Kamp ateşine değil, is kokusuna veda!

0

Ateş başı sohbetlerimizin, ısınma çabalarımızın ve doğal pişirici olarak kullandığımız ateşin belki de üzerimizde bıraktığı tek olumsuz tarafı is kokusu. Çoğu zaman sadece deterjanla yıkayarak dahi kurtulamadığımız is kokusunu anlatacağımız basit ama etkili yöntemler ile kolayca geride bırakabileceksiniz.

1- Sprey Yöntemi

Bu yöntem için gerekli olan temel malzemeler; sprey başlı şişe, sıcak su, limon tuzu ve ya limon suyu. İzlenecek adımlar;

 • Limon suyunu ya da limon tuzunu suda eritin
 • 1 limonu yada 1 tatlı kaşığı limon tuzunu yarım litre kaynar suya karıştırın.
 • Karışımı is kokan kıyafetlerine eşit şekilde sıkın
 • Hava alan güneşli bir yerde asarak kurutun

2- Buhar Yöntemi

Asitik özelliği yoğun olan beyaz sirkeli bu tarif için gerekli olan malzemeler; geniş bir leğen, askı, sıcak su ve beyaz sirke.

 • İs kokan kıyafetlerinizi askılara asın (bu işlemi kıyafetlerinizi çamaşır iplerine asarak balkonda gerçekleştirebilirsiniz)
 • Geniş bir leğeni kıyafetlerin altına gelecek şekilde kaynar su ile doldurun
 • 1 su bardağı beyaz sirkeyi suya ekleyin ve 10 dakika bekletin
 • İşlem bittikten sonra hava alan bir yerde kıyafetlerinizi asın

3- Yıkama Yöntemi

Kıyafetleri sadece çamaşır makinesinde yıkayarak is kokusundan arındırmanın pek mümkün olmadığı bazı koşullar olabiliyor, yıkama yöntemi bu gibi durumlar için oldukça etkili.

 • Çamaşır makinenizi is kokan kıyafetleriniz ile doldurun.
 • Her yıkamada kullandığınız matik deterjanınızı ilgili bölmeye dökün.
 • Deterjan bölmesinin bir diğer kısmına yarım çay bardağı karbonat dökün.
 • Yıkama bittiğinde kıyafetlerinizi havalandırarak kurutun.

Doğada Ateş Yakma Yöntemleri yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikSivas Şehrinde Görülmesi Gereken 5 Tarihi Yapı
Sonraki İçerikBetonlaşan Bursa’nın Yeşil Yüzü Alaçam
Merhaba, anlatılanlara göre güneşin hiç görünmediği ve dize kadar kar olan soğuk bir kış gününün şafağında 17 Şubat 1997'de İzmit'te doğdum. Doğaya olan sevgim, insanlığa olan ilgim, yollara olan hayranlığım henüz ilkokul yıllarında kendini belli etmiş olacak ki o zamanlar da sürekli gezi kulüplerine üye olur, karşıma çıkan her seyahat fırsatını değerlendirmeye çalışırdım. Okuldan ve evden uzaklaştığımız bazen şehiriçi bazen şehir dışı geziler en büyük mutluluğum olurdu. Klişe olacak ama tek başıma seyahat etmeye 19 yaşında Into The Wild'ı izledikten sonra başladım. Çantama, çadırıma ve ablamın ördüğü yol arkadaşıma isim vererek yollarda kendi içime açıldım. Bazen evimin yirmi kilometre ötesine bazen de Türkiye'nin en doğusuna gittim ve bu yolculuklarda en çok doğa ile baş başa kalmayı sevdim. O bölgelerin doğasından, tarihi kalıntılarından ve insan hikayelerinden etkilendim. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Lisansımı bu yıl bitirdim. Gezgin Gazetesi ile seyahat etme arzum ve yazma iç güdüm sayesinde tanıştım. Burada zaman zaman seyahatlerimden zaman zaman ise gezginleri ilgilendiren içerikler üretmeyi planlasam da bakalım öyle olacak mı? Zaten güzel olan da bu değil mi? Yolda olmak..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz