İstanbul’da Nefes Alabileceğiniz 10 Doğa Rotası

2

İstanbul’da yaşamak da tıpkı İstanbul gibi… Yoğun kalabalık, gürültü, bitmeyen trafik hepimizin üzerinde baskı yaratıyor. Peki İstanbul’da nefes alabileceğimiz noktaların ne kadarını biliyoruz! İstanbul’dan çıkmadan trafiğinden uzaklaşmak, binalardan kurtulmak ve nefes aldığımızı hissetmek için pek çok seçenek mevcut. İstanbul’da Nefes Alabileceğiniz 10 Doğa Rotası yazımda size bu seçeneklerden bahsedeceğim.

…..

1BELGRAD ORMANI

İstanbul’da Nefes Alabileceğiniz 10 Doğa Rotası için ilk öneriye İstanbul’un en önemli yeşil hazinesi Belgrad Ormanı ile başlamak gerek diye düşündüm. 🙂

Doğal oluşumu ve barındırdığı canlı çeşitliliği nedeniyle, bu şehirde yaşayan insanlar için bir hazine kendisi. İçinde bulunan küçük gölleri, su kemerleri, doğal yaşamı yani doğası ile İstanbul içinde kocaman bir cennet Belgrad Ormanı. Yürüyüş yapabileceğiniz, bisikletle gezebileceğiniz, dilerseniz piknik yapabileceğiniz 13.000 m2’lik bir alan düşünün.. Hiç görmediğiniz kuş türleri ile karşılaşacağınız, görkemli ağaçları, bol oksijenli havası ile şehirden uzaklaşmak için adeta biçilmiş kaftan.

Yaz aylarında maalesef hem araç hem insan trafiği bol olduğu için can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu sebeple hem kalabalığa maruz kalmamak, hem de doğanın sarı-kırmızı yapraklarla örtüldüğü anının keyfini çıkarabilmek için en güzel ziyaret zamanı sonbahar.

Belgrad Ormanı Giriş Ücretleri:

Yaya : 4 TL

Bisiklet : 5 TL

Motosiklet, ATV : 8 TL

Otomobil : 10 TL

Küçük Minibüs : 35 TL

Büyük Minibüs : 60 TL

Otobüs : 110 TL

Konum:

2ATATÜRK ARBORETUMU

Belgrad Ormanı’na kadar gitmişken, Atatürk Arboretumu’nu görmeden dönmek olmaz. Sarıyer’de bulunan, ülkemizin ilk fidanlığı ünvanına sahip Atatürk Arboretumu tam bir doğa harikası. Esasen ağaç müzesi olan arboretumda 20.000 çeşit ağaç bulunuyor. Zengin bitki örtüsü ve içerisinde bulundurduğu göller ile haftasonu için “nefes alma” gözdeniz olabilir. Yılın her mevsimi kendinizi yeşilin bin bir tonu içerisinde kaybetmeniz mümkün. 🙂 Açık hava müzesi olması sebebiyle piknik faaliyetlerine, yiyecek-içecek ve evcil hayvan ile girilmesine, arboretum içerisinden herhangi bir bitkinin çıkarılmasına kesinlikle izin verilmemekte. Birkaç saatlik keyifli, doğayla iç içe bir yürüyüş düşünerek gitmenizde fayda var. Benzersiz atmosfere sahip bu müzeyi pazartesi hariç haftanın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücretleri:

Haftaiçi

Tam Bilet : 7,5 TL

Öğrenci : 2,5 TL

Haftasonu, Resmi ve İdari Tatiller

Tam Bilet : 20 TL

Öğrenci : 7,5 TL

Konum:

3AYDOS ORMANI

Fotoğraf:hayatkolay.com

Kartal, Pendik ve Sultanbeyli’nin çevrelediği Aydos Ormanı İstanbul’un farklı renk ve özellikleri ile göz doldurmayı başaran doğal güzelliklerinden biri. Aydos Ormanı’na giderseniz temiz hava eşliğinde doğa yürüyüşlerinizi yapabilir ve çevrenin huzur veren sakinliği içinde güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Kuş sesleri ve temiz havası ile ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebileceğiniz ve hatta piknik yapabileceğiniz güzel bir seçenek.

Aydos Ormanı’nın içerisinde bulunan Aydos Göleti’nde deniz bisikleti ile gezebilir, manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Göletin tam zıttında 537 metre rakımıyla İstanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi bulunuyor. Aydos Tepesi’nden Aydos Kalesi, Kınalıada, Sedef Adası, Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’yı görebilirsiniz.

Aydos Ormanı Giriş Ücretleri:

Öğrenci: 4 TL

Yaya – Bisiklet: 8.5 TL

Otomobil: 22 TL

Minibüs: 60,00 TL

Midibüs: 90,00 TL

Otobüs: 160,00 TL

Konum:

4ÇİLİNGOZ TABİAT PARKI

Fotoğraf:istanbul.directory

Denizi, ormanı ve güzel doğasıyla adeta saklı bir cennet olan ve yaklaşık 18 hektarlık bir alanı kaplayan Çilingoz Tabiat Parkı, İstanbul’un Çatalca ilçesinde bulunuyor. Tabiat parkı çeşitli ağaç türlerini ve koruma altında olan hayvanları barındırıyor. İnce kumlu ve geniş bir plaja da sahip olan tabiat parkının yanında Çilingoz Deresi’ni ve sazlıkları görebilirsiniz. Deniz, göl, dere, sazlık ve ormanı bir arada görebileceğiniz bu doğa harikası yeri dinlenmek, kendinizi doğaya bırakmak için tercih edebilir, dilerseniz kamp dilerseniz piknik yapabilirsiniz.

Çilingoz Tabiat Parkı Günübirlik Giriş Ücretleri:

Yaya : 17 TL

Bisiklet : 17 TL

Motosiklet + Ortak Kullanım : 25 TL

Otomobil + Ortak Kullanım : 33 TL

Küçük Minibüs + Ortak Kullanım : 81TL

Büyük Minibüs + Ortak Kullanım : 137 TL

Otobüs + Ortak Kullanım : 225 TL

Ortak Kullanım : 9 TL

Konum:

5DANAMANDIRA TABİAT PARKI

Silivri’nin Danamandıra Köyü’nde bulunan Tabiat Parkı haftasonu kendini doğaya bırakmak isteyenlerin uğrak yeri. Nilüfer çiçekleri ve sazlıklarla kaplı gölün etrafında bulunan, eşsiz doğası ile büyüleyen tam bir haftasonu keyif noktası.. Günübirlik gidebileceğiniz gibi, kamp da yapabileceğiniz Tabiat Parkı’nda göl manzarası eşliğinde kahvaltınızı yaptıktan sonra yürüyüş yapabilir ve muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. En keyiflisi ise göçmen kuşların geçiş güzergahında bulunan Tabiat Parkı’nda kuş sesleri eşliğinde gün batımına kendinizi bırakmak olacaktır.


Danamandıra Tabiat Parkı Giriş Ücreti: 24 TL

Konum:

6DARLIK BARAJI

Darlık barajı İstanbul merkeze 65 km uzaklıkta bulunan bir tatlı su barajıdır. Piknik yapmak, balık tutmak ve kamp yapmak için tercih edebileceğiniz Darlık Barajı’nda hiçbir şey yapmadan saatlerce sadece manzarayı izleyerek de vakit geçirebilirsiniz. 🙂 Herhangi bir tesis bulunmadığı için tedarikli olmanızda, alışverişinizi gitmeden yapmanızda ve en önemlisi haftasonu kalabalığı riskini göz önünde bulundurarak erken saatte gitmenizde fayda var.

Konum:

7HACILLI KÖYÜ

Fotoğraf:kampbros

Yemyeşil doğası, dereleri ve şelalesi ile ünlü Hacıllı Köyü, Şile merkeze 20 km uzaklıktadır.

Hacıllı Köyü’nün güneydoğusundaki tepede, Hristiyanlık döneminde hapishane olarak kullanılmış olan Gürlek Mağarası bulunuyor. Tepeye yapacağınız orta zorlukta yürüyüş sonrasında muhteşem bir manzara sizleri bekliyor olacak.

Köyün doğusunda ise sosyal medyanın da etkisiyle oldukça popüler hale gelen Hacıllı Şelalesi yer alıyor.

Hacıllı Köyü yürüyüş yapabileceğiniz, şelalesinde yüzebileceğiniz, balık tutabileceğiniz, kaya tırmanışı gerçekleştirebileceğiniz ve dilerseniz kamp yapabileceğiniz yani size oldukça bol doğa aktivitesi sunan bir köy. 

Konum:

8POLONEZKÖY

Fotoğraf:kampbros

İstanbullular için yıllardır haftasonu kaçamağı noktası olmuş Polonezköy, tabiatla baş başa kalabileceğiniz, doğanın ağaçlarla çevrenlendiği güzel bir orman köyü. Polonezköy; Tabiat Parkı’nda bulunan yaklaşık 5 km’lik parkurda yürüyebileceğiniz, safari turu yapabileceğiniz, at binebileceğiniz, dilerseniz piknik yapabileceğiniz ve açık hava hayvanat bahçesiyle doğanın içinde huzur bulacağınız eşsiz bir yer. Polonezköy’de günübirlik vakit geçirmeyi için tercih edebileceğiniz gibi, çeşitli konaklama imkanlarını da tercih edebilirsiniz.

Konum:

9RİVA

fotoğraf:rotamhikaye.com

Beykoz’un sessiz ve huzurlu mahallesi Riva.. Şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz, keyfe doyacağınız güzel bir kaçamak noktası. Karadeniz’e kıyısı bulunan ilçe, İstanbul’un denize girilebilecek en temiz bölgelerinden. Piknik ve kamp alanları bulunan Riva’nın bir de simgesi haline gelmiş kalesi mevcut. Riva’ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken bu tarihi yapı, Riva Deresi’nin Karadeniz’e aktığı noktada yer alıyor. Riva’nın bir diğer önemli lokasyonu ise çamlık ormana sahip Elmasburnu Tabiat Parkı. Tabiat parkında bulunan Elmasburnu Plajı ise yüksek kayaların etkisiyle dalgasız ve sakin bir deniz keyfi sağlıyor.
Riva, size hem denize girme hem de piknik veya dilerseniz kamp yapma olanağı sunan destinasyonlardan biri.

Konum:

10ESENCELİ KÖYÜ

fotoğraf:kampbros

Her noktasında farklı manzaralarıyla gözünüzü ve ruhunuzu doyuracağınız, Ömerli Barajı’nın kıyısında bulunana bu köyde, dilerseniz piknik ya da kamp yapabilir, baraj gölünde balık tutabilirsiniz. İstanbul’un en seyrek nüfuslu mahallesi olmasından ötürü herhangi bir market veya işletme bulunmuyor. Belki de bu yüzden doğal güzelliği bozulmamış bu sessiz ve sakin köy, günübirlikçiler tarafından çok fazla tercih edilmiyor. Alışverişinizi köye gelmeden önce tamamlamanızda fayda var. Hem göl, hem orman olsun; ancak insan kalabalığına da maruz kalmayayım derseniz tercihinizi Esenceli’den yana kullanmalısınız. Son olarak; alışverişinizi köye gelmeden önce tamamlamanız gerektiğini unutmayın.

Konum:

Doğanın Bize Mesajı Var yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikFrigya: Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Rota
Sonraki İçerikSafranbolu Gezi Rehberi
1989 İstanbul doğumlu, Edirneli bir anne ve Kırklarelili bir babanın üç kız evladının en küçüğü.. Yaz tatillerini çayır çimen içinde, hayvanların peşinde geçirmiş, ailesi tarafından veteriner hekim olması beklenirken; maliye okuyup muhasebeci olmuş kurumsal kurbanlarından.. :)) Kimdir Elif? İstanbul’da yaşamakta olan, Adnan Menderes Üniversitesi Maliye mezunu bir muhasebeci.. Aynı zamanda, her alanda olabileceği gibi doğada da ‘kadın başına’ bulunulabileceğine inanan ‘Doğa Kadınları’ platformunun kurucusu.. Kurumsal hayatın ona bıraktığı zamanı elinden geldiğince keşfetmeye, yeni yerler görmeye, doğaya harcayan, Doğa Kadınları etkinliği vesilesi ile Gezgin Gazetesi ile yolu kesişen ve artık Gezgin Gazetesinin bir parçası olan doğa kadını...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz