Gürcistan ’a Gitmek İçin Ne Gerekiyor?

0

Gürcistan, Türkiye için yurtdışına açılan en kolay kapımız. Öyle ki, insanlar günübirlik git gel bile yapabiliyor. Ülkemizde insanlar yurtdışı için Gürcistan’ı sıklıkla kullanıyor. Özellikle de doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlarımız neredeyse ayın her gününde Gürcistan’a geçiş yapıyor. Bu geçişler kolay olduğu için insanların tercih ettiği biliniyor. Peki Gürcistan tarafında bizleri neler bekliyor? Hiç gitmemiş biri için gitmeye değer mi? Gürcistan’a gitmek için ne gerekiyor? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda yer alıyor. Öyleyse başlayalım.

Gürcistan Nerede?

Gürcistan, Türkiye’nin doğu kıyısında yer alan Güney Kafkasya ülkesidir. Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkenin komuşları ise; Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’dır. Gürcistan, Eski Sovyet Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Bu yüzden Gürcistan Cumhuriyeti olarak da geçmektedir. Ülke 70 bin metrekare yüz ölçümüne sahip. Bu yüz ölçümünün içinde 9 ayrı bölge ve 69 eyalet bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ise Tiflis’tir. Diğer önemli kentleri ise, Batum, Rustavi, Poti, Gori, Mtsheta’dır. Ülkenin toplam nüfusu ise 3 milyondan fazladır.

Tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan Gürcistan’da Rus Sovyet esintisine rastlamak mümkündür. Hristiyanlık dini ile 4. yüzyılda tanışan ülke de pek çok etnik yapı bulunmaktadır. Bölge bölge bakıldığında Müslüman ve farklı dinlere mensup insanlarda yer almaktadır.

Gürcistan’ın tarihi yapısı nedeniyle tam bir cennet. Gezginlere pek çok imkan sunan ülke de turizm her geçen yıl daha da artıyor. 12 binden fazla tarihi yapısı bulunan ülkenin en dikkat çekenleri ise şu şekildedir;

  • Kazbek Dağı
  • Gelati Manastırı
  • Bagrati Katedrali
  • Ananuri Kalesi ve Kilisesi
  • Mtsheta Anıtları
Gürcistan hakkında

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Gürcistan’a gitmek isteyenler için pek çok alternatif bulunuyor. Özellikle de Türkiye’den gidecek olan gezginler için birçok kolaylık yer alıyor. Bunlardan biri hava yolu diğeri ise kara yolu. Özellikle de Karadeniz’den geçişlerin kolay olması nedeniyle ülkemizde Gürcistan rotası fazlaca tercih edilmektedir. Geliş ve gidişlerin kolay olması Gürcitan’ı revaçta tutmuştur. Vize ve pasaport zorunluluğu olmaması yurtdışına çıkmayanlar için iyi bir alternatif. Peki Gürcistan’a gitmek için hangi evraklar gereklidir? Maddeler halinde en ince ayrıntısına kadar sıralayalım.

Gürcistan ’a Gitmek İçin Gerekli Evraklar

  • Gürcistan’a gitmek isteyenler için ilk kural yeni tip kimlik kartıdır. Yeni kimlik kartına sahip olmak birinci şarttır. Şunu da belirtmek gerekir Gürcistan’da vizesi en fazla 1 yıl kalma imkanı vardır.
  • Gürcistan’a karayolundan geçiş yapılabilmektedir. Ancak araçla geçenler için ruhsat kaydı kendi üzerine olması gereklidir. Başka birinin aracı ile geçmeye çalışanlar vekaletname almalıdır. Ve bu vekaletname Gürcüce ya da İngilizce tercüme edilerek temsilciliklerde onaylanması şarttır.
  • 18 yaşından küçükler sadece ebeveynlerin noter tarafından onaylanmış muvafakatname ile geçiş yapmalarına izin verilmektedir.
  • Ülkeye girişlerde yanında 30 bin Lari’ye denk gelen TL ya da döviz bulunduran kişiler bunu bildirmelidir. Eğer paranın beyanı yapılmazsa gümrük çalışanlarının el koymak hakkı vardır.
  • Gürcistan’a gitmek için “Giriş-Çıkış Formu” doldurulması zorunludur. Bu belge ülke içinde gezerken yanında taşınmalıdır.
Gürcistan için evraklar

Coivd-19 Sürecinde Gürcistan ’a Gitmek Nasıl Mümkün?

Gürcistan gidilmesi değer bir ülke. Tarihi ve coğrafyası zengin olan bu ülke muhakkak ziyaret edilmelidir. Özellikle de bu kadar kolaylık sağlanırken gitmek gerektiğini düşünüyorum. Ancak şu an herkesin bildiği gibi bir pandemi süreci yaşıyoruz. Dünyayı saran coronavirüs salgını yüzünden pek çok kimse seyahat edemiyor ve gezemiyor. Yeni yeni atılan normalleşme adımlarıyla insanlar eski düzenine kavuşmaya çalışıyor. Gürcistan’a gitmek isteyenler için belli başlı koronavirüs kuralları bulunuyor.

Gürcistan’a giriş yapabilmek için öncelikle 72 saati geçmemiş PCR testi olması gerekiyor. Ancak bu havayolu için geçerli. Karayolunu tercih edecekler stopcov.ge üzerinden bir başvuru yapmalıdır. Daha sonrasında ise kişinin test masrafının karşılanacağı bir davetiye olmalıdır. Davetiye mektubu olduktan sonra olumlu yanıt aldığınız taktirde Gürcistan’a gidebilirsiniz. Burada da gittiğiniz zaman 1 gün karantina ve yine 72 saat PCR testi yaptırmalısınız. Eğer bunu kabul etmezseniz 8 gün boyunca karantina altında kalmanız gerekmektedir.

Aşının hem birinci hem ikinci fazını yaptıran kişiler PCR testi olmadan havayolu ile gidebilir. Gürcistan’a gitmek isteyenler daha detaylı bilgi için konsolosluklarla görüşebilir. Pandeminin sürekli seyir değiştirmesi kuralları da etkilemektedir.

Gürcistan seyahati için gerekli evrak ve düzenlemeler değişiklik gösterebilir, detaylı ve güncel bilgi için tıklayın..

Daha fazla haber için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz