Muğla İsmi Nereden Geliyor Dersiniz?

0
Muğla ve Evliya Çelebi

Efendim selamlar, duydum ki elinde fincan Denizli’nin denizi mevzusunu noktalayanlar nerde kaldı bu Gurmeseyyah diye sorar imiş. Geldim geldim 🙂 Ege deyince mevzu bitmiyor tabi sırada her devrin gözdesi Muğla var.

Öyle mevzuya Muğla’nın denizine dalar gibi atlamayacağız elbette, konu Muğla olunca bin bilsen de bir bilene danış deyip, düştüm kitaplar deryasına. Aradım taradım, düşündüm taşındım bu deryanın içinde seçtim kendime en çelebi olanı.

Muğla hem iklimi hem de konumuyla masal tadında bir şehir. Hal böyle olunca her dönem meraklısı da çok olmuş; Karya, Mısır, İskit, Asur, Dor, Met, Pers, Makedon, Roma ve Bizans… Bir solukta sayamadım ev sahipliği ettiği medeniyetleri varın gerisini siz düşünün.

Evliya Çelebi’nin o meşhur Seyahatname’sinde Muğla şehrinin adının hikayesi bugün en kabul görmüş, en yaygın tezdir.

Evliya Çelebi de girdi konuya kim bilir nerelere gidecek bu konu dediğinizi duyar gibiyim?

Muğla ismi nereden geliyor

Muğla rüya gibi bir şehir, e elbette adının hikayesi de bir rüyayla başlamalı değil mi?

Sözü fazla uzatmadan size Seyehatname’de geçen kısmı aktarayım ben hemen.

“Sene (…) tarihinde büyük bir savaş olmuş ve Rum keferesinin elinden Menteşe Oğlu Darahikey Veziri Muğlı Bey fethetmiştir. Muğlı Bey Mahan memleketinde Hz. Muhammed (SAV)’i rüyasında görüp daha sonra ulemanın huzurunda İslamiyeti kabul etmiştir. Muğla Kalesi’ni fethettikten sonra ise bu şehrin ismi Muğla diye anılmaya başlanmıştır. Farsça’da Muğ kafir anlamına gelmektedir. Muğlı Bey Müslüman olduktan sonra bir çok hizmetler yapmış ve bir çok gazaya katılmıştır.”

Efendim elçiye zeval olmaz, ben Çelebinin yalancısıyım :))

Rahmetli Evliya Çelebi’yi bilen bilir mübalağa sanatında çok hünerlidir. Aman bir anlatır bir anlatır. Bilirsiniz Erzurum’da damdan dama atlayan kedinin havada donması mevzunu. Yani demem o ki biraz tedbirli yaklaşmaktan zarar gelmez.

Çelebiden dinledik bir de değişik versiyonlarına göz atalım mı?

Efendim antik dönemde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Muğla’nın adının “Mobella, Mobolia, Moğola “adlarıyla anıldığı da söylenir. Dilin yaşayan bir varlık olduğu ve gelişim-değişimi düşünülürse oldukça akla yatkın geliyor bu fikir de.

Geçmişten bugüne değişen adları olmuşsa da değişmeyen bir güzelliği var Muğla’nın. Öyle olmasa koca şair der mi hiç Mekânım Datça olsun diye?

Adı değişir de tadı değişmez güzel Muğla’nın asla

Antik dünyanın 7 harikasından birine ev sahibiymiş zamanında, Halikarnas Mozolesiyle. Sadece bu da değil; Dalyan’ı ile Datça’sı ile Fethiye’si, Akyaka’sıyla, Milas’ı, Bodrum’uyla, Marmaris’i, Sedir Adasıyla geçmişte krallara ve kraliçelere bugün ise modern zamanların kahramanlarına ev sahibi Muğla.

Ne adını ne tadını anlatmaya yetmez kalemim. İyisi mi siz kendiniz karış karış gezin ve hani derler ya, adını da siz koyun.

Âdettendir gökten düşürelim o meşhur üç elmayı da. Biri Denizli’ye, biri Muğla’ya olsun. Üçüncüyü de sabredip Afyon yazısını bekleyenlere pay edelim bence ne dersiniz 🙂

Sağlıkla kalın, üç vakte kadar da buralarda olacağım beni bekleyin 🙂

Sevgiler…

Şehir Adlarının Hikayesi: Aydın – İzmir – Manisa yazısını okumak için tıklayın

Denizli Şehir Adının Hikayesini Merak Edenleri Böyle Alalım yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikAmsterdam ’da Bir Gün
Sonraki İçerikBurdur Gezi Rehberi, Göller Yöresinin Antik Şehri
Selamlar sevgili seyahat severler. Ben Münevver Sunar,13 yıldır profesyonel iş hayatında eğitimcilik yapıyorum. Hayatın fırsat yaratmak ve yakalamak sarmalında akıp gittiğine inananlardanım. Seyahat etmeyi hep çok sevdim ve özel ilgi alanım antik kentler diyebilirim. Tarihe ve yaşanmışlıklara bağlılığım sonsuz... Yola her çıkışımızda içimden Romalılar, Likyalılar, Karyalılar geçiyor. Bir sütunda göz kırpan Dionysos'u hayal ediyorum ya da Titus Tünelinde kayalara çarpan demirin sesi çınlıyor kulaklarımda... Zaman ve mekanda yolculuk muhteşem... Tabi bu işin mutfağında yalnız değilim, yol arkadaşım ve hayat arkadaşım Mimar Bey yani Ertaç Emre Sunar ile birlikte hazırlıyoruz her şeyi. Tüm rotalarımızı aşkla ve heyecanla çiziyoruz. Ortaya çıkan şeyi keyifle izliyoruz sonra. Gezgin Gazetesi ailesi de bu yolda en büyük şansımız oldu diyebiliriz. Hayat dolu ve hayata dair binbir renkle dolu bu ailede olmak harika bir duygu. Fırsatlar yaratın ve yola çıkın, sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz