Hatay Gezi Rehberi (Hatay Gezilecek Yerler)

0
(hatay.gov.tr)

Türkiye’de bazı gizli kalmış değerli şehirlerdendir Hatay… Belki İstanbul, İzmir, Ankara kadar ismini sıkça duymamışsınızdır ama en az bu illerimiz kadar adından söz edilesi bir şehirdir Hatay… Hatay’a gezmek için bir plan yaptınız ve bu planı artık hayata geçirmek istiyorsunuz. Hatay gezilecek yerler listesi hazırlamak için ise kolları sıvadınız. Hatay gezi rehberi isimli bu yazımızda Hatay hakkında aradığınız tüm bilgileri bulacaksınız.

Hatay, Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olarak hafızalarda yer etmiştir. En eski deyince haliyle tarih ve Anadolu kavramları da Hatay’ın içinde geçince anlaşılıyor ki bölge tarihi açıdan zengin bir konuma sahiptir. Hatay Türkiye için önemlidir. İpek yolu olarak bilinen ticaretin göbeği olan yol Hatay sınırları içinden geçmiş zamanında. Asya, Afrika ve Avrupa kıtaları bu yüzden Hatay’a özel ilgi göstermişler. Şimdi Hatay’ın önemini bilmiyorduk demeyin hatırlatacağımız bu kısa bilgi size Hatay hakkında tüm bildiklerinizi anımsamanız açısından faydalı olacak. Hatay önceden başlı başına bir devletti. 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarına dahil olan Hatay, Türkiye’nin önemini artıran muhteşem şehirlerimizdendir. Tarih ve Coğrafya derslerinde Hatay için Orta Doğu ve Anadolu arasındaki beşik tabiri kullanılır. Bu tanım da bize gösteriyor ki, Hatay değerli bir geçiş noktasıdır. Akdeniz bölgesinin tacı, ucunda kalan saklı hazinesi Hatay’ı gezmeden önce tarihi hakkında kısa bir araştırma yapmak bilgi birikimini artıracak ve gezi esnasında gördüğünüz yerlerin anlam ve önemine hâkim olacaksınız.

Hatay’a Nasıl Gidilir?

(Kulburator – Own work of Kulburator, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33990692)

Tabii ki Hatay gezilecek yerler kısmına geçmeden önce Hatay’a nasıl gidilir? Sorusunu yanıtlayalım. Hatay’a ulaşmak isteyenler için seçenek çok ama yine de temkinli bir seçim yapmak gerekirse hava ve karayolu kullanarak seyahat etmek mantıklı olacaktır. Deniz ve tren yolu sizin için daha cazip ve eğlenceli ulaşım aracı olabilir lakin Hatay’a giden bu vasıtaların hizmetleri sınıfta kalıyor. Kısa süren bir yolculuk planlıyorsanız uçak en konforlusu diyebiliriz. Hatay’a uçak ile seyahat ettikten sonra sıra merkeze ulaşmaya geliyor. Hatay Havalimanı ile merkez arasının yaklaşık 4 dakika sürdüğünü söyleyebiliriz. Havalimanından araç kiralamak gezinizi daha hızlı tamamlamanızı sağlar. Alternatifleri değerlendirmek her zaman iyidir. 

Hatay’a uçak ile ulaşmaya karar verdiniz ve biletin günü ve saati sizin için önemli değil. Bu harika bir haber! Kampanyaları takip ederek iyi bir indirim yakaladığınızda Hatay’a gidebilirsiniz.

Hatay’a Ne Zaman Gidilmelidir?

Maarten Sepp – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17029394

Hatay Akdeniz bölgesinde bulunması sebebiyle Akdeniz İkliminin özelliklerini taşır. Kış aylarında şehre bol miktarda yağış düştüğü bilinir. Yazın ise Hatay son derece sıcaktır. Yani burada seçim size kalmış. Şehirdeki havanın gülen yüzüne denk gelmeniz biraz şansla ilgili 😊 Siz yine de Hatay seyahatinizin kusursuz geçeceğine inanarak yolculuğa çıkın. Motivasyon önemli 😊 Kış ayında Hatay’a gelecekseniz muhtemelen yolda kalmazsınız. Kendi aracınızla gayet rahat bir gezi geçirebilirsiniz. Burada kar yağışı nadir görülür. Hava koşulları sebebiyle gezinizi ertelemek zorunda kalacağınızı sanmıyoruz. Tabii hava tahmin raporuna göre hareket etmeniz temkin açısından daha iyidir.

Hatay Gezilecek Yerler

UNESCO Hatay’ı barış kenti olarak seçmiştir. Hatay gezilecek yerler başlığına böyle bir giriş yaptık çünkü bu tanımın sebebi o kadar güzel ki… Hatay sınırları içinde yaşayan farklı dinlere mensup insanlar birbirlerine saygı duyuyor. Burası kardeşliğin şehri… Kendinden böyle güzel bahsedilen bir şehri gezmek apayrı bir zevk olacak sizin için. Hatay gezilecek yerler yolculuğuna başlamadan önce fotoğraf makinalarınızı ve algılarınızı ayarlayın. Güzellikler biriktirmeye ve öğrenmeye başlıyoruz!

Titus Tüneli

Vikiçizer – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26742184

Roma İmparatoru Vespasian burayı korunmak için yaptırmıştır. Ziyaret ettiğinizde ilginizi çekecek olan detay tünelin dağ içine yapılmış olmasıdır. Burası gerçekten tarihi kalıntılar açısından zengin bir yer. Titus Tünelinin MS 69 yılında yapıma başlandığı biliniyor. Tünelin 1380 metre olmasının da bir mantığı var. Sel baskınlarının önüne geçebilmek amacıyla düşünülmüş olup genişliği ve yüksekliği de bu amaç doğrultusunda ayarlanmıştır. Buraya yıl içinde yerli ve yabancı pek çok turist gelmektedir. Tarih araştırmaktan keyif alıyorsanız Titus tünelinin yakınlarında bulunan Seleukeia adındaki antik kenti ziyaret etmeyi unutmamanızı öneririz.

Kapılı Değirmenli Şelale

Hatay gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına yakışan bir başka rota ise Kapılı Değirmenli Şelaledir. Doğu tutkunları burayı kesinlikle görmeliler. Şelale geçmişten bu yana var olsa da yaşanan bazı olaylar buranın görünürlüğünü engellemiştir. Amanoslar Çevre Derneği şelaleyi keşfetmiş ve ismini vererek bir doğa güzelliğini daha ülkemize kazandırmışlar. Yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen şelalenin sunduğu manzara harikadır.

Habib-i Neccar Camii

(hatay.bel.tr)

Hatay geziniz esnasında bu camiyi mutlaka ziyaret edin. Camii’nin tarihteki özelliği Anadolu’da kurulan ilk camii olarak bilinmesidir. 636 yılında Hz. Ömer Halife iken inşa edildiği söylentiler arasındadır. 19. Yüzyılda depremden zarar gören camiinin yapım tarihi kesin olarak bilinmiyor. Camiinin kitabesinde yazan yapım tarihi Hicri 1275 (1858 )’dir. Camii’nin isminin hikayesi ise aslında oldukça enteresandır. Hz. İsa tarafından gönderildiğine inanılan Habib-i Neccar’ın ismini alan Camii Hatay’da ilgi çeken yerlerin başında gelir.

Hatay Arkeoloji Müzesi

Tarih ile yakından ilgileniyorsanız gelmişken Antakya’da bulunan Arkeoloji Müzesini ziyaret etmemek olmaz. Sikke koleksiyonunda Dünya’da üçüncü büyük müze olarak kayıtlara geçmiştir. Müzede yer alan tarihi eserler Antakya ve çevresi olmak üzere, Samandağ, Güzelburç ve Narlıca da yapılan kazılar sonucu meydana çıkmıştır. Hatay Arkeoloji Müzesi’nin 1948 yılında tarih sever ziyaretçilerine kapıları açılmıştır.  Hatay gezilecek yerler listesine Arkeolojik Müzesini eklediyseniz bu müzenin açık olduğu saatleri öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca girişin ücretli olduğunu da unutmayın.

Beşikli Mağara

(hatay.bel.tr)

Titus Tünelinden bahsederken Beşikli Mağaraya da değinmiştik. Bu mağara Seleukeia Pieria ismindeki antik kentin en önemli tarihi parçasıdır. Beşikli Mağarası civarını rehber eşliğinde gezmenizi öneririz. Beşikli mağaranın aslında bir mezar olduğu bilgisi bölge hakkındaki merakınızı daha da artıracaktır. Müzekart Beşikli Mağara sınırlarında da geçerlidir. Müzekartınız yoksa şayet alanı gezmenin ücretli olduğunu hatırlatalım.

Hatay’da Ne Yemeli?

(reztoran.com)

Hatay gastronomi kenti olarak bilinen envai çeşit yemeği ile adından söz ettirmektedir. Yüzlerce çeşit yemeği tek kalemde anlatmak imkânsız. Siz en iyisi Hatay’a yolunuz düşmüşken gerçekten en meşhur olan lezzetlerini tadın, ne demek istediğimizi anlayacaksınız. İşte size öneriler listesi:

Muhammara

Hatay sınırları içinde bu lezzet bambaşka. Yöresel lezzetleri gidip bizzat yerinde yemek efsane bir deneyim oluyor. Muhammara bayat ekmek içleri ile yapılan bir tür ezmedir.

Ispanaklı Borani

Nohutun ve ıspanağın mükemmel buluşması! Ekşiyi sevenlerdenseniz bu lezzete bayılacaksınız.

Künefe

Şimdiye kadar yediğiniz tüm künefeleri unutun. Hatay’a gittiğinizde en iyi künefe nerede yenir diye yerli halka bir sorun. Muhtemelen burada bir kez künefe yedikten sonra düzenli olarak künefe yemek için Hatay’a gitmek isteyeceksiniz 😊

İskenderun Döneri

Acı seviyorsanız İskenderun dönerini de seversiniz. Çünkü bu dönerin özelliği acılı olması ve dürümün dibinde biriken etin yağı. Biraz ağır bir tercih ama midesine güvenenler için ideal 😊

Tepsi Kebabı

Eee Hatay eşittir tepsi kebabı değil mi? Biz anlatırken ağzımız sulandı bile. Siz hazır Hatay’dayken bizim yerimize tekrar tekrar yiyin 😊

Sivas Şehrinde Görülmesi Gereken 5 Tarihi Yapı yazısını okumak için tıklayın

Hatay ile ilgili bilgi almak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz