Kocaeli Gezi Rehberi, Sanayinin Zirve Şehri

0

Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli denilince de artık akla İstanbul geliyor. Neden mi? Çünkü bu iki şehir birbiriyle öyle bütünleşmiş halde ki doğal olarak Kocaeli, İstanbul’u da anmamıza sebep oluyor. Marmara’nın üçüncü büyük ili olan Kocaeli, Türkiye’nin en büyük sanayi kentlerinden birisidir. Kültürel ve sosyal açıdan da oldukça zengin bir il olması da gösteriyor ki burası Türkiye’de ki gelişmiş şehirlerdendir. Kocaeli nerededir? Sorusu özellikle buraya ilk defa gelecek ola turistler tarafından merak edilmektedir.  Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük yedinci ili olması buranın İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en gelişmiş şehir olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Kocaeli gezi rehberi

Kocaeli Gezi Rehberi, Nasıl Gidilir?

Kocaeli İstanbul’a yakın olmasından sebep trafiğiyle meşhurdur. Özel araç ve otobüs kullananların gözünü korkutan bu trafiğe ters bir istikamet ne yazık ki yok. İstanbul’a yaklaşık 108 kilometre uzaklıkta Kocaeli’nin Ankara’ya olan mesafesi ise 345 kilometredir. Bir diğer büyükşehir olan İzmirle mesafesi ise 456 kilometre olarak hesaplanmıştır.

Kocaeli Gezi Rehberi, Ne Zaman Gidilir?

Kocaeli kıyı kesimlerinde ılıman bir iklime sahipken dağlık kısımlarında daha sert hava koşulları olmasıyla bilinir. Yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık 15 derecedir.  Kocaeli’ne gelmeden önce haftalık olarak hava durumunu kontrol etmenizi öneririz. Genel itibariyle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde şehir gezmeye daha uygun olmaktadır. Sakin bir gezi planlıyorsanız kış aylarında Kocaeli’ne seyahat etmenin pek de iyi bir fikir olmadığını hatırlatalım.

Kocaeli gezi rehberi, izmit saat kulesi

Kocaeli Gezi Rehberi, Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli, gezmeye doyamayacağınız bir memlekettir.  Kocaeli denildiğinde sembolik olarak ilk akla gelen İzmit saat kulesini anlatmaya başlayalım.

İzmit Saat Kulesi

İzmir saat kulesi İzmit Belediyesi tarafından yapılmış olup mşmarımihranazaryandır. Şehrin ortasındaki bu görkemli kule yapıldığı ilk zamandan günümüze dek korunmayı başarmıştır. 2010 yılında yenilenen saat kulesinin etrafı akşam saatlerinde oldukça kalabalıklaşıyor. Bunun sebeplerinden ilki civarda bulunan çocuk parkı ve kafeler… Buraya gelmişken ufak bir kahve molası verebilirsiniz.

kocaeli gezi rehberi
Fotoğraf: Kocaeli Belediyesi

Derince Harikalar Sahili

Çocuklu ailelerin muhakkak gitmesi gereken, farklı masal karakterlerini bir araya getiren bu parkta keyifli vakit geçireceksiniz.  Harikalar sahiline yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alan ayrılmıştır. İlk etapta sadece çocukları ilgilendirdiği düşünülse de büyüklerinde şaşırarak gezeceği nadir yerlerden biridir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Selim Sırrı Paşa, Osmanlı’da ilk yol ve köprü gezici mühendisi olarak adından söz ettirmiştir. Konağı ise kendisi 1892 yılında inşa etmiştir. Konağa giriş ücreti bulunmamakla birlikte belli saatler arası gezmek mümkündür.

Çamlıtepe

Manzara izlemeyi seviyorsanız Çamlıtepe’ye muhakkak çıkmalısınız. Buradaki restorana kahvaltınızı yapmak yahut manzaraya karşı çay içmek için gelebilirsiniz. Muhteşem bir motivasyonla güne başlayacağınızın garantisini verebiliriz.

Sanat Sokağı

Sanatseverlerin bu sokakta güzel vakit geçireceği kesin. 1995 yılında açılan sanat sokağında sanatçılar yaptıkları eserlerini sergilerken bir yandan da satma imkanı buluyorlar. Aynı zamanda sokağa ayrılan alanda çeşitli zamanlarda kermesler de yapılıyor.

Fotoğraf: Kocaeli Belediyesi

Değirmendere Yalı Evleri

Değirmendere yalı evleri Gölcük Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır. Burada bulunan toplam 12 ev ve bir de camii vardır. Evlerin içerisi müze, kütüphane, butik otel gibi kullanılmaktadır. Kocaeli’de tarihi bir gezinin ilk rotasından biri kesinlikle Değirmendere evleri olmalıdır.

Kocaeli Gezi Rehberi,Kocaeli’de Ne Yenir?

Kocaeli’de yemek menüsü oldukça zengindir. Hamurişleri, tatlılar ve çorbalar çeşit çeşittir. Buraya gelmişken muhakkak yemelisiniz diyeceğimiz öneriler ise şu şekilde!

Höşmerim

Gözleme

Ciğceli Kavurma ( Çiğce süt kaymağı demektir )

Mancar Yemeği

Pişmaniye

Ve tabii Karadeniz yöresinin olmazsa olmazı Karalahanalı yemeklerinde çok fazla tercih edildiğini de ekleyelim.

Edirne Gezi Rehberi – Türkiye’nin Avrupa’ya Açılan Şehri

Uşak Gezi Rehberi – Doğa, Tarih ve Fazlası

Konya Gezi Rehberi – Hoşgörünün Kenti

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz