Kayseri Gezi Rehberi, Selçuklunun Modern Şaheseri

0

Kayseri Gezi Rehberi

Ülkemizin her bölgesi ve şehri adeta bir medeniyet örneği. Her şehrin kendine göre bir hikayesi ve serüveni var. Tarihe tanıklık etmiş medeniyetler ülkesi Türkiye’nin her şehrinden adeta tarih akıyor. Nereye giderseniz gidin bir tarih kokusu bir medeniyet kokusu alabiliyorsunuz. Şimdi medeniyet kokusu alabileceğiniz bir şehre rotamızı çeviriyoruz. Kayseri gezi rehberi ile medeniyetin beşiğine gitmeye ne dersiniz?

Kayseri dediğimizde aklımıza ilk olarak Selçuklu gelir. Kayseri kentine baktığımızda tarihte en çok iz bırakan devlet Selçuklu’dur. Aynı zamanda şehir dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak da kabul edilmektedir. Klasik çağlarda Kapadokya bölgesi şeklinde de tanımlanmıştır. Selçuklu Devleti’nin yanı sıra diğer medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. İpek Yolu güzergahında yer alması şehri daha da değerli kılmıştır.

Kayseri, 6 bin yıllık bir geçmişe sahip. İmparatorluklar zamanla şehre; “Kayser” ya da “Kaysar” ismini kullanmıştır. Osmanlı zamanında Kayser – i Rum ismi de duyulmuştur. Şimdi kayseri gezi rehberi için diğer konulara geçiş yapalım.

Kayseri Gezi Rehberi, Kayser’i Nerede?

Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. İç Anadolu’nun doğusunda yer alan şehir, yüzölçüm olarak Türkiye’nin büyük illerinden biridir. Kent; Malatya, Sivas, Niğde, Nevşehir, Adana, Yozgat ve Kahramanmaraş gibi illere yakın ve komşudur.

Türkiye’nin en uzun akarsuyu Kızılırmak, Kayseri’den geçmektedir. Kızılırmak’ın güneyinde yer alan şehir, Erciyes Dağı’nın eteklerinde bulunur. Ayrıca İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük 3. ilidir.

Kayseri Gezi Rehberi, Ulaşım

Kayseri gezilecek yerler konusuna gelmeden önce son olarak ulaşıma değinelim. Kayseri’ye gelmek isteyenler hava, kara ve demir yolunu tercih edebilir. Ancak kente en ulaşım için en çok hava yolu tercih edilmektedir. Hemen hemen her şehirden uçuşların yapıldığını söyleyebiliriz. Çevre illere yakın olmasıyla da kara yolu ulaşımı kullanılmaktadır.

İstanbul’dan yaklaşık 9 saatte, Ankaradan ise 4 saatte Kayseri’ye ulaşmak mümkün. Batının en uç noktası olarak tanımlayabileceğimiz İzmir’e ise 12 saat uzaklıktadır. Kışın seyahat edecekler için ise demir yolu tercih edilebilir. Doğu Ekspres durağından biri olan Kayseri’ye trenle seyahat etmenin tadı da bir başka. Şimdi Kayseri gezi rehberi için sıra gezilecek yerlere geldi.

Kayseri Gezi Rehberi, Kayseri’de Gezilecek Yerler

Tarihin önemli bir kenti olan Kayseri’de gezilecek yerler oldukça fazladır. Özellikle de Türk eserlerinin yoğunlukta olduğu kentte, Selçuklu mimarisi ön plana çıkıyor. Müzeden kaleye, kayak merkezinden camilere Kayseri gezilecek yerler rehberine başlıyoruz.

Fotoğraf: Kayseri Belediyesi

Kayseri Kalesi

Kayseri gezi rehberindeki ilk durağımız kale. Roma dönemine ait olan Kayseri Kalesi şehrin simgesi halinde. Şehrin merkezine doğru gittiğinizde kalenin yapısı daha da belli olmaktadır. Bazı bölümler zamanla yok olsa da halen ayakta kalan önemli kısımları ziyaretçilerini bekliyor.

Kurşunlu Cami

Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan cami, klasik Osmanlı mimarisine sahiptir. Tek kubbeyle dikkat çeken caminin içerisinde ise süsleme ve kalem süslemeler yer alıyor.

Fotoğraf: Kayseri Belediyesi

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri’de bulunan müze, birçok tarihi kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Kayseri’nin içinde yer alan birçok kalıntı müzede sergilenmektedir. 1969 yılında inşa edilen müze günümüzde halen faal olarak hizmet veriyor. Roma, Bizans, Frigya ve Helenistik dönemlere ait birçok önemli eser müzede bulunuyor.

Kayseri Atatürk Müzesi

  1. yüzyılda inşa edilen müze, klasik bir Türk evi mimarisinden esinlenmiştir. 1988 yılından bu yana müze olarak kullanılan ev, zamanında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmıştır.
Kayseri gezi rehberi
Fotoğraf: Kayseri Belediyesi

Soğanlı Harabeleri

Kayseri gezilecek yerler durağında bu seferki rotamız bir harabe. Şehrin merkezinden 80 kilometre uzaklıkta bulunan Soğanlı Harabeleri, mağara ve kiliselerden oluşmaktadır. Aynı zamanda doğal bir güzelliği bulunan harabeler muhakkak görülmeye değerdir.

Kayseri gezi rehberi, soğanlı kiliseleri
Fotoğraf: Kayseri Belediyesi

Kültepe Ören Yeri

MÖ 2000’li yıllara kadar dayanan öyküsüyle tarihi günümde kadar taşıyan nadir yerlerden birisidir. Ören yeri, Hititlerin Anadolu topraklarında ilk kurdukları şehir olarak da bilinir. Bina, ev ve dini yapıtların yer aldığı ören yerinde geçmişin izlerini görebilmek mümkün.

Döner Kümbet

Selçuklu döneminde 1289 yılında inşa edilen Döner Kümbet, süslemeleri ile Türk motiflerini güzel şekilde yansıtmaktadır. Şehrin merkezinde yer almasıyla önemli bir simge haline gelmiştir.

Hunat Hatun Külliyesi

1237 yılında Alaeddin Keykubat’ın eşine yaptırdığı külliye iştihamıyla göz dolduruyor. Cami, medrese ve türbenin bir arada bulunduğu külliye günümüze kadar bozulmadan ayakta kalabilmiştir.

Kayseri Gezi rehberi , erciyes dağı

Erciyes Dağı ve Kayak Merkezi

Yoldan geçtiğinizde dahi uzaktan görebileceğiniz bu dağda neredeyse yılın her ayı tepesinde karlar insanları karşılar. Uzaktan bile baktığınızda insanı kendine çeken Erciyes Dağı, 4 bin metreye yaklaşan bir yüksekliğe sahiptir. Tarihte sönmüş bir yanardağ olarak bilinir.

Erciyes Dağı’nın bir diğer önemli tarafı ise kış sporlarına ev sahipliği yapmasıdır. Yerli ve yabancı turistler kışın bu şehri tercih etmektedir. Uzun ve kullanışlı bir piste sahip olan kayak merkezi konaklama imkanı da sunmaktadır

Kayseri Gezi Rehberi, Kayseri’de Nerede Konaklanır?

Kayseri konaklama olarak fazlaca lüks otele sahiptir. Hem iş hem gezi için gelmek isteyenlere pek çok olanak sağlamaktadır. Kış tatili yapacaklar için Erciyes Dağı üzerinde yer alan oteller tercih edilebilir. Kayak merkezine yakın oteller konaklama açısından daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra uygun fiyatlı butik otellerde mevcuttur.

Kayseri Gezi Rehberi
Fotoğraf: Hürriyet

Kayseri Gezi Rehberi, Kayseri’de Ne Yenir?

Kayseri mutfağı dediğimizde aklımıza hemen mantı ve pastırma gelir. Kayseri’nin vazgeçilmez lezzetleri olan mantı ve pastırma muhakkak tadılmalıdır. Kayseri yağlaması, kurşun aşı çorbası, örgülü pilav ve yoğurt tatlısı da yine yöre özel lezzetlerdendir.

 

Malatya Gezi Rehberi – Kayısının Başkenti

Zonguldak Gezi Rehberi- Kara Elmas’ın Şehri

Manisa Gezi Rehberi, Ne Yenir? Nerede Kalınır?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz