökhan. Gezgin Zirvesi hakkında uzun uzun konuşacağız ancak öncelikli olarak okurlarımızla seni tanıştırmak istiyorum. Kendinden biraz bahseder misin? Gökhan Kuloğlu kimdir, neler yapar, farklı uğraşları nelerdir.

Gezgin dünyasında 2020 yılının en güzel haberlerinden olan “Gezgin Gazetesi” röportaj ve ilgisi için teşekkür ederek sözlerime başlıyorum.

Gökhan Kuloğlu kimdir diyecek olursanız “yazar, çizer, gezer, ilham verir, tur planlar, ekip ruhuna inanır, daima ilerisini hedefler ve insanların hayal dünyasına renk katar” diyebileceğiniz biri.

Medya sektöründe birçok alanda çalıştıktan sonra 2015 yılında turizm sektörüne geçiş yaptım. Japon Sineması Platformu kurarak Japon Yayınları ile dergi, kitap gibi ortak yayınlar çıkarttım. Platformun halen yöneticiliğini yapmaktayım. Bugün ise yurtdışı turları düzenleyen Avrupa Rüyası Seyahat Acentası’nda Operasyon ve Medya Koordinatörü olarak görev yapıyorum. Yurtdışına çıkmak isteyen insanlarına hayallerine yön vermek ve onların mutlu olduklarını görmek en güzel hobim. Bunun yanında Gezgin Zirvesi etkinliğinin genel koordinatörüyüm. Türkiye’deki gezginlerin yol hikayelerini anlatabilecekleri bir platform oluşturduk ve bu yıl 2.cisini düzenliyoruz.

  • Gezgin Zirvesi hakkında bize genel bir çerçeve çizmeni rica ediyorum. Gezgin Zirvesi nasıl ortaya çıktı? Kaç yıldır düzenleniyor? Neyi hedefliyor?

Kısaca anlatmak gerekirse; dünyayı gezen gezginleri yol hikayelerini ve deneyimlerini paylaşmaları için oluşturulmuş bir platform. Çevremizdeki gezginlerin istekleri ve önerilerinden yola çıkarak Avrupa Rüyası’nın katkılarıyla Gezgin Zirvesi’ni oluşturduk. İlk etkinliği 2018 yılında yapmıştık. 2000 aşkın dinleyici oturumlarımıza katılmıştı. 54 farklı gezgine söz hakkı vermiştik. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinlikte ise 34 gezginimize söz hakkı veriyoruz. Bunlarından içerisinde rüzgarla, motorla, bisikletle, karavanla, yürüyerek, kamp yaparak seyahat eden gezginlerimiz yol hikayelerini anlatacaklar.  Etkinliğin amacını soracak olursanız; gezme kültürünün yaygınlık kazandığı ülkemizde daha önce seyahat etmiş gezginlerimizin deneyimlerini yola yeni çıkacak arkadaşlara aktarmak, daha önce hiç duyulmamış yerleri öğrenmek diyebiliriz.

  • Sahne arkasından bahsedelim istiyorum. Gezgin Zirvesi ile ilgili organizasyonu kaç kişilik bir ekip yürütüyor. Yoğun geçen bir süreç. Ekibiniz çok güzel bir iş çıkartıyor. Bu organizasyonun temposuyla ve organizasyonun kahramanlarıyla ilgili neler söylemek istersin?

Gezgin Zirvesi’nin mutfağında şef olarak Gökhan Kuloğlu, yani ben bulunuyorum. Medya ekibimizde 3, organizasyon ekibimizde 4, yönetim ekibimizde 2 arkadaşımız bulunuyor. 10 kişilik bir ekiple çalışmalarımızı yürütüyoruz. Oldukça yoğun geçen bir süreç sonucunda gezgin arkadaşlarımızın hikayelerini sizlerle buluşturuyoruz. Bu ekibin arkasında desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Avrupa Rüyası ekibine buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

  • Zirvenin yapılacağı 7 Mart’a sayılı günler kaldı.  Gezgin Zirvesi çalışmaları nasıl gidiyor. Hazırlıklar tamam oldu mu? İlk aldığınız tepkileri nasıl değerlendiriyorsun?

Etkinliğimize bir hafta gibi süre kaldı. Tabii ki heyecan var. Sahne Beşiktaş’ta 7 Mart tarihinde gerçekleşecek etkinliğimiz için tüm her şey hazır. Konuşmacılarımız ve moderatörlerimizle son konuşmalarımızı yapıyoruz. Etkinlik günü bir de Gezgin Ödülleri törenimiz olacak. Bildiğiniz üzere bir hafta önce Gezgin Ödülleri kazananları halk oylaması ile belli olmuştu. Bizde kazanan gezginlerimiz için tören hazırlıklarını sürdürüyoruz. Genel olarak güzel tepkiler aldık. Hepsinden önemlisi Türkiye’de tecrübeli ve yeni isimleri bir araya getirme fikrimize güzel yaklaşımlar olması bizi sevindiriyor. Gelecek yıl bu ilginin daha da artacağını düşünüyoruz.

  • 7 Mart’a gelecek olursak, Gezgin Zirvesi’nde gezginleri nasıl bir program bekliyor? Neler ile karşılaşacağız.

Gezgin Zirvesi’nde dolu dolu bir program dinleyicileri bekliyor. Programın sunuculuğunu Dünyayı Geziyorum programından tanıdığınız Özlem Tunca yapacak. Konuşmacılar arasında Derya Korkmaz, Akif Budak, Dr. Ender Saraç, Dicle Doğan, Alp Alper, Reşat Taman, Cemre Nur Meleke, Tora Erdiman, Mehmet Sert, Sedat Açıl, Pınar Bulut, Gökçe Balta Otçu, Canan Demiray ve Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu gibi önemli isimler yer alıyor.

Oturumlarla ilgili bilgi ise şöyle:

09.00 – 10.00 Gezmeyi Yaşam Tarzı Yapanlar (Karavan, Bisiklet, Yelken, Motorlu Gezginler)

10.15 – 11.15 Çift Gezginler

11.30 – 12.30 Gurme Gezginler

12.45 – 13.45 Gastro Travel

14.00 – 15.00 Gezginler ve Sosyal Medya

15.15 – 16.15 Gezgin Kadınlar

16.30 – 17.30 Travel & Lifestyle & Blog

17.45 – 18.45 Gezgin Ödülleri Töreni

  • Bu yıl ilk defa Gezgin Ödülleri dağıtılacak. Gezgin Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı bir tören planlandı. Okuyucularımıza Gezgin Ödülleri ile ilgili ne söylemek istersin? Oylama nasıl yapıldı, adaylar nasıl belirlendi, ödül töreni heyecanı yükselteceğe benziyor ne dersin?

Türkiye’de gezen ya da seyahat deneyimlerini paylaşan gezginlerin isimlerini daha çok duyurmaları için bir ödül töreni plandık. Ve bunun da ismine Gezgin Ödülleri dedik. Ödüle aday olan isimleri aktif olan gezginler üzerinden medya birimimiz tarafından belirlendi. Tabii ülkemizde bir sürü gezgin hesabı var. Bunların hepsini bilmek imkansız. Bunlardan öne çıkan bize öneri olarak gelen listelerden yola çıkarak bir aday listesi çıkardık. Daha sonrasında gezginlerin de önerileriyle yeni isimler ekledik yarışmaya. Biz önerilere açık, tüm gezginlere kucak açan bir platformuz. Bu sebeple gelecek yıl Gezgin Ödüllerinde adayları da yapacağımız anket sorularıyla belirleyeceğiz. Sonuçlara gelecek olursak online platformda yaptığımız halka açık oylamayla kazananlar belli oldu. Ödül törenin etkinliğe başka bir hava katacağına inanıyoruz. Gelecek yıl daha da büyük bir ödül töreni planlıyoruz. Bunun içinde sponsor arayışlarımıza bu yıldan başladık.

  • Ben 7 Mart günü Sahne Beşiktaş’ta izleyiciler arasında yerimi alacağım. Birçok gezgin arkadaşımla orada buluşacağım ve birbirinden değerli konuşmacıların deneyimlerini dinleyeceğim için oldukça heyecanlıyım. Gezgin Zirvesi Türkiye’de gelenekselleşecek bir organizasyon olmak yolunda hızla ilerliyor. Umarım 20. Gezgin Zirvesi’nde yine hep beraber oluruz. Bu yoğun tempoda bize vakit ayırdığın için de ayrıca çok teşekkür ediyorum. Gezgin Zirvesi’ni seninle konuşmak bir keyifti.  Son olarak bize ne söylemek istersin?

Türkiye’de insanlara fırsat verildiğinde ilham veren hikayeler oluşturabildiğinizi göreceksiniz. Yeter ki imkan tanıyın; başkalarına ilham olan hikayeler kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Gezgin Zirvesi’nde sizi de aramızdan görmekten çok mutluluk duyarız. O zaman nice zirvelere, bu zirve sizin, yeter ki anlatacak hikayeniz olsun.

Gökhan Kuloğlu’nun bloğuna buradan ulaşabilirsiniz…

Gezgin Zirvesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gökhan Kuloğlu İnstagram Hesabına buradan ulaşabilirsiniz…

Gezgin Sohbetleri’nin ilk konuğu; Nazlı Gürkaş ile yaptığımız röportaş için tıklayın

Önceki İçerikAntik Kentleri ile Aydın
Sonraki İçerikÖnce ruhunuzu sonra sizi yola çıkartacak 10 film önerisi
Eskişehir doğumluyum. Bursa’da yaşıyorum... Bir memur ailenin 3 çocuğundan biriyim... Çok küçük yaşlardan itibaren babamla yaptığımız kampların etkisiyle doğa hayatımın bir parçası oldu... Üniversite yıllarım, sosyal etkinliklerin, topluluk faaliyetlerinin hayatımı sarmaladığı yıllardı. “Acaba ileride ne var” sorusunu sormak için uzun bir süre beklemem gerekti... Bir gün hayatımın rutin akışı bozuldu ve ben bu soruyu sordum... O günden beri ileride ne var sorusunun kaptanlığında uzak yakın demeden yollara düşüyorum... Antik Kentler özel ilgi alanım... Tarihi çorba etmeyi, kentleri didik didik etmeyi, doğada kaybolmayı ve insanların hikayelerini uzun uzun dinlemeyi seviyorum ... Şimdi Gezgin Gazetesi sayesinde birçok insanla buluşuyor, birlikte keşfetmenin keyfini yaşıyorum. Yazılarda görüşmek üzere...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz