Safranbolu Gezi Rehberi

0

Safranbolu… Bu atalarımızdan miras kalan şehri birkaç kelime özetliyor aslında. Tarih, huzur ve sakinlik. Memleketi olmayana bile yuva sıcaklığında gelen bu küçük şehir yıl içince binlerce turisti ağırlıyor ve yorulmuyor. Türkiye’de her şehir kendine has bir ürünüyle anılır. Mesela, İzmir eşittir boyoz, Urfa Kebap, Gaziantep Baklava gibi… Safranbolu denildiğinde ise önce akla evleri sonra lokumu geliyor. Lokum, hani şu bildiğimiz Türk kahvesinin yanında efsane giden lezzet! İşte o lokumların en tazesi, en aromalısı ve en hakikisi Safranbolu’da üretiliyor. Tabii bunlara daha detaylı değineceğiz. Müzekent Safranbolu’ya kuş bakışı bakarak anlatacağız. Belki gezerken hissettiklerimizi tam manasıyla ifade edemeyeceğiz ama olsun sizleri burayı gezmeniz için teşvik edeceğiz. Tarihin huzurlu sokaklarında ayağınıza taş dolaşmadan yürümek, buradaki antikacılarla keyifli sohbetler etmek, güneş saatini okumak… yaşayacağınız en güzel anlardan yalnızca bazıları! Hadi Safranbolu gezi rehberi yazımıza başlayalım.

Safranbolu Nerededir?

Bu şehrin kimsenin bilmediği kısmı tam da budur. Yoldan geçen herhangi biriye Safranbolu nerededir? Diye soru sorduğunuzda muhtemelen doğru cevap veremeyecektir. Şehrin tanıtımı mı eksik yoksa akılda kalıcılığı mı az bilemiyoruz. Ama burayı bilen ne yazık ki, gezip görmeyi sevenler dışında pek yok. Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Safranbolu Karabük’ün bir ilçesidir. Çok önceden Karabük Zonguldak’a bağlıydı daha sonra il oldu. Safranbolu isminin pek fazla duyulmama sebebi belki de budur. Karasal iklime sahiptir, gittiğiniz mevsime göre yağış yağma ihtimali değişebilir. Gezi planı oluşturduğunuzda seyahat edeceğiniz ayı baz alarak yanınızda getireceğiniz eşyaları doğru seçme şansınız olacaktır.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu evlerinin içinden bir görüntü..

Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık tepesine gitmek için öncelikle merkezden eski çarşıya geçmelisiniz. Eski Çarşı Safranbolu gezi planınızda en çok vaktinizi ayırmanız gereken yerdir. Eski çarşının biraz yukarısında kalan Hıdırlık Tepesi’ne yürüyüş yaparak gitmelisiniz. Tarihi safranbolu evlerinin arasından geçerek, güzelliğiyle sizi mest edecek sokakları kadrajınıza alarak keyifli bir geziye imza atacaksınız. Hıdırlık tepesine ulaştığınızda ise, şehri kuş bakışı görme imkânınız olacak. Sıcak bir çay, bol tarçınlı salep yahut yaz mevsimiyse safranlı bir dondurma manzarayı izlerken harika gidebilir!

Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu, tabiatı kucaklayan bir yapıdır. Gümüş Mahallesi’nde Tokatlı köyüne doğru uzanan Kanyon turistlerden de büyük ilgi görmektedir. Spora meraklıysanız burada sıkılma olanağınız yok. Painball ve ata binme gibi çeşitli aktiviteleri Tokatlı Kanyonu’nda yapmanız mümkün. Safranbolu gezilecek yerler arasında bu kanyon atlamamanızı tavsiye ederiz.

Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarasını ziyaret edeceğiniz gün ayaklarınıza muhakkak rahat bir ayakkabı giyin. Mağaraya ulaşmak biraz sabır istiyor. 150 basamak merdiven çıktıktan sonra mağaraya girebiliyorsunuz. Tabii 150 basamağı da bir tarafınız kayalıkları diğer tarafınız doğaya bakarken tırmanacaksınız. Fotoğraf makinanızı kesinlikle unutmayın. Mağaranın içindeki doğal oluşumları çekmek isteyebilirsiniz. İçerisi biraz karanlık ve soğuk! Gezi esnasında pek etmemek adına biraz kalın bir şeyler giymenizi öneririz.

Yörük Köyü

Safranbolu küçük bir yerleşim yeri olsa da tam 57 tane köyü vardır. 57 köyün hepsini de gezmeye muhtemelen vaktiniz yetmeyecektir. Buradaki tüm köyleri özetleyen, Safranbolu’nun temasını birebir yansıtan, tarihini gözler önüne seren en meşhur köyüne rotanızı çevirin! Tabii ki burası Yörük Köyü. İsminin hikayesi ise muazzam, Anadolu’da Türkleştirilen ilk yerlerden biri olduğu için yörümek kelimesinden ilham alınmıştır. Burada 450 senelik tarihi Safranbolu evi bulunuyor. Yörük kelimesinin ilk çağrıştırdığı anlam göçebelik olsa da, köye keşfedildiği günden bu yana yerleşilmiştir. Safranbolu evlerinin eski İstanbul evlerinden örnek alınarak yapıldığı da ileri sürülüyor. Yörük köyüne gelmişken Kasım Sipahioğlu Konağı ve Çamaşırhaneye’de uğramayı ihmal etmeyin.

Cinci Han

Safranbolu’ya yalnızca seyahat için gelen ve konaklayacak yer arayan biriyseniz şayet Cinci Han’da kalmanızı öneririz. 1645 yılında yaptırılan bu kervansaray Eski çarşının içinde yer alıyor. Burada kalmak tarihi karışlamak gibi olsada, seyahatinizde zamanda yolculuğa çıkmış kadar olacaksınız! Safranbolu’nun sakin havasında hem gezmek hem de dinlenmek inanın paha biçilemez!

İnce Kaya Su Kemeri

İncekaya su kemeri tarihi şaibeli bir eserdir. İlk tamirat gördüğü yıllar 1700’lerin sonuna denk gelmektedir. Uzunluğu 116 metredir ve yerden 60 metre kadar yüksektedir. Burası için biraz samimi konuşmak gerekirse, açık havada gitmenizi tavsiye ederiz. Zira bulutlu havada yapıın eskiliği ve heybetiyle biraz kasvetli bir görünümü oluyor. Mimarisindeki ince hatlar estetikten anlayan biriyseniz gerçekten vurucu gelecek. Safranbolu gezilecek yerler sıralamasında İnce Kaya Su Kemeri muhakkak bulunmalıdır.

Eski Çarşı

Safranblou Çarşı

Safranbolu’ya gelen herkesin bir Eski Çarşı hatırası muhakkak vardır. Çünkü burada bir değil onlarca gezilecek mekân var. Eski çarşı’nın taş sokaklarında yürümek bir şiirin içinde gezinmek gibi.. Bir de hava şahaneyse, değmesinler keyfe. Burada öyle güzel hediyelik eşya satan dükkanlar var ki hepsi de bütçe dostu. Safranbolu’yu gezmek bir nevi Eskiçarşı’yı gezmek demek aslında. Burayı ihmal etmeyin. Eski Çarşı’da bulunan demirciler Arastasını da gezin görün. Kalaycı ve bakırcı esnafların bulunduğu alanda kültürü, tarihi yakından inceleme fırsatı edineceksiniz. Eski Çarşı gezinizi sonlandırmadan önce Yemeniciler Arastasında el yapımı deri ayakkabı dükkanlarını ziyaret edin. Geçmiş tarihte Yemeniciler Arastası yemeni denilen ayakkabının yapıldığı Lonca Çarşısı idi. Tarihi havasından hiçbir şey kaybetmeyen bu ara sokaklar günümüzde turistlerin adeta akınına uğruyor.

Kristal Cam Teras

Gezerken heyecanlanmak size göreyse, Kristal Cam Teras’a muhakkak uğrayın. Yükseklik korkunuz varsa uzak durun deriz. Yüksek bir dağın tepesinde kayalıkların manzarasını izleyebiliyorsunuz. Tabii biraz korkutucu olsada, senelerdir hizmet veren Kristal CamTeras sağlam yapılmış bir seyir terası aslında. Korkuya gerek yok desekde, hassas noktası yükseklik olanlara bu telkin işlemeyecektir. Şayet seyir terasına gidebilirseniz kusursuz doğa manzaraları yakalayacaksınız. Yaz aylarında burası gerçekten kalabalık oluyor. Tenha bir vakitte ortamın tadını çıkarmak için havanın soğuk olduğu bir günü tercih etmeniz doğru olacaktır.

Safranbolu’da Ne Yemeli?

Safranbolu’ya ismini vere safran çiçeği

Safranbolu’da yemek kültürü ciddi anlamda gelişmiştir. Uzun bir diyetin ardından buraya gelmek isabetli olacaktır. Kilo almaya hazır olun! Yemek listesindeki ilk isim olan Peruhiyi anlatmaya başlıyoruz.

Peruhi

Üçgen katlanmış mantının içine torba yoğurdu konularak elde edilen lezzet gerçekten denenmeye değer. Farklı tatlar sizi mutlu ediyorsa, peruhiyi yemelisiniz. İçine et konulan mantı ile kıyaslamayın elbette… Bu farklı o farklı! 😊

Safranbolu Bağlar Gazozu

Bağlar gazozu yalnızca Safranbolu’da üretiliyor. Ayrıca geçmiş yıllarda hazırlanan bir gazete küpüründe içeriği en temiz gazoz ilan edilmesi de alkışı hakettiğinin göstergesidir.

Safranbolu Safranlı Lokum

Safranbolu lokumu

Safranboluda safran yetiştiriciliğinin biricik olduğunu duymuşsunuzdur. Safranbolu’nun lokumu da en az safran bitkisi kadar ünlü. İki ayrı güzellik birleşince ortaya efsane bir lezzet çıkmış. Memleketinize dönerken kutu kutu hediyelik safranlu lokum almak harika bir fikir!

Safranbolu Simidi / Su Simidi

Safranbolu simidi su simidi olarak da bilinmektedir. Bilinen simitlerin aksine susamsız olarak pişirilmesi lezzetinin farklı olmasını sağlayan özelliktir. Yağ ve ev yapımı reçel eşliğinde kahvaltıda bu simidi yiyebilirsiniz. Tabii demini almış bir çay yanında harika gider!

İstanbul’da nefes alabileceğiniz 10 doğa rotası yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz