Libearty: Zarneşti’de Bir Boz Ayı Barınağı

0

Beni tanıyan herkes tüm hayvanlara ne kadar düşkün olduğumu bilir. Romanya’ya gittiğimde (bu dönemde nasıl gittiğimi merak ederseniz buradan göz atabilirsiniz) tamamen şansa zor şartlarda yaşayan boz ayıların kurtarıldığı bir barınak olduğunu öğrendim. Libearty… E öğrendikten sonra artık gitmemem söz konusu olamazdı…

Hayvanların herhangi bir şekilde zorla tutulduğu, kapatıldığı gösteriler, hayvanat bahçesi gibi yerlere asla gitmiyorum. Dolayısıyla en son evcil olmayan hayvanları gördüğüm yer Afrika’ydı (sitede Afrika ile ilgili birçok yazım bulunuyor, özellikle safari ile ilgiliyseniz göz atmanızı tavsiye ederim). Bu yüzden de hayvanların özgürce dolaştığı ve insanların da onlara saygı gösterdiği bir ortamda onları görmeye alıştım.

Libearty

Libearty’e ilk adımımı attığımda biraz garipsedim çünkü ayılar kafes gibi yerlerde konaklıyor. Tabii toplam arazi 69 hektarlık bir alanda yer alıyor ve aslında kocaman yemyeşil bir alanları var. Sadece insanların yürüdüğü yerleri ayırmak için böyle bir şey yapmışlar.

Libearty

Asıl beni etkileyen şey buradaki ayıların hikayeleri oldu. Sizi bir rehber karşılıyor ve tüm barınağı gezdiriyor. Geziye başlamadan önce size bir film izletiyorlar ve gezerken de tüm ayıların nasıl şartlardan geldiklerini, ne gibi kafeslerde kaldıklarını (bazı kafesleri size gösteriyorlar), buraya geldikten sonra nasıl davrandıklarını anlatıyorlar. Bu güzelim hayvanların gösteriş için, insanların eğlencesi için ne zorluklar yaşadığını, ne acılar çektiklerini dinlemek beni gerçekten çok üzdü. Çoğunun fiziksel sağlığı yerine gelmiş ama psikolojik olarak düzelmeleri çok uzun zaman alıyormuş.

Libearty ‘nin Kuruluşundaki Hüzünlü Başlangıç

Libearty ’nin 2005 yılında kurulmasına ön ayak olan boz ayının adı Maya’ymış. Braşov taraflarında korkunç şartlar altında tutuluyormuş. Bunu gören Christina Lapis, onu kurtarmak için çok çabalamış ama ne yazık ki sonunda Maya dayanamayıp hayatını kaybetmiş. Christina Lapis ise bu boz ayı barınağını onun anısına kurmuş.

Libearty

Burada sadece boz ayılar yok aslında. Yardıma muhtaç ve kurtarılmış her hayvana yuva olmayı amaçlıyorlar. Mesela internetten husky cinsi köpek alan birine gerçek kurt gönderilmiş. Böyle olduğunu anlaşılınca alan kişiler kurdu hemen barınağa getirmiş. Onun dışında da birçok kurt/kurt melezi var. Yine kimisi kurtarılmış, kimisi bir şekilde bulunmuş… Aynı zamanda sokak köpeklerine de burada bakıyor ve köpekleri sahiplendiriyorlar.

Buraya gittiğiniz zaman boz ayılara destek olmuş oluyorsunuz fakat isterseniz websiteleri üzerinden bağış yapabilir veya bir boz ayı evlat edinebilirsiniz. Burası hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya göz atabilirsiniz.

Yetim Filleri Kurtarıyoruz! yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz