Konya Gezi Rehberi – Hoşgörünün Kenti

1

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya, gönüllerin şehri olarak anılmaktadır. Konya, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip ilidir. En kalabalık il unvanına sahip olan Konya, 31 ilçeden oluşmaktadır. 2019 yılı itibariyle nüfusu 2 milyonun üzerindedir. Tarihi ile de kendini söz ettirmeyi başaran bu kadım kente önemli devletlere ev sahipliği yapmıştır. Türkler için önemli olan Selçuklu devletinin izlerine sık sık rastlamak mümkündür. Konya gezi rehberi içinde en çok Selçuklu devletine ait eserler görürseniz hiç şaşırmayın derim.

Tarihsel yönü kadar doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan kent, düz bir ovadan oluşmaktadır. Hatta ülkeye ovalarıyla nam salan bir şehir haline gelmiştir. Bölge tarım şehri olarak da anılmaktadır. Konya hem tarım hem ağır sanayi gibi ekonominin can damarlarına sahiptir. Birçok yönüyle Konya, gezilesi bir yer olmuştur. Konya gezilecek yerler konusunda yerli ve yabancı turistlere fazlaca imkanlar sağlamaktadır.

Konya İli Nerede?

Konya, Türkiye’nin orta kısmında yer alması birçok yönüyle avantaj sağlamaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehir, yakın olduğu komşu şehirlerle birlikte daha da önemli bir yer olmuştur. Konya’nın hemen yanı başında 2 – 3 saatlik mesafede Ankara bulunmaktadır. Güneyinde Antalya, batısında Isparta ve Afyon, doğusunda ise Aksaray ve Niğde illeri yer almaktadır. Sahil şeridine yakın olması nedeniyle yerel halkın tercih ettiği şehirler arasına girebilmiştir.

Konya, Mevlana Türbesi

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Konya’ya ulaşım oldukça basittir. Konya gezilecek yer için gelecek olan bu konuda sıkıntı çekmeyecektir. Ülkenin orta kısmında yer alması özellikle de karayolu ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Ülkenin büyükşehirlerine bile 10 saatin altında bir mesafede yer almaktadır. İstanbul, İzmir gibi kentlere 6 – 7 saat uzaklıkta iken, Antalya gibi yaz turizminin bulunduğu bölgeye 3 – 4 saatlik mesafededir. Ayrıca şehirde havayolu ulaşımı da bulunmaktadır. Her gün uçak bulabileceğinizi belirtelim.

Konya, Sema Gösterisi

Konya Gezilecek Yerler

Konya, yalnızca yerli turistleri değil yabancı turistleri de etkisi altına alan bir ilimizdir. Üstelik sürekli kendini geliştiren ve yenileyen bu ilde gezmenin tadını çıkarmak ateş pahası değil. Minimum masrafla güzel bir seyahate imza atabilirsiniz. Konya’da gezilmesi gereken en önemli yerden başlayalım anlatmaya. Tabii düşündüğünüz gibi ilk durak Mevlana Müzesi…

Mevlana Müzesi

Mevlana’nın oğlu Sultan Veled babasının mezarı üzerine türbe yaptırmak isteyenlerin bu teklifini kabul etmiştir. 1926 yılında Mevlevi Dergahı ve Türbe olarak adlandırılan bu kısım Asar-ı Atika Müzesi olarak faaliyete girmiştir. 1954 yılında ise Müzenin ismi şimdiki haliyle Mevlana Müzesi olarak değiştirilmiştir. Müze yalnızca Türkiye’nin nadide yerlerinden biri değildir. Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Mevlana Celaleddin Rumi’yi ziyaret etmeye yurtdışından da pek çok kişi gelmektedir.

Atatürk Evi Müzesi

Konya’da Atatürk Caddesi üzerinde bulunan bine 1912 yılında inşa edilmiştir. Atatürk Konya’ya geldiğinde kendisine tahsis edilen bu ev, 1927 yılında Konya belediyesi tarafından satın alınmış olup tapusuna Reisicumhur ifadesi eklenerek Atatürk’e hediye edilmiştir.

1963 yılında Milli Eğitim bakanlığı tarafından onarılan ve bir sene sonrada Atatürk Evi – Kültür Müzesi olarak anılan bu yapının tarihi açıdan da önemi büyüktür. Müzede Atatürk’ün Konya ziyaretleri esnasına ait fotoğrafları, notları da sergilenmektedir.

Çatalhöyük

Dünya’nın en eski yerleşimlerinden biridir. 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Çatalhöyük, Çumra ilçesinde bulunmaktadır. Antik kent, tarihin önemli yerleşim yer olarak bilinmektedir.

Konya Tropikal Kelebekler Bahçesi

Kelebekler bahçesi, son yıllarda revaçta olan ve Konya’nın en çok dikkat çeken yerlerinden birisidir. Tropikal bahçenin içinde egzotik bitki ve kelebekler yer almaktadır. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan bahçeyi muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Gezilecek yerler konusuna şunları da ekleyebiliriz;

Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camii, Beyşehir ve Tuz Gölü, Aziziye Camii, Alaeddin Tepesi, Karatay Medresesi, Selçuklu Köşkü, Kilistra ve Lystra, Konya Bilim Merkezi.

Konya, Loras Dağı

Konya’da Nerede Konaklanır?

Konya’da konaklamak için birbirinden farklı lüks oteller bulunmaktadır. Tercih olarak Mevlana Müzesi’nin çevresinde yer alan oteller tercih edilebilir. Öte yandan Selçuklu ve Karatay ilçelerinde de konaklanabilir.

Konya’da Ne Yenir?

Konya dediğimizde aklımıza direkt etli ekmek gelir. Konya’da ne yenir dediğimizde aklımıza ilk olarak etli ekmek gelir. Bamya çorbası, Mevlana böreği, Fırın Kebabı ve Kaygana tatlısı denemek için doğru bir şehirdir.

*Seyahatiniz öncesi, Covid-19 kapsamında, il bazında alınan tedbirler hakkında bilgi edininiz

Kilistra: Yaşamın Soluksuz Sürdüğü Yer yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz