Isparta Gezi Rehberi -Türkiye’nin Çiçek Bahçesi

0

Isparta Gezi Rehberi

Isparta dediğimizde aklınıza ilk olarak ne gelir? Isparta gezi rehberi için dikkat çekilecek olan sizce nedir? Neyse daha fazla meraklandırmadan söyleyeyim. Isparta dediğimizde aklımıza hemen gül ve lavanta çiçekleri gelir. Dünya’ya nam salmış gül ve lavanta kokuları şehrin her bölgesine yayılmış durumda. Ancak bu kokuları alabilmek için gül ve lavanta hasadının yapıldığı mevsimde gitmek gerekir.

Baştan sonra saran lavanta ve gül kokusu insanı mest ediyor. Özellikle de bu çiçeklerin bulunduğu bahçelere gittiğinizde insan bir büyülü cennette oluyor. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Isparta, tarihi yapıtlarıyla da günümüzü aydınlatıyor. Doğasını gül ve lavanta çiçekleriyle süsleyen bu şehir, tarihiyle de insanları alıp götürüyor.

Isparta Nerede

Isparta, Akdeniz Bölgesinde yer alan bir şehirdir. Batıdan ve kuzeyden gelenler için güneyde kalan Isparta, önemli turizm kenti olan Antalya’ya geçiş güzergahında yer alıyor. Doğusunda Konya, batısında Denizli ve Burdur yer alırken, güneyinde ise Afyonkarahisar ili bulunmaktadır. Akdeniz sahil şeridine oldukça yakın olan Isparta, Antalya’ya sadece 1 saat 30 dakikalık mesafededir. Kalabalık olmayan bir şehir nüfüusuna sahip olan Isparta 250 binin üzerinde bir nüfus yoğunluğuna saihptir.

Isparta ‘ya Nasıl Gidilir

Isparta gezi rehberi konusuna geçiş yapamdan önce Ispartaya nasıl gidlir, sorusunu yanıtlayalım. Kente ulaşım kara ve havayolu ile sağlanmaktadır. Çevre illerden gidecekler için karayolu tercih edilebilir. İstanbul, Bursa, Sakarya, Kayseri, Malatya, Trabzon bölgelerinden gelecekler ise havayolunu kullanmaları daha mantıklı olur. Şehir içinde ise araç kiralayarak gezebilmek mümkündür.

Isparta Kuş Bakışı

Isparta Gezi rehberi

Isparta gezilecek yerler konusunda pek çok ilimiz gibi oldukça fazladır. Tarihi pek çok yapıtların gezilebildiği gibi doğal güzelliklerinde adeta vatanı olmuş bir şehre yolculuk edeceğinizi söyleyebilirim.

Kovada Gölü Milli Park ve Sit Alanı

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Milli Park bu statüsüne 1070 yılında sahip olmuş. 1992 yılında ise I. Derece Doğal Sit Alanı olarak kabul görmüştür. Kovada Gölü, Eğirdir Gölü’nün bir uzantısı şeklindedir. Yeşilin mavi ile buluştuğu bir bölge olan Kovada Gölü, farklı renkleri bir arada barındırıyor. İçinde bir müzeninde yer aldığı Milli Park ziyaret edilesi bir bölge olduğunu kanıtlıyor.

Eğirdir Gölü

Tatlı su gölü olan Eğirdir, Isparta’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. Oldukça geniş ve büyük bir göl olmasıyla Türkiye’nin sayılı güzelliklerindendir. Göl olmasına rağmen kum plajı bulunan bölgede suya girebilmek mümkün. Ayrıca konaklamak içinde uygun yerlerin olması büyük avantaj. Kendi imkanlarıyla gelip çadır ya da karavanda konaklama imkanı da bulunmaktadır.

Davraz Dağı

Isparta merkezden 26 km doğuda yer alan Davraz Dağı özellikle de kışın insanların ilgi odağı. Kış sporu için uygun olan dağ, yerli turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir. Dağcılık, yamaç paraşütü ve trekking bir sporlar içinde uygun bir bölgedir.

Adada Antik Kenti ve Yazılı Kanyon Milli Parkı

Isparta gezi rehberi için şimdiki rotamızda iki bölge var. Her ikisi de birbirine yakın sayılacak yerde olduğu için aynı anda gezmekte fayda var. Isparta merkezden yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta olan bölgeye gitmenizi öneririm. Hem antik kent hem de Milli Park keşfedilmeyi hak ediyor.

Aya Payana Kilisesi

Isparta’nın merkezinde yer alan kilise atıl bir durumda. Herhangi bir şekilde müzeye dönüştürülmemiş ve içine girmek mümkün değil. Ancak dışarıdan görülebilmektedir.

Zindan Mağarası

Isparta’nın Aksu ilçesinde yer alan mağara, insanı mest ediyor. Güzel bir görüntüye sahip olan mağaranın içinde ayrıca yarasalar yaşamaktadır. Gezdiğiniz anda bir yarasaya denk gelmeniz olasıdır. Zarar vermese de sevmeyenler için bu mağara tercih edilmeyebilir.

Lavanta ve Gül Bahçeleri

Bu kentin olmazsa olmazı ve geldiğinizde gezmeden dönmeyeceğiniz yerleridir. Yerli yabancı birçok turist bölgeye yer alan lavanta ve gül bahçeleri ziyaret etmektedir. Haziran aylarında başlayan ziyaretler ağustos ayına kadar devam etmektedir.

Isparta Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü

Isparta ’da Nerede Konaklanır?

Konaklama olarak 100’ün üzerinde tesis yer alıyor. Apart ve pansiyondan başlayan otel çeşitliliği 5 yıldızlı lüks otellere kadar devam etmektedir. Yaz ve kış olmak üzere her koşul için farklı otel yapıları bulunmaktadır.

Isparta’da Ne Yenir?

Isparta’yla özdeşleşen fırın kebabı en meşhur yemekleridir. Top tarhana, irmik çorbası, tandır kebabı, şalgam aşı, oturtma ve dolma gibi yöresel lezzetler bölgenin en sevilen yemeklerinden sayılmaktadır.

Daha fazla şehir rehberi için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz