Kraterin Oluşturduğu Fauna: Ngorongoro

1

Kendimi bildim bileli hayvanlara çok düşkünüm. Dolayısıyla benim için Afrika’nın yeri çok özel. Özellikle bu sene farklı farklı yerlerini gezme fırsatı yakaladım. Bu yazıda küçüklüğümden beri çok merak ettiğim Ngorongoro’yu anlatmak istiyorum.

Hayalimdeki Ngorongoro

Hatırladığım kadarıyla çocukken babamın bir arkadaşından Ngorongoro diye bir yer olduğunu öğrenmiştim ve o günden itibaren en çok gitmek istediğim yer bir anda orası olmuştu. Ngorongoro’yu; “yıllar yıllar önce kraterin çarpmasıyla oluşan çukurun içerisinde zamanla bitkiler oluşmaya başladı, sonrasında hayvanlar geldi ve kraterin içerisinde dışarıdan farklı bir hayat başladı. Bu yüzden burada çok geniş bir hayvan popülasyonu var.” şeklinde anlatmıştı. 11 yaşında olduğumu düşünürseniz, ne kadar heyecanlandığımı ve burayı kafamda ne kadar büyüttüğümü tahmin edebilirsiniz.

Ngorongoro’nun bu kadar hoşuma gitmesinin bir başka sebebi de benden büyük insanların arasında oraya gitmek istediğimi söylediğimde buranın varlığından haberdar olmamalarıydı. Benim için kendimden büyük ve bilgili insanlara Ngorongoro’nun neresi olduğunu, nasıl oluştuğunu anlatmak ve onların daha önce hiç duymadıkları bir yeri bilmem benim için çok büyük bir şeydi.

Ngorongoro Seyahatimiz

Bu şekilde hayal ettiğim ve gitmek için yanıp tutuştuğum Ngorongoro’ya bu sene gittim.

Otelimiz: The Highlands

Otelimiz The Highlands Camp kraterin tepesindeki igloo tarzı çadırlarıyla gerçekten harika bir yerdi. Biz Mart ayında gittiğimiz için Ngorongoro oldukça serindi. Siz Haziran-Eylül arasında gidin, o zaman eminim çok keyif alacaksınız! 

Afrika’daki otellerde genellikle çadırlarda kalıyorsunuz. The Highlands özelinde, çadırınız sadece şömine ile ısınıyor ve ne yazık ki gece siz uyurken şömine sönebiliyor. Bu tarz durumlarda da odanızdaki telsizden resepsiyonu arayıp odanıza birini göndermelerini rica etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla uykunuz ara ara bölünebiliyor.

Afrika’nın genelinde zaten yemekler harika (tabi nerede kaldığınıza göre de değişebilir) ama bizim safarideyken yediğimiz bir öğlen yemeğinin tadı hala damağımda…

Oteldeki hizmet anlayışı gerçekten mükemmel, biz genel olarak otelden memnun kaldık. Fakat çoğu şey (mesela safariye giderken gittiğiniz engebeli ve uzun yol, odadaki soğuk, telefon olmaması ve telsizle iletişim, vb.) bizi zorladı. Bu yüzden de bir daha tekrarlanmayacak güzel bir deneyim olarak aklımızın bir köşesinde kaldı.

Ngorongoro’da Safari

Bahsettiğim gibi Ngorongoro’da safarinin büyüleyici olmasını bekliyordum. Örneğin tükenmekte olan siyah gergedanlar burada yaşıyor. Onları görebildik! Oranın doğasından, yani çok yüksek ağaçlar olmamasından dolayı, zürafalar kraterde yaşamıyormuş. Fakat birçok fil görme imkanı bulduk. Çok nadir görülebilen Serval gördük mesela. Aslanlar, zebralar, bufalolar gördük.

Ben her gördüğüm hayvan için çok heyecanlandım aslında ama hepsini çok uzaktan gördük. Benim ilk safari deneyimim burası olduğu için ne kadar uzak olduğunu anlamamışım. Bunu Serengeti’ye geçtikten sonra fark ettim. Yine de Ngorongoro benim için çok keyifli geçti.

Sadece zihnimde burayı o kadar çok büyütmüşüm ki, gerçeği daha sonra gördüğüm yerlere kıyasla sönük kaldı. Yine de burayı görme imkanım olduğu için çok mutluyum!

Ngorongoro ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın
The Highlands ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın

“Bizden Vize İstemiyorlar mı?” yazısı için tıklayın

1 Yorum

  1. Offf bayıldım, bayıldım. Gergedan ve su aygırı en sevdiklerim. Gergedanı Nepal’de gördüm ama Afrika gergedanı daha ihtişamlıymış kitaplardan okuduğum kadarıyla. Allahım umarım bir gün gider onları da görürüm. Amin… sevgilerle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz