Mardin Gezi Rehberi – Türkiye’nin Masal Şehri

1

Mardin Gezi Rehberi yazımıza başlarken değinmem gerek ki ülkemizin birçok bölgesi ve yerleşkesi tarihi ile göz dolduruyor. Dünyaya adeta tarih dersi veren Türkiye, geçmişin izlerini günümüzde de devam ettirebiliyor. Bu topraklar yüz yıllarca imparatorluklara ev sahipliği yaptı. Birden fazla medeniyetin bulunduğu topraklar eskisi gibi korunmaya devam ediyor. Ve bu haliyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebiliyor. Şimdiki durağımız Mardin.

Türkiye’de kültür turları dediğimizde ilk olarak aklımıza Mardin gelebilir. Birçok dinin ve medeniyetin yaşadığı topraklar kendine has güzellikler sunuyor. Mardin gezi rehberi sayesinde bu eşsiz toprakları daha yakın tanıyabileceksiniz. Camiler, kiliseler ve manastırların bulunduğu bölge evleriyle de adından çokça söz ettirmeyi başarmıştır. Canlı bir tarih olarak ayakta duran Mardin, her dönemde turistleri ağırlıyor. Mardin gezilecek yerler konusunda oldukça cömert. Fakat önce Mardin ili nerede ve nasıl gidilir, sorularına yanıt verelim.

Mardin Gezi Rehberi gezilecek yerler

Mardin İli Nerede?

Mardin, Türkiye’nin doğusunda yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan kent, Suriye ile sınır komşusudur. Mardin, Dicle ve Fırat nehirlerinin arasında kalmaktadır.  Şehrin daha doğusunda Şırnak, batısında Şanlıurfa, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman bulunmaktadır. Geçmiş tarihlerde bölge aynı zamanda İpek Yolu olarak kullanılmaktaydı.

Mardin’e Nasıl Gidilir?

Mardin gezilecek yerler için gitmek isteyenler ya havayolunu ya da karayolunu tercih etmeleri gerekmektedir. Düzenli olarak uçak seferlerinin olduğu bölgeye kısa sürede ulaşmak mümkün. Havalimanı şehrin merkezine 20 kilometre mesafededir. Eğer bireysel şekilde gezmeye geldiyseniz araba kiralamanızda fayda var. Yurtdışından gelecek olan turistler de İstanbul aktarmalı bölgeye ulaşabilir.

Karayolu ile tercih edecek olanlar için mesafe biraz uzak gelebilir. İstanbul’dan gelecek olanlar için 1450 kilometre, Ankara’dan gelecekler 1030 kilometre yol kat etmeleri gerekecek. Fakat çevre illerin yakın olmasıyla karayolu ulaşımı daha mantıklı tercih olabilir. Şanlıurfa’ya 190, Diyarbakır’a ise 90 kilometre uzaklıktadır.

Mardin Gezi Rehberi görülmesi gereken yerler
Fotoğraf: @rons_planet

Mardin Gezilecek Yerler

Şimdi Mardin gezilecek yerler konusuna geldik. Bölge isteğe göre bireysel ve kültür turları eşliğinde gezilebilmektedir. İstediğinizi tercih etmek tamamen size kalmıştır. Biz ise gezebileceğiniz yerleri sıralamak isteriz.

Mardin Kalesi

Mardin gezi rehberi için ilk durağımız merkezde yer alan Mardin Kalesi. ‘’Kartal Yuvası’’ olarak da isim yapmak olan kale 1600 yıldan fazla bir tarihi dokuya sahiptir. Ancak kalenin tam yapılış tarihi net değildir. Kale zamanla yerleşen devletler tarafından eklenti yapılarak büyütülmüştür. Kalenin merkezde bulunması nedeniyle ilk başlangıcı burada yapabilirsiniz.

Deyrulzafaran Manastırı

Gezi rehberinde ikinci durağımız ünlü Deyrulzafaran Manastırı. Manastırı ikinci sıraya koymamızın nedeni ise, kaleye oldukça yakın bölge olmasıdır. Merkeze 4 – 5 kilometre uzaklıkta olan manastır, arabayla erişimi sağlamak sizlere zaman kazandırır.

Süryaniler için manastır çok önemli bir ibadet merkezidir. Günümüzde de aktif şekilde kullanılan manastır, dini merkez ve bir okul görevi görmektedir. Dünya üzerinde Süryanilerin en eski manastırı olarak bilinmektedir. Döneminde Süryaniler tarafından ‘’Güneş Tapınağı” olarak yapılmıştır.

Kasımiye Medresesi

Medrese, 15. Yüzyılda Akkoyunlu devleti tarafında inşa edilmiştir. Kentin en büyük yapılarından biridir. Medrese dini ilimlerin yanında tıp eğitimi de verilmiştir. 800 yılı geçkin bir tarihe sahiptir.

Mardin Evleri

Mardin gezilecek yerler konusunda ünlü Mardin evlerini es geçemeyiz. Hatta Mardin’e gelip burayı ziyaret etmeyenler Mardin’e geldim diyemezler. Şehrin önemli bölgesi olan Mardin evleri, tarihi dokusuyla insanları adeta büyülüyor. Maz Dağı’nın yamaçlarına kurulan evler muhakkak ziyaret edilmelidir.

Meryemana Kilisesi

Mardin, birçok dinin buluştuğu nadir şehirlerden sayılmaktadır. Bu yüzden kente medeniyetler şehri denilmektedir. Meryemana Kilisesi ve Patrikhanesi de önemli dini sembollerin başında gelmektedir. Süryani Katolik Cemaati için son derece önemli bir ibadethane yeridir.

Yukarıda yazdıklarımızdan hariç Mardin gezilecek yerler şu şekildedir;

  • Surur Hanı
  • Mor Gabriel Manastırı ve Kilisesi
  • Sabancı Müzesi
  • Mardin Müzesi
  • Mardin Dara Antik Kenti
  • Ulu Cami

Mardin’de Nerede Konaklanır?

Konaklamak için şehrin merkezi ya da tarihi evlerin bulunduğu lokasyon tercih edilebilir. Bana sorarsanız bu kadar tarihi bir şehre geldiyseniz, biraz tarihin tozunu yutun. Ve Mardin evlerine yakın bir konumda konaklayın. Ancak Büyük Mardin Otel tavsiyesinde bulunabilirim. Şehrin tepesinde bulunan otel eşsiz bir manzara sunuyor.

Mardin’de Ne Yenir

Mardin gezi rehberi tamamlandıktan sonra iş yemeye geldi. Bu kadar medeniyetin geçtiği topraklarda yemek kültürü de bir hayli zengin. Genadir ve Lebeniye çorbası ile yemeğe başlangıç yapılabilir. Ana öğünlerde ise Soğanlı Mardin Kebabı ve Çağla Yemeği tercih edilmektedir. Kahiye ve Harire Tatlısı ile menünüz tamamdır. 😊 Bu arada Mardin’e gelip Mırra Kahvesi içmeyi unutmayın!

Büyüleyici Mardin yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz