İlkbaharda Görülmesi Gereken 10 Yer

0

İlkbahar ayları yaklaşırken gezginleri yeni telaş çoktan sarmaya başladı. Asıl gezginler ilkbahar ve sonbahar mevsimlerini tercih ediyor. Doğal güzelliğin tüm çıplaklığıyla gün yüzüne çıktığı bu mevsimlerde tatil yapmak ayrı bir keyif. İlkbaharda ülkemizin neresine giderseniz gidin doğallığı yaşıyorsunuz. İlkbaharda görülmesi gereken 10 yer listemize göz atalım.

Türkiye, 4 mevsimi ayrı güzellikte yaşayan bir ülke. Doğusundan batısına, kuzeyinde güneyine her mevsimin kendine göre bir hikayesi var. Gittiğiniz toprakların hikayesi insanın yüzüne bir esinti gibi çarpıyor. Neyse lafı fazla uzatmadan kısa kısa ilkbaharda gezilecek yerlere göz atalım.

İşte ilkbaharda görülmesi gereken 10 yer listemiz;

1- Şirince

Fotoğraf: sirinceturu.com

İlkbahar gezilecek yerler rotamıza Şirince’den başlangıç yapıyoruz. Canlı canlı tarihi yaşayan evlerin arasında gezerken etrafı sarmalamış yeşillik kokusu gezintiyi eşsiz kılıyor. Geçmişe yüz tutan tarihi Türk evlerinin bulunduğu Şirince’de her şey olması gerektiği gibi. Lezzetli yemekleri bulabileceğiniz Şirince, tüm güzellikleriyle gezginleri bekliyor.

2- Cunda Adası

Türkiye’de ada gezintisi dediğimizde aklımıza gelebilecek bir lokasyondur, Cunda Adası. Adanın, yazın ciddi kalabalığı oluyor. Bu yüzden adayı gezmek için ilkbahar mevsimi tercih ediliyor. İlkbahar mevsimi daha sessiz ve sakin oluyor. Adanın her yerinde farklı bir manzara sizleri karşılıyor.

3- Datça

Sakinliğin adeta pelesenk olduğu Daçta’da ilkbahar ayrı bir güzel. Eşsiz koyların yer aldığı bu belde de yeşilliğin rengarenk halini görebilmektesiniz. Denizin ve yeşilin bir arada bulunduğu nadide kıyı beldelerimizden birine yolculuk etmeyi istemez misin?

4- Alaçatı

Alaçatı dediğimizde aklımıza her zaman güzel yaz ayları gelir. Ancak Alaçatı’ya gitmek için yaz ayını beklemeyin. Sessiz ve sakin bir tatil isteyenler için ilkbaharda Alaçatı bir başka. Tarihi geziler yapabileceğiniz ve doğasına hayran kalacağınız bu belde İzmir’in güneybatısında.

5- Kaz Dağları

İlkbahar gezilecek yerler dediğimizde Kaz Dağları muhakkak listemizde yer almalı. Geçmişten günümüze kadar gelen Kaz Dağı, oldukça önemli bir yere sahip. Kaz Dağları, Alp Dağları’ndan sonra oksijeni en bol olan bir dağ. Ve ülkemizde hemen yanı başımızda yer alan Kaz Dağı, ilkbaharda gezgin severlerin uğrak adresi.

6- Bafra Gölü

İlkbaharın hakkını veren Bafra Gölü, doğa güzelliğin yansıdığı nadide göllerden birisidir. Orkidelerin yeni yeni açtığı ve flamingoların uğrak rotası olan Bafra Gölü, doğal yaşamı gelen misafirlerine yaşatıyor. Güney bölgesinde kamp yapmaya uygun yerlerin olmasıyla tamamen doğal bir hayata sizi davet ediyor. 

7- Mardin

Buram buram tarih kokan bir şehre yolculuk edelim mi? Farklı ulusları bir araya getiren Mardin, sunduğu güzellikleri anlatmaya kelimeler yetmez. Mezopotamya topraklarında yer alan bu tarihi şehir, zamanında pek çok topluma ev sahipliği yapmıştır. Yaz ayları oldukça sıcak geçen şehir, en güzel ilkbahar aylarında ziyaret edilmektedir.

8- Uzungöl

İlkbaharda gezilecek yerler listesinde sıradaki durağımız Uzungöl. Uzungöl yeşilin bol olduğu bir konumda. Bu özelliğiyle nadir mekanlardan biri sayılmaktadır. Dağların arasında yer alan Uzungöl, insana harika bir deneyim yaşatıyor. Dağların yemyeşil bir örtüyle kapanması ve bulutların dağları aşarak gezmesi, insanın hayatını doruklara çıkarıyor.

9- Asos

Çanakkale’nin tarih kokan yerlerinden biri olan Asos, geçmişi günümüze taşıyor. Güzel tarihinin yanında temiz kıyılarıyla da adından söz ettiren bir belde. Antik Liman, Behramkale ve Yeşilyurt Köyü gibi yerler öne çıkıyor.

10- Kapadokya

Kapadokya, Türkiye ile özdeşen turistik bir belde. Gezilecek yerler listesinde muhakkak Kapadokya’da bulunmalı. Gökkuşağı kıvamında sıcak hava balonları, birbirinden güzel atları ile baharın tadı Kapadokya’da çıkar. Kapadokya’da; Göreme Açık Hava Müzesi, Ihlara Vadisi, Uçhisar Kalesi ve Güvercinlik Vadisi önemli gezi yerleri.

Gezgin Gazetesi Yazarlarından 10 Alternatif Tatil Önerisi yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz