Palmiyeler Şehri, Mersin Gezi Rehberi

2

Mersin gezi rehberi yazımıza başlamadan önce Mersin’i kısaca bir tanıyalım. Konum itibariyle iyi bir yere sahip Türkiye’nin 81 ilinden yalnızca biri… Eski adı İçel ve bu isimde takılı kalan çok fazla insan var. Yani biri siz Mersindeyken, daima İçel diye söz ediyorsa bilin ki zaten orası, burası!  Antalya’ya, Karaman’a, Niğde’ye, Konya’ya ve Adana’ya komşu olan Mersin’e kendi özel aracınızla yahut otobüsle gitmek ilk seçenek… Çünkü henüz Mersin’e ait bir havalimanı yok. Oldukça gelişmiş olan bu Büyükşehir’de havalimanı olmaması ciddi bir kayıp olsa da buraya en yakın Adana’ya uçarak mesafeyi bir nebze minimuma indirebilirsiniz. Yüzyıllar boyu, ticaret ile adından söz ettiren Mersin 1517 yılında Osmanlı topraklarına katılmış. 1920 yılında Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Fransa ve İngiltere’nin elinden kurtarılan medeniyetler şehrinde, çok eski zamanlara dayanan tarihi kalıntılar da bulunmaktadır.

Mersin Gezi Rehberi; Şehrin Kalbinin Attığı Yer Mersin Marina

Neden Mersin Marina? Belki burası hakkında hikayeler yazmak, hikayeler dinlemek gerekir ama öncelikle burayı özel kılan şeyin Doğu Akdeniz’deki en büyük marina olduğunu söylemeliyiz. Yat sahiplerinin bu marinada ihtiyaç duyduğu her şey düşünülmüş. Restoranından, SPA merkezine, yat kulübünden, bara pek çok alternatif bulunuyor. 2011 yılından bu yana ayakta olan Marina, Mersin’e adeta başka bir kalite kazandırmıştır. Marina’da bulunan restoranlar bölgesinde ise gezginlerin muhakkak uğraması gereken yöresel mutfakların sergilendiği pek çok mekân yer almaktadır.

Mersin Gezi Rehberi; Müzeler

Bir şehirde gezilecek yerler planı yapılmadan önce, orada bulunan ve gerçekten özel olan yerlerin listesini çıkarmak gerekir. Mesela Mersin içinde, Tarsus Müzesi, Cennet Cehennem Çökükleri, Alahan Manastırı, Eshab-ı Kehf mağarası turistlerin daima ilgi odağı olmayı başarmıştır. Peki, bu şehri ne zaman ziyaret edeceğim? Hangi aylarda gidersem gezim yüzde yüz verimli geçer diyorsanız işte yanıtı! Akdeniz iklimine sahip Mersin’de yıllık ortalama sıcaklık 15 ile 20 derece civarıdır. Kısaca, Mersin’i ziyaret etmek için İlkbahar ve sonbahar mevsimlerini tercih etmek uygun olacaktır.

Mersiin Gezi Rehberi
Mersin Gezi Rehberi , Mersin Deniz Müzesi

Mersin Deniz Müzesi

Müze gezmek aslında bulunulan şehrin tarihine bir nevi tanıklık etmektir. Mersin Deniz Müzesininde anlamı oldukça büyük… Türk Deniz Harp tarihinin sergilendiği bu yerde, 500’den fazla obje ve 800 kitaplı bir de kütüphane bulunmaktadır. Tarihe merakı olanlar için buradaki kaynaklar ciddi anlamda değerlidir. Mersin deniz müzesini ziyaret etmek için hafta içi ve hafta sonu saatlerini muhakkak kontrol edin. Pazartesi’nin tatil olduğunu da unutmayın.

Mersin Müzesi

Mersin’e ait arkeolojik kalıntılar Mersin Müzesi’nde sergileniyor. Neolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar tarihi bulguların hemen hepsi burada yerini almış. M.Ö 7 bin yılına ait olduğu düşünülen Yumuktepe Höyüğü eserleri, Soli Antik kenti buluntuları ve Ayaş ElausseSebaste kazısında elde edilen eserler Mersin Müzesi’nin en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Mersin Müzesi için yaz dönemi ve kış döneminde giriş çıkış saatleri farklılık göstermektedir.

Mersin gezi rehberi
Mersin Arkeoloji Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Mersin’e gidip Atatürk caddesi üzerinde yürümeyen yoktur herhalde. İşte, bu işlek caddenin üzerinde Atatürk evi müzesinin bulunduğu bina da yerini almış. Bina, 1897 yılında Almanya konsolosluğu için yaptırılmış olup, 1922 tarihinde ise müze olarak ziyaretçilerle buluşmuştur. Anıtkabir Müzesi’nden Atatürk Evi Müzesine Atatürk’e ait 22 parça eşya getirilerek sergilenmeye başlanmıştır.

Mersin Gezi Rehberi, Tarihi Höyükler

Yumuktepe Höyüğü

MÖ 7 bin yıllarına ait olduğu düşünülmekte olup Mersin’in en eski yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Dünya’da tarımın ilk kez yapıldığı yer olarak da adından söz ettirmektedir. YumuktepeHöyüğü’nden çıkarılan pek çok esere Mersin Müzesi’nde rastlamanız mümkün. Bu tarihi alanda pek bir şey kalmamış olsada, tarihi değeri hissetmek adına görmek iyi olacaktır.

Mersin Gezi Rehberi
Mersin Gezi Rehberi, Yumuktepe Höyüğü

Cennet Cehennem Höyükleri

Mersin’in en ilgi çekici yerlerinden birisi de Cennet Cehennem Höyükleridir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Bu mağaraların çok derin olduğu görülmektedir. İlk bakışta enteresan ve korkunç gözükebilir. Cennet ve cehennem çöküklerinin erozyon sebebiyle tavan çökmesi sonucu meydana geldiği bilinmektedir. Çöküğün giriş kısmında, bulunan küçük kilisenin kapısında 4 satırlık bir kitabeye rastlanır. Kitabenin üzerinde ise V. Yüzyılda Paulus adında biri tarafından Meryem Ana için yaptırıldığı yazmaktadır. Tabii o zamandan bu tarihe kadar kilisedeki bu yazının yaşıyor olması enteresan bir detay. Mersin’de keskin köşeli bu derin çukurları muhakkak görmeli ve size ilginç gelenleri gezi defterinize not etmelisiniz.

Adam Kayalar

Adam kayalarda bulunan figürler oldukça garip. Burada 9 niş bulunuyor. İçlerinde ise, 4 kadın, 11 erkek, iki çocuk, dağ keçisi, Roma kartalı figürlerini görmek mümkün. Adam Kayaları ziyaret edeceğiniz gün muhakkak iyi bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Çünkü burası dik bir yamaçta bulunmakta. Tarihine bakıldığında ise MÖ. 3. yüzyıl ile MS 3. yüzyıl arası yapıldığı tahmin ediliyor. Mersin’e gittiğinizde Erdemli ilçesine uğramayı ve Şeytan Vadisi’ndeki Adam Kayaları ziyaret etmeyi unutmayın.

Eshab-ı Kehf Mağarası

Eshab-ı Kehf Mağarası, yerli ve yabancı turistlerin ilgi alanına girmektedir. Bunun sebebi ise, buranın Müslüman ve Hristiyanlarca kutsal sayılmasıdır. Mağara Yedi uyurlar mağarası olarak da bilinir. Bazı dini kaynaklarda bu iki isimle beraber anılır. Mağaranın ismiyle bağdaşık efsanelerde yazılmaktadır.

Mersin Gezi Rehberi
Mersin Gezi Rehberi, Eshab-ı Keyf Mağarası

Mersin Gezi Rehberi ; Kız Kalesi ve Diğer Yerler

Kız Kalesi

Tarihte bilinen adı Korykos olan kale, Mersin’de turizmin de kalesidir aslında. Kalenin yapılışına dair tarih bilgisi ise bölgedeki bir yazıtta 1119 olarak geçmektedir. Kız kalesi I. Leon tarafından yapılmış olup Roma zamanında ise korsanların barınağı olarak kullanılmıştır.

Mersin’de gezilecek yerler denildiğinde elbette yalnızca bu başlıklarla sınırlı kalmamak gerek.  Yukarıda saydıklarımıza ek olarak birkaç yer daha sizler için ekledik!

 

  • Alahan Manastırı
  • Yerköprü Şelalesi
  • Tarsus Şelalesi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz