Görülmesi Gereken 5 Antika Pazarı

0

Antika ve eski eşyalar günümüzde yeniden popüler olmaya başladı ve yeni akımlarla birlikte bu eşyalar tarihin tozlu raflarından indi. Antika eşyaların onlarca çeşidinin yer aldığı antika pazarı ise yeniden canlandı. Nostalji severlerin ve hep geçmişte yaşamak isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir duraktır bu pazarlar. Bir nevi zamanda yolculuk yapacağınız 5 antika- bit pazarını sizler için derledik.

1- Feriköy Antika Pazarı

Feriköy Antika Pazarı, Pazar günleri İstanbul Şişli Bomonti’de kuruluyor. Ulaşımının bir hayli kolay olması elbette cazibesini arttırıyor. Eğer kendi aracınızla geldiyseniz pazarın kendine ait otoparkıda mevcut. Pazar bir hayli büyük ve bünyesinde pek çok tezgah barındırıyor. Bu yüzden nerede kaldığınızı unutabilirsiniz. Pazar halkın tüm kesimlerine hitap ediyor. Eğer şanslı gününüzde iseniz çok özel bir parçayı çok ucuz bir fiyata almanız mümkün. Elbette pazarda sergilenen tüm ürünler antika değeri taşımıyor. Daha çok antika eşyalar bulunan pazarda ihtiyaca ve koleksiyona göre ikinci el ürün bulmakta mümkün. Pazarın ziyaretçi sayısı oldukça yüksek. Zamanın su gibi akıp gittiği bu pazarın bir başka meşhur şeyi ise gözlemecileri. Pazarın içinde gözleme yiyebileceğiniz ve taze meyve suyu içebileceğiniz ufak bir yer var. Burada tatlı teyzeler ablalar elleriyle açıyor gözlemeleri. İstanbul’un en büyük antika pazarı olan bu pazarda çok güzel zaman geçireceğinize ve anılara yolculuk yapacağınıza eminiz.

Feriköy Antika Pazarı
Feriköy Antika Pazarı web sitesi için tıklayın

2- Bursa Nilüfer Antika Pazarı

Bursa’nın ilk ve tek Antika pazarı olan Nilüfer Antika pazarı her ayın 3. Pazar günü İhsaniye kapalı pazar yerinde antika meraklıları ile buluşuyor. Eski eşya meraklılarını aynı çatı altında toplayan Nilüfer Antika Pazarı Bursa’nın bu konudaki açığını oldukça kapatıyor. Pek çok sanat dalına ev sahipliği de yapan Pazar Eski yeni hat sanatı eserlerinden ebru levhalarına, ipek halıdan abajurlara, efemera ürünlerinden eski kılıç ve yatağanlara, Osmanlı tekstil ürünlerinden birbirinden değerli usta işi tesbih çeşitlerine kadar hemen her ilgi alanında herkese ve her kesime hitap ediyor. Ayda bir sefer açılan pazarda ürün çeşitliliği bu sebepten ötürü bir hayli çok oluyor. 230 ila 250 esnafın tezgâha açtığı pazarın esnafı bir hayli sıcakkanlı ve satabilecekleri en fiyatla müşterileri memnun etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Büyük bir alanı kapsayan pazarın içinde çay kahve içebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz birbirinden güzel mekan bulunuyor.

Bursa Nilüfer Antika Pazarı

3- Ankara Ayrancı Antika Pazarı

Her ayın ilk Pazar günü, koleksiyonerler ve antika meraklıları Ankara’daki Ayrancı Antika Pazarı’nda bir araya geliyor. Anadolu Antikacılar Derneği’nin öncülüğünde kurulan Pazar Ayrancı semt pazarı alanında kuruluyor. 33lük, 45lik, kasetler; plak ve kasetçalarla dolu pek çok tezgah ve daha nicesi burada bmeraklısıyla buluşuyor. Analog fotoğraf makineleri, pikaplar, gramafonlar burası tam bir zaman tüneli gibi. Fiyatların üründen ürüne ve tezgahtan tezgaha değişen pazarda esnap ve Pazar halkı oldukça samimi. Ankara’da Pazar gününüzü nasıl değerlendireceğinizi düşünüyorsanız ve ayın ilk pazarında iseniz mutlaka Ayrancı Antika pazarına uğramalısınız.

Ankara Ayrancı Antika Pazarı

4- Dolapdere Bit Pazarı

Bit pazarlarını Antika pazarlarından ayıran en önemli nokta elbette satışa sunulan ürünlerin kıymetleridir. Bit pazarları daha çok ikinci ürünleri kapsıyorken antika pazarları nadide bulunan özel eserleri satışa sunar. Ama elbette ki bu sizleri yanıltmasın Dolapdere Bit pazarında pek çok ilginç nadide ürün bulabilirsiniz. Biraz kurcalayıp karıştırdıktan sonra tabii. İhtiyaç sahiplerininde yüzünü güldüren Pazar vintage severleri de bir hayli mutlu ediyor.  Her Cumartesi gece 01:00’de kurulmaya başlayan pazara erken gelen temiz özel ürünleri kapıyor. Pazar yeri Dolapdere’de Feylosof Sokağı’ndan Mirimiran Sokağa kadar uzanıyor. Eğer eski ürünlere meraklıysanız 2-3 saatinizi buraya ayırmalısınız.

5- Kadıköy Bit Pazarı

Kadıköy bit pazarı Cumartesi,pazar günleri Kadıköy Salı pazarı bölgesinde kuruluyor. Kadıköy’ün Göztepe bölgesinde kurulan pazar beklentiler ölçüsünde, ne büyük ne küçük, orta halli bi Pazar. Burası aslında tamamen bit pazarı değil bir semt pazarının içine yayılmış tezgahlardan oluşuyor. Eski dinamiğini kaybeden Pazar bu haline rağmen pek çok çeşit ürünü içinde bulunduruyor. Özellikle eski oyuncaklar, oyun ve film dvdleri, walkman ve konsollar, dijital ürünler arıyorsanız mutlaka bu pazara uğramalısınız.

 

Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz