Manisa Gezi Rehberi, Ne Yenir? Nerede Kalınır?

0
Manisa Gezi Rehberi

Manisa Gezi Rehberi

Manisa, sadece ekonomik olarak ünlenen bir şehir değildir. Manisa gezilecek yerler konusunda da meşhurdur. Özellikle de mesir macunu, sultaniye üzümü ve Manisa Tarzanı ile tanınmaktadır. İlkbaharda yapılan mesir macunu festivali yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Mart ayında yapılan festivalle birlikte Osmanlı Devleti’nden kalan gelenek günümüzde de devam etmektedir.

Manisa gezi rehberi
Manisa Gezi Rehberi- Spil Dağı Milli Parkı

Spil Dağı

Şehrin hemen merkezinde yer alan Spil Dağı, Manisa ile özdeşleşmiş. Manisa gezilecek yer dediğimizde aklımıza direkt olarak Spil Dağı gelir. 1517 metreye kadar yükselen dağ ile şehir adeta ayaklarınızın altında kalıyor. Dağ, 1969 yılında milli park olmuştur. Ayrıca Spil Dağı doğal hayata da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle dağda yaban atlara rastlamak mümkündür. Yüksek bir konumda olması nedeniyle giysi olarak tedarikli gitmek de fayda var. Daha fazla bilgi almak için Spil Dağı Milli Parkı web sitesini inceleyebilirsiniz.

Muradiye Camii

Camii, Manisa’nın Sultaniye semtinde bulunmaktadır. Mimar Sinan’ın eserinden bir tanesidir. 1583 ile 1585 yılında camii inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı mimarisine sahip bir camiidir.

Manisa Gezi Rehberi
Manisa Gezi Rehberi – Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti

Manisa gezilecek yerler durağında 3. rotamız Sardes Antik Kenti. Tarihi bölge şehrin Salihli ilçesinde yer almaktadır. Döneminde Lidya Krallığına başkentlik yapmış bir kenttir. Sardes Antik Kenti döneminde damga vurmuş ve efsaneleşmiş bir unvana sahip olmuştur. Antik kentin tüm güzelliğini görmek için rotanızı Salihli’ye çevirebilirsiniz.

Thyateira

Salihli ilçesinden sonra bir başka antik kente Akhisar ilçesinde rastlamak mümkündür. Antik kentte MÖ 3. yüzyıla ait olan yazılı eserlerin bulunduğu bilinmektedir. Hastane Höyüğü bölgesinde yer alan kent, Makedonyalılara ait olduğu söylenmektedir.

Manisa Arkeoloji Müzesi

Manisa’da fazlaca kalıntının olması nedeniyle bir müze ihtiyaç duyulmuştur. Ve Manisa’da 1934 yılında müze kurulması için çalışmalara başlanmıştır. 1937 yılında ise müze hizmet vermeye başlamıştır. Pek çok eserin sergilendiği müzeyi Manisa gezilecek yerler listesinde son sırada gezebilirsiniz.

Manisa Gezi Rehberi

Manisa’da Nerede Kalınır?

Manisa’da merkezi konumda konaklama sıkıntısı çekmezsiniz. Ayrıca Akhisar, Turgutlu, Salihli, Alaşehir ve Kula gibi ilçelerde de konaklamak mümkün. Apart, konuk evleri ve 5 yıldızlı oteller şehirde mevcut.

Manisa’da Ne Yenir?

Şehirde Manisa kebabı, odun köftesi, ekmek dolması, simit ekmeği, nohutlu mantı en çok tercih edilen yemekler arasındadır. Ancak Manisa’da ne yenir sorusuna direkt cevabımız Manisa kebabı olur. Böyle bir şehre gittiğinizde en çok sevilen yemeğini denemeden dönmeyin.

 

Mersin Gezi Rehberi

Ayvalık Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz