Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze

1
Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze

Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze

Türkiye’de görülmesi gereken 8 müze yazımızda sizlere farklı şehirlerde mutlaka ziyaret etmeniz geren müze önerilerimizi yazdık. İşte Türkiye’de görülmesi gereken 8 müze;

1- Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze listesinin ilk önerisi: Masumiyet Müzesi

Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze
Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze – Masumiyet Müzesi Fotoğraf: masumiyetmuzesi.org

 

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un 2008 yılında çıkardığı romandan sonra, 2012 yılında aynı adla kurduğu bir müze. Müzede kitapta yer alan kahramanların kullandığı kıyafetler, eşyalar, biriktirdikleri, hayal ettikleri şeyler büyük bir titizlikle düzenlenmiş şekilde kutu ve vitrinlerde sergileniyor. Masumiyet Müzesi klasik müze anlayışının tamamen yıkıldığı bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Müzeye girişler öğrenci için 15, yetişkinler için ise 25 Türk Lirası. İsteyenler için 5 tl karşılığında sanatseverlere sesli rehber eşlik ediyor. Bu sesli rehber Orhan Pamuk’un sesinden ister ingilizce ister türkçe dinlenebiliyor. Müzeye yanında kitabı ile birlikte gelenler kitabın 537’nci sayfasında yer alan giriş bileti ile ücretsiz şekilde girebiliyor. Beyoğlu Çukurcuma’da bulunan müze, Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri saat 10.00 –ile 18.00 arası Perşembe günleri ise saat 10.00- 21.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

2- Adam Mickiewicz Müzesi

Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze
Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze  Fotoğraf: muze.gov.tr

 

Adam Mickiewicz Müzesi, Polonya’lı özgürlük şairi Adam Mickiewicz’in hayatının son yıllarını geçirdiği ve 1855’te öldüğü Tarlabaşı’ndaki evidir. İstanbul Avrupa yakasında, Beyoğlu ilçesinde bulunan müzede Mickiewicz’in hayatı ve eserleri ile ilgili bilgi ve belgeler, şairin İstanbul’da geçirdiği yıllara ait fotoğraflar ve Polonya özgürlük mücadelesine ait belge ve fotoğraflar bulunuyor. Binanın bodrum katında ise mezarı Krakow’da bulunan Mickiewicz’e ait sembolik bir mezar vardır. Pazartesi günleri kapalı olan müzenin ziyaret saatleri 09:00 –  17.00 şeklindedir. Mickiewicz’in 1855’te hayata gözlerini yumduğu Tarlabaşı’ndaki evi, şairin ölümünün 100. yıldönümü olan 1955`te Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığı ile işbirliği yapılarak müzeye dönüştürülmüştür. Müzeye giriş ücretsizdir.

3- Ahmed Arif Edebiyat Müzesi

Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze
Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze – Ahmed Arif Fotoğraf: neokuyorum.org

 

Türk edebiyatının önemli şairlerinden olanAhmed Arif’in anısı için 120 yıllık konak, 2011 yılı itibariyle Ahmed Arif Edebiyat Müzesi olarak tasarlanmıştır. Cahit Sıtkı Tarancı Evi’ne komşu olan müze, Diyarbakır evlerinin özelliklerini en özgün biçimde muhafaza eden ve en güzel örneklerdendir.Ahmed Arif Edebiyat Müzesi’nde Şair Ahmed Arif’in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirleri ve Güneydoğu’da yetişmiş birçok şairin fotoğrafları sergilenmektedir. Kütüphanede ise çok sayıda tarih, edebiyat ve birçok alanda kitaplarla okuyucularını beklemektedir. Suriçi Diyarbakır’da bulunan müze edebiyat severleri çok mutlu edeceğine eminim. Haftasonları ziyarete kapalı olan müze hafta içi 09:00-17:00 arası edebiyatseverleri ağırlamayı bekliyor.

4- Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze
Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze – Ulucanlar Fotoğraf: gezilecekyerler.com

 

Ulucanlar Cezaevi 1925 yılında kurulmuş olup, 2006 yılında Sincan Cezaevi’ne aktarılarak kapatılmıştır. 2011 yılının Haziran ayında ise Altındağ Belediyesi tarafından onarılmış ve Ulucanlar Cezaevi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan gibi önemli devrimcilerin idam cezası burada infaz edildi. Cezaevinde, Cüneyt Arcayürek, Mahmut Alınak, Fakir Baykurt, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal, Yavuz Öbekci, Selim Sadak, Sırrı Sakık, Kemal Tahir, Metin Toker, Muhsin Yazıcıoğlu  gibi çok sayıda ünlü tutuklu ve mahkûm kaldı. Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde 81 yıl boyunca düşünceleri yüzünden hapse girmiş gazeteci, yazar, şair, siyasetçi gibi kişilerin ayrıntılı bilgileri, ailelerinden temin edilmiş özel eşyaları ve cezaevinde iken çekilmiş fotoğrafların sergilendiği avlular bulunmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan müze 10:00-17:00 arası ziyarete açıktır.

5- Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze
Fotoğraf: saitfaikmuzesi.org

 

Türk öyküsünün çağdaş yazarı Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan nice eşya ve belgeyi ziyaretçileriyle buluşturan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, ilk olarak 22 Ağustos 1959 tarihinde açıldı. Yazarın annesinin isteği ile evin müze olma şartı ile Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanmıştır. Burgaz Ada’da bulunan köşk 1939’da Sait Faik’in babası Mehmet Faik Bey’in vefatından sonra annesi Makbule Hanım’ın yaşamını devam ettiği evdir. Bir yazarın yaşamına tanıklık etmenin eşsiz büyüsünü hissettiğiniz bu müzeye girişler ücretsiz. Pazartesi ve Salı günleri kapalı olan müze geri kalan günlerde 10.30- 17.00 aralığında Sait Faik severlerini ağırlıyor.

6- Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze
Fotoğraf: istanbul.ktb.gov.tr

 

Fotoğraf meraklıları için cennet gibi bir müze burası. Hilmi Nakipoğlu’nun özel koleksiyonu olan topladığı fotoğraflar ve fotoğrafçılıkla ilgili malzemeler sergileniyor. 1896’da üretien fotoğraf makinesinden tutun da 1950’lerde kullanılan makinelere kadar 900 adet fotoğraf makinesi bulunuyor müzede. Ayrıca taşınabilen ve taşınamayan stüdyo tipi fotoğraf makineleri, çift objektifli makineler, casus veya mini makineler, Leica filmle kullanılan makineler, poloraid filmle kullanılan makineler gibi yüzlerce çeşit bulunuyor. Fotoğraf tarihini içinde barındıran bu kıymetli müze hafta içi her gün 09.00-17.00 saatlerinde ücretsiz olarak ziyarete açık.

7- Karikatür ve Mizah Müzesi

Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze
Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze -Karikatür ve Mizah Müzesi Fotoğraf: istanbul.ktb.gov.tr

 

Müze Beyoğlu İstanbul’da ilk olarak 1975 yılında, Karikatürcüler Derneği`nin girişimi ile Tepebaşı’nda açıldı, ancak 12 Eylül 1980 tarihinde kapatıldı. Daha sonra bu binanın yıkılması ile müze de tamamen kapanmış oldu. 27 Şubat 1989 tarihinde Saraçhanebaş’nda Atatürk Bulvarı üzerinde Bozdoğan Kemeri bitişiğinde yer alan Gazanferağa Külliyesi’nde yeni müze hizmete girdi. Kültürümüzün önemli bir kısmını omuzlayan bu müze aynı zamanda dünya karikatür sanatının ünlü isimleri kişisel ya da karma sergilerle İstanbullulara tanıtıyor. Sergileme salonlarında Türk karikatürünün evrimini belgelerle ortaya koyuyorlar. Mizah kitaplığı ve arşiv ise yerli yabancı eski ve çağdaş tüm karikatürleri ile görülmeye değer. Eğer dilerseniz bir uzman gözetiminde özgün baskı atölyesinde de çalışabilirsiniz. Karikatür ve Mizah Müzesi, Pazar-Pazartesi haricinde her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyarete açık.


8- Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze Listesinde Bir Banka:  Osmanlı Bankası Müzesi

Türkiye'de Görülmesi Gereken 8 Müze
Türkiye’de Görülmesi Gereken 8 Müze – Osmanlı Bankası Fotoğraf: mimarizm.com

 

Türkiye’de bir özel banka tarafından kurulmuş ilk müze unvanını taşıyan müze 1892 ile 1999 yılları arasında bankanın genel müdürlük binası olan SALT Galata’nın katlarına yayıldı. 2002 yılında hayata geçirilen Müze , Osmanlı İmparatorluğu’nun merkez bankası ve hazinedarı olarak görev yapan Osmanlı Bankasının tarihine ışık tutuyor. Tarih sevenlerin özellikle Osmanlı tarihine meraklı olanların bayılacağını düşündüğümüz bu müze Osmanlı Bankasının 145 yıllık tarihini aydınlatıyor. Belgeler, fotoğraflar, çizimler, illüstrasyon ve gazete kupürleri, imparatorluğun son yarım asrı, Cumhuriyet’in kuruluşu ve özellikle de geçiş dönemindeki dönüşümleri yansıtıyor.

Size İlham Verecek ve Yoldaşlık Edecek 10 Muhteşem Gezi Kitabı yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz