Malatya Gezi Rehberi – Kayısının Başkenti

0
malatya gezi rehberi
Malatya.com

Malatya Gezi Rehberi

“Malatya Malatya Bulunmaz Eşin” türküsünün dillere pelesenk olduğu, kayısı dediğimizde akla gelen ilk şehre doğru adımlarımızı atıyoruz. Malatya, kayısısı ile ünlenen, türküleriyle özlemi giderilen pek çok insanın kesişim ve uğrak noktası. Doğunun başlangıcı olarak kabul edilen Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en batı kısmında yer almaktadır. Malatya gezi rehberi sayesinde görmediğiniz ve bilmediğiniz pek çok yer tanıtılacaktır.

800 bini aşan nüfusuyla 2014 yılında büyükşehir olmaya hak kazanmıştır. Türkiye’nin 28. Kalabalık şehri olarak bilinmektedir. Tarihte de önemli bir yer olarak bilinen Malatya, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgeye ilk yerleşim ise milattan önce 7000’li senelere kadar dayandığı söylenmektedir. Özellikle Eski Malatya olarak bilinen Battalgazi ilçesi geçmişi günümüze taşıyan nadir yerleşim yerlerinden biridir. Malatya, sadece tarihi değil doğal güzellikleriyle de adından söz ettirmektedir. Malatya gezilecek yerler konusunda yerli ve yabancı turistlere güzel imkanlar sunuyor.

Malatya Gezi Rehberi
Malatya Gezi Rehberi- Malatya yol manzaraları

Malatya İli Nerede?

Malatya, Türkiye’nin doğusunda yer alıyor. Doğu Anadolu Bölgesi olarak geçen kısımda yer alan Malatya, bölgenin ise en batı ucunda bulunmaktadır. İç Anadolu ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin kesiştiği bir noktada konumladığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda Malatya, bölgenin Yukarı Fırat kısmındadır. Batısında Kayseri, doğusunda Elazığ, kuzeyinde Sivas, güneyinde ise Kahramanmaraş ve Adıyaman illeri bulunmaktadır.

Malatya Bölgesine Nasıl Gidilir?

Malatya’ya seyahat edecekler karayolu ya da havayolunu tercih edebilir. Çevre illere yakın olması nedeniyle karayolu tercih edilmektedir. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlere de düzenli olarak havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs seferlerinin de Malatya bölgesine her ilden olduğunu belirtelim. Bana sorarsanız, gezmeyi seven biri için araba tercihi daha iyi olabilir. Lafı daha fazla uzatmadan Malatya gezilecek yerler konusuna geçiş yapalım.

Malatya Gezilecek Yerler

Kenti baştan sona gezmek için 5 ile 7 gün gibi bir zaman yeterli olabilir. Tatil planlamanıza göre bu süre kısaltılabilir ya da uzatılabilir. Malatya gezilecek yer iki kısma ayrılmaktadır. Şehrin merkezi ve şehrin ilçeleri. Merkezde gezebileceğiniz yerlerin birçoğu yürüme mesafesindedir. İlçeler için ise araba tercih edilmelidir.

Malatya Gezi Rehberi
Malatya Gezi Rehberi – Malatya Somuncu Baba Türbesi

Somuncu Baba Türbesi ve Tohma Kanyonu

Batıdan gelecek olan turistlerin öncelikle buraya uğramaları zaman konusunda avantaj sağlayacaktır. Malatya merkezden uzak olan Darende ilçesinde yer alan Somuncu Baba Türbesi ve Tohma Kanyonu mola vermek için ideal bir yer. Ortalama 3 saat içinde bölge gezilebilmektedir. Ancak doğa sporları ile ilgilenen ve yüzmeyi sevenlerin 1 günü burada geçebilir. Rafting yapmaya elverişli olan kanyon ve hemen yanı başında da yüzmek için siz doğa severleri bekliyor.

Levent Vadisi

Malatya gezi rehberi içinde yine yol üzerinde bir rotamız daha bulunmaktadır. Akçadağ ilçesinde bulunan vadi doğal güzelliğiyle insanları mest ediyor. Uçsuz bucaksız bir yapıya sahip olan Levent Vadisi, Malatya’nın ziyaret edilesi bir bölgesidir.

Eski Malatya Ulu Camii, Şehir Surları ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Somuncu Baba ve Levent Vadisi’ni ziyaret ettikten sonra artık merkeze adımınızı atıyorsunuz. Kayısı diyarına girdiğimizde direk olarak Eski Malatya’ya rotanızı çevirebilirsiniz. Malatya gezilecek yerler arasında Eski Malatya listenizde muhakkak olmalıdır. Tarihin halen yaşadığı bir şehre canlı canlı burada şahit olabilirsiniz.

Arslantepe Ören Yeri

Türkiye’nin en büyük höyüklerinden biridir. İlk yerleşim yerlerinden biri olan ören yeri MÖ 5000 yılına kadar tarihe sahiptir. Arslantepe Ören Yeri’nde, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlere rastlamak mümkündür.

Malatya’da Nerede Konaklanır?

Malatya’da merkezde 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Konaklama konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehirdir. Her bütçeye göre oteller yer almaktadır.

Malatya Gezi Rehberi
Malatya Gezi Rehberi , Kayısının başkenti Malatya

Malatya’da Ne Yenir?

Malatya’ya gittiğimizde yemek için iki yeri şiddetle tavsiye etmek isterim. Biri şehrin merkezide bakırcılar çarşısında yer alan Güngör kebapçısı. İkincisi ise, Malatya- Elâzığ yolunda kavurmacı. Yemek için bu iki mekân tercih edilebilir.

Bayburt Gezi Rehberi

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Edirne Gezi Rehberi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz