Ryanair: 10 Euroluk Biletle Uçuş Deneyimi

0

Başlık insanın içini açmıyor mu sizce de? Şöyle bir uçağa binme isteği efendime söyleyeyim şöyle Avrupa’nın en pahalı noktalarına bilet alma isteği falan? Uyandırmıyorsa hiç okumayın yazıyı. Vakit kaybedersiniz. Çünkü bu yazıda dünyanın en ucuz havayolu şirketlerinden (belki de en ucuzu) biri olan Ryanair ile ilgili deneyimlerimi aktarmak istedim. 10 Euro’luk bir uçak bileti insanı ne kadar mutlu edebilirse onun iki katı falan mutlu oldum diyebilirim hatta.

Nedir Bu Ryanair?

Başlıkta bahsettiğim gibi, dünyanın en uygun fiyatlı uçak biletini satan firmalardan bir tanesi Ryanair. Merkezi İrlanda olan bu “low cost” yani benim tabirimle “beleşten az daha pahalı” havayolu şirketi, Avrupa kalkış ve varışlı olmak üzere, gitmek isteyebileceğiniz birçok noktaya sizi uygun fiyata götürüyor.

Ryanair ucuz bilettir. Ryanair gezgin dostudur. Ucuza gezmenin farzlarından biri Ryanair ile en az bir kere uçmuş olmaktır. -1 (Eksi bir) Euro’ya bilet düşürmüş insanlar tanıyorum şaka değil. Doğru yöntemleri uygularsanız üstüne size para verip bir de istediğiniz yere götürmesini sağlayabileceğiniz “vur kafasına al ekmeğini” bir havayoludur. Zorlarsanız filosundaki uçaklardan birinin ruhsatını bile üstünüze alırsınız (abartı tabi ki).

Nerden Gelir Nereye Gider?

Merkezi İrlanda-Dublin olmasına rağmen Avrupa içerisinde ve Ortadoğu’ya başına buyruk şekilde serseri mayın gibi oradan oraya uçar bu havayolu. Uçuş ağı bir Türk Hava Yolları, bir Lufthansa ne bileyim bir Emirates değil belki ama ciddi anlamda geniş.

Avrupa içerisinde Norveç’ten Sırbistan’a kadar neredeyse tüm Avrupa ülkelerine birbiri içinde direk seferler düzenleniyor. Yani Tallin’den Edinburgh’a uçmak isterseniz, önce merkezi olan Dublin’e uçmak ve aktarma yapmak zorunda değilsiniz. İşte bu havayolunu en çok sevdiren şey tam olarak bu. Aktarma yapma derdini ortadan kaldırıyor. Aynı şekilde Avrupa’daki herhangi bir noktadan İsrail, Fas, Ürdün, Lübnan ve Ermenistan’daki pek çok noktaya direk uçuşla gidebilirsiniz. Örneğin Sofya’dan Akabe’ye direk uçabilirsiniz ve sadece 20 Euro gibi bir rakama.

En geniş uçuş ağı olan Avrupa kıtasında geldiği noktalardan bir tanesi de Türkiye fakat kötü haber şu ki kendisi yüksek alan vergileri sebebiyle İstanbul’daki herhangi bir havalimanına inmiyor. Türkiye’de sadece Antalya, Bodrum ve Dalaman’dan Viyana, Dublin ve Bratislava’ya sefer düzenliyor. Bunların kombinasyonu da biraz karışık. Dalaman’dan bu 3 noktaya birden uçuyor fakat Antalya’dan sadece Viyana’ya sefer var. Ayrıca Türkiye’de sefer düzenlediği bu 3 noktanın her biri birbirinden pahalı olduğu için ana uçuşunuza ödeyeceğiniz para muhtemelen İstanbul-Bodrum seferinden daha düşük fiyatlı olacaktır. Onun yerine bu kadar zahmete katlanmayıp İstanbul’dan Dublin’e direk uçun, en azından daha az yorulursunuz.

Türkiye’de Uçtuğu Yerlerden Başka Bir Yere Gitmek İstiyorum…

Türkiye’den uçuş ağı dar olduğu halde yine de Ryanair ile bir yerlere uçmanız mümkün. Şengen vizenin olduğu müddetçe Yunanistan ve Bulgaristan’dan uçuş yaptığı tüm noktalara bilet alabilirsiniz. Biz de aynen böyle yaptık.

Bize en yakın ve en geniş uçuş ağına sahip olduğu yer Sofya. Biz Brüksel uçuşumuzu Sofya-Brüksel şeklinde aldık. İstanbul’dan direk tren veya otobüs ile Sofya’ya çok rahatlıkla gidebilirsiniz. Hatta gidiş-dönüş Ryanair ile uçacaksanız ve şahsi aracınız var ise araçla gidip, havalimanına aracınızı park etmek de bir seçenek olabilir. Biz sadece tek yön bilet sahibi olduğumuz için bu seçenek bizim için mümkün olamadı.

Sofya dışından Bulgaristan’dan Plovdiv, Burgaz ve Varna kalkış-varışlı başka destinasyonlara da seferleri mevcut. Her birinden Avrupa’nın başka bir noktasına uçsanız sadece gittiğiniz yeri değil, Bulgaristan’ın da 4 farklı şehrini görmüş sayabilirsiniz kendinizi. Bu fakir avuntusu sayesinde sınırların açılmasını müteakiben Ryanair ile daha çok uçacağa benziyoruz.

Bilet Fiyatları

Fiyat aralığı oldukça değişken. Uçuş noktalarının bazılarında göreceğiniz fiyatlar asla bu havayoluna ödenmeye değer fiyatlar değil. Yürüyerek gidin daha iyi.

Bunu söylememin en önemli sebebi bu havayolunun yazının başında belirttiğim gibi “low cost” bir havayolu olması. Yani ikram, check in, bagaj gibi temel uçuş ve yer hizmetlerinin hepsi için sizden ekstra ücret talep edilmesi. Hal böyle olunca 120 Euro para verip üstüne bir de “ön koltuk altına sığacak büyüklükte” el bagajı ile uçağa binmek zorunda kalmak oldukça gereksiz. Bu havayoluna sırf fazla bagaj ödememek için hırs yapıp 7 tane kazağı üst üste giyerek uçağa binen tipler var. Değmez…

“Yazının başında övdün şimdi değmez diyorsun…sen ne ayaksın” demeyin. Bu havayolu ile uçuş yapacaksanız ödemenizi tavsiye ettiğim maksimum rakam 20 Euro. Eğer bilet aradığınız uçuşlarda 20 Euro’dan daha fazla fiyat görüyorsanız sakın bulaşmayın. Astarı yüzünden pahalıya geliyor. Çünkü vereceğiniz bu 20 Euro, SADECE uçak biletini kapsıyor. Herhangi bir şekilde bagaj (el bagajı da dahil), koltuk seçimi, kontuar check-in, iade-değişiklik hakkı veya ikram beklemeyin. Bu fiyata dahil olan tek şey mobil check in (TC vatandaşıysanız biniş kartı da dahil değil, ilerleyen paragraflarda göreceksiniz), uçak içinde lütfedip size tahsis ettikleri koltuk ve tuvaletler (tuvaletler hala beleş ne hikmetse).

Bununla birlikte eğer doğru sayfaları doğru şekilde takip eder ve doğru yöntemleri uygularsanız, Ryanair internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinde gördüklerinizin yarı fiyatına bilet satın alabilirsiniz. Yani mobil uygulamada 10 Euro görünen bileti siz 5 Euro’ya alabilirsiniz. Bu minik taktikler buraya yazamayacağım kadar detaylı ve konu ile alakasız olduğu için şimdi bundan bahsetmiyorum. Bununla ilgili detaylı bilgi için bana bizzat sosyal medyadan ulaşabilirsiniz.

Ryanair Uçuş Paketleri

Ryanair

Low cost bir havayoluna yakışır şekilde Ryanair sattığı biletlerde çeşitli paketler bulunuyor. 4 tip paketin her birinde eklenen hizmet doğrultusunda fiyat artış gösteriyor.

Bu paketlerin en ucuzu olan “Value” pakette bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi sadece uçak bileti satın alıyorsunuz. Bunun dışında size sunulan tek hak kabin içinde nefes almak ve çok zor durumda kalırsanız tuvalete gitmek. El bagajının bile bir kabusa dönüştüğü bu paket işte bahsettiğimiz 5 Euronun bedelini sizden Çin işkencesi olarak çıkaran ama fiyatı sebebiyle tadından yenmeyen ve türlü cefaya katlanmayı göze aldıran ucuza uçuş deneyimi.

Onun yaklaşık 15-20 Euro üstü olan Regular pakette size tahsis edilen bir koltuk mevcut. Bu Value paket seçerseniz ayakta gideceğiniz anlamına gelmiyor. Koltuk numaranızı size seçtirmeyecekleri ama bilet alma anında hangi koltuklara oturma hakkınız olduğunun belli olduğu anlamına geliyor. Yani size tahsis edilecek koltuklar, kabin içinde Ryanair tarafından belirlenmiş bir aralık içinden seçilerek size ayrılacak demek oluyor. Bununla birlikte 10 kilograma kadar el bagajı ve 1 adet “küçük çanta” hakkınız oluyor. Kontuarda bagaj teslimi ya da check in gibi hizmetler isterseniz ekstra ödemeye tabi tutuluyorsunuz. Ek olarak bu paketi seçerseniz boarding esnasında öncelik hakkınız var.

Plus Paket Farkları

Bir 10-15 Euro daha fazla verip Plus paket alırsanız kontuar check in yapmaya hak kazanıyorsunuz. Yani mobil check-in yapacak durumda değilseniz elinizi kolunuzu sallayarak havalimanında kontuara gidebilir ve uçuşa kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu paketi seçerseniz check in ve bagaj teslimi için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Bagaj hakkınız 20 kiloya çıkmakla birlikte, koltuk seçiminiz yine Ryanair tarafından belirlenmiş sıralar içerisinden rastgele yapılıyor. Regular ve Plus paket sahipleri uçakta bir nebze olsun daha rahat yerlerde oturmaya hak kazanıyor. Value paketten daha fazlasını ödediğiniz halde tuhaf bir şekilde bu pakette öncelikli boarding hakkı yok. Nedenini ben de bilmiyorum.

En yüksek fiyatlı Flexi Plus pakette ise uçak içi ikram haricinde her türlü yer hizmetini ekstra hiçbir ücret ödemeden yaptırabiliyorsunuz. Uçakta koltuk seçiminizi de dilediğiniz gibi yapma hakkınız mevcut. En güzeli de belirli kurallar çerçevesinde iade ve değişiklik hakkı. Bu paket haricinde hiçbir pakette bu hak tanınmıyor. Yani uçuşa nedeni ne olursa olsun katılmadığınız durumda geçmiş olsun…biletiniz yanıyor.

Ryanair Bagaj Politikası

Ryanair

Bagaj ile ilgili en önemli detayları yukarıda verdiğimi düşünüyorum ama burada daha da detaya inmek istiyorum. Çünkü bu yazıyı okuyanların gidip Flexi Plus paket almayacağı aşikâr 😊

Ryanair ile uçuşun en temel prensibi olan “bagajsızlık” ilkesi sizi çileden çıkaracak. Çünkü kabin içi bagaj konusunda aşırı derecede katılar. En düşük ücretli bilet fiyatına dâhil edilen tek şey “kadın el çantası” büyüklüğü olarak kabul ettikleri çanta boyutu. Ezbere boyutları bilmiyorum ama gördüğünüz zaman “ bu ne len” diyeceğiniz, mikroskobik boyutlardan bahsediyorum. Fakat boyut konusunu o kadar problem etmeye gerek yok. Çünkü çantanın uygunluğu “ön koltuk altına sığacak boyutta” ölçüsüne göre belirleniyor. Ölçü birimi tam olarak bu.

Biniş kartlarınız kontrol edilirken aynı zamanda eğer sırt çantanız gözlerine büyük görünürse tartmak için abuk sabuk bir alet ve üzerinizde nakit olmama ihtimalini düşünerek pos cihazını hazırda bekletiyorlar. Ne kadar naif bir düşünce 😊

Biz Sofya’da boarding sırası beklerken sürekli birileri ardımızda dolaşıp sırt çantalarımızın büyüklüğünü kontrol etti. Sırt çantanız gözlerine büyük görünürse hiçbir şansınız yok. Mutlaka tartılıyor. Bununla birlikte uyanıklık edip 1 valiz dolusu eşyanızı ufak ufak bir sürü poşete ya da ona benzer bir şeye dürtüklemeye çalışmayın. Elinizdeki free shop poşeti dahil olmak üzere tüm poşetleri “küçük çanta” diye tabir ettikleri çantanın içine tıkıştırabiliyor olmanız ve bu haliyle belirlenen kilo sınırını aşmıyor olmanız lazım. Yani elinizde “küçük çanta” haricinde başka hiçbir şey olmamalı yoksa fazla bagaj ücretini yapıştırıveriyorlar. Yazı başında bahsettiğim gibi üstüste 7-8 kazak 5 pantolon 3 mont giymek zorunda kalmak istemiyorsanız yanınıza mininun düzeyde eşya aldığınızdan emin olun.

Biz çok eşyamız olacağını öngörerek plastik vakumlu torbalar almaya kalktık ama neyse ki bu gibi şeyler yapmamıza gerek kalmadan çanta hazırlayabildik. Boarding sırasında da hiçbir engele takılmadık.

Check in ve Koltuk Seçimi

Ryanair

Yine en düşük ücretli paket ile uçuşa katılacağınızı varsayarak konuşuyorum… Ryanair havalimanı kontuar check in hizmetini ücretli olarak veriyor. Yani mobil check in yapmadıysanız, havalimanında check in işlemi için ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu bir yana, eğer AB vatandaşı değilseniz ve uçuşunuz Şengen bölgesi içerisinde bir noktaya varışlı ise MOBİL BİNİŞ KARTI İLE UÇUŞA KABUL EDİLMİYORSUNUZ. Çünkü sistem size vize kontrolü yapılmadan mobil biniş kartı veremiyor.

TC Vatandaşları İçin Dikkat!

Bu demek oluyor ki, eğer TC vatandaşı iseniz ve varış noktanız Şengen vizesine tabi tutulduğunuz bir nokta ise mobil check ininiz tamamlanamıyor. Ama sizin her hâlükârda online check in yapmanız ve size mail yolu ile gönderilen biniş kartının çıktısını almanız gerekiyor. Ve bunu havalimanına gitmeden önce yapmanız gerekiyor. Eğer bunu havalimanında yapmaya kalkarsanız bu kontuar check in olarak kabul ediliyor ve ücrete tabi tutuluyor. Sofya ya da dünyanın başka herhangi bir şehrinde bulunan havalimanlarında Türkiye’de olduğu gibi bir bilet bayisinden rica minnet çıktı almanız mümkün olmaz. Kalıverirsiniz öylece.

Çıktısını aldığınız biniş kartınız ile kontuara gitmeniz ve geçerli bir vizeniz olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Çıktınızın üzerine vizenizin kontrol edildiğine dair bir damga basıldıktan sonra check in işleminiz tamamlanmış sayılıyor ve güvenlik-pasaport kontrollerine gidebiliyorsunuz. Bu kontrol işlemi herhangi bir ücrete tabi değil neyse ki.

Eğer varış noktanız Şengen ya da başka herhangi bir vize uygulamasına tabi tutulmadığınız (Sırbistan, Ürdün vb. gibi) bir noktaysa check in sonunda gayet rahatlıkla mobil biniş kartınızı telefonunuz üzerinden kullanarak uçağa geçebilirsiniz. Hiçbir çıktı almanıza gerek yok.

Yine en düşük ücretten bilet aldığınızı ve koltuk seçme hakkınız olmadığını varsayalım… Biletinizde iki ya da daha fazla kişi var ise size boyuna koltuk satın almanız için uyarı geliyor. Uçuş yaklaştıkça bu uyarı mailleri de sıklaşıyor. İki ya da daha fazla kişiyi ASLA yanyana oturtmuyor sistem. Aynı pnr numarasında olmanız hiçbir şey ifade etmiyor. Eşinizle dostunuzla beraber uçmak istiyorsanız o koltuğu satın alacaksın diyor. Hatta gelen mesajda direk “bilmem kim ile birlikte uçmak için koltuk satın al” yazıyor. Bu mesajlar check in yapmış olsanız bile uçuşa 40 dakika kalana kadar gelmeye devam ediyor.

İnat edip bizim gibi koltuk satın almayan herkes uçak kalktıktan sonra yer değiştiriyor. Yer değişimini kesinlikle kalkıştan önce yapamıyorsunuz. Size tahsis edilen yer nere ise kalkış tamamlanana kadar orda oturmak zorundasınız. Sonra isterseniz bütün yolu tuvalette geçirin.

Ryanair Kabin İçi Hizmetler

Ryanair

Kabin içi hizmetler beni tatmin etti açıkçası. Her şey ücretli ve satılan bilet paketlerinin hiçbirinde kabin içi ikram olmamasına rağmen, uçak içerisinde ikram ve satış asla durmuyor. Çeşit çeşit menü dağıtıyorlar. Daha uçağa binerken elinize menü tutuşturuyorlar. Bir tarafı yiyecek diğer tarafı duty free ürünlerini içeriyor.

Kabin içinde hareket asla durmuyor. Alkollü içkiler ayrı, sandviçler ayrı, sıcak yemekler ayrı dağıtıma çıkıyor. Menüdeki her ürün grubu için ayrı servis yapılıyor ve ayrı çöp toplanıyor. Nakit veya kredi kartı ile ödeme seçenekleri mevcut.

Bununla birlikte uçak içinde 1 Euro’ya çekiliş kuponu dağıtılıyor. İçeriğini veya ödülü bilmiyorum ama bu kuponlara da talep bir hayli fazlaydı.

İçinde bulunduğumuz ekstrem koşullar sebebiyle şu an uçuşlarında ikram servisi var mı bilmiyorum. Ama biz bindiğimizde oldukça tatmin edici kabin içi hizmetleri olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca ikramları oldukça lezzetli ve temiz. Benim sipariş ettiğim sandviç hava almayan paket içerisindeydi ve sıcacıktı. İkramlar benden tam not aldı.

Güvenlik

Bu kadar ucuza bilet alınca insanın aklına ister istemez güvenlik mevzusu geliyor. Acaba bu kadar ucuza uçuş yapan bir havayoluna güvenebilir miyim diye düşünen çok insan var ama içiniz rahat olsun. Ryanair güvenlik konusunda oldukça başarılı. Şimdiye kadar benim bildiğim herhangi bir ölümlü kazası yok. Kaldı ki milyon dolarlık cirolara ve binlerce dolarlık bilet satışına sahip nice havayollarının başına gelen kazaları düşünecek olursanız Ryanair ile diğer başka bir büyük havayolu şirketini güvenlik açısından karşılaştırmak biraz saçma bir hareket olacaktır. 

Uçak yolculuğu günümüzün en güvenli ulaşım aracı. Hangi havayolu ile olduğu çok da fark etmiyor. O sebepten içiniz rahat olsun. Bilet fiyatı ile güvenlik seviyesi doğru orantılı değil.

Benden şimdilik bu kadar. Sınırların biran önce açılmasını ve Ryanair ile bir başka 5 Euroluk uçuş yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Siz de önyargılı davranmayın ve mutlaka bir kere bile olsa bu havayolunu kullanın.

https://www.youtube.com/watch?v=7UCLfQF-oBE
İstikamet Dünya Ryanair ile Uçuş Deneyimi Vlog

Gezginler İçin Alternatif Konaklama: Couchsurfing yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikTürkiye’nin Cittaslow Ünvanlı Sakin Şehirleri
Sonraki İçerikTürkiye Ormanlarında Bulunan Ağaç Türleri
Merhaba, ben Ceren Alican. 1991-Adana doğumluyum. Çukurova Üniversitesi mezunu bir Peyzaj Mimarıyım. Kendimi bildim bileli evcimen bir insan olmadım, olamadım. Çünkü evime dönmenin, dönebilecek bir evim olduğunu bilmenin, daha da güzeli istediğim zaman evimden çıkıp dünyanın herhangi bir yerinden hikayelerle geri dönmenin verdiği hazdan bir türlü vazgeçemedim.İnsanın dönebilecek bir evi olmasının ne kadar büyük bir şükür sebebi olduğunu seyahat ettikçe öğrendim. Her zaman merak etmeyi, okumayı ve görmekten asla vazgeçmemeyi bana annem öğretti. Çocukluğum ve ergenliğim yaşıtlarımın o dönem hayal bile etmediği ülkelere ayak basarak geçti. Büyüdüm, okudum, meslek sahibi oldum, İstanbul'a taşındım, evlendim. Fakat annemin bana aşıladığı seyahat etme ve merak ettiği herşeyin peşinden gitme alışkanlığım baki kaldı. Şimdi yine kimsenin gitmeye cesaret etmediği, orada ne var ki diye burun kıvırıp gitmek istemediği yerlere hayat arkadaşımla beraber gidiyorum. Ve inanır mısınız hayatımda gördüğüm en unutulmaz şeyler hep insanların 'orada gezilecek ne var ki' dediği yerlerden çıkıyor...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz