Samsun Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler

0

Samsun Gezi Rehberi

Karadeniz’in incisi olarak bilinen ve bölgenin önemli kentlerinden biri sayılan Samsun gezi rehberi için hazır mısınız? Bölgenin modern şehirlerinden birisi olarak gösterilen Samsun ayrıca birçok olayla birlikte adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Yaşanılan her dönemde önemli kent olmasının en büyük sebebi ise denize kıyısının bulunmasıdır. Önemli liman kenti olarak gösterilen bu şehir birçok devlet için önemli konumda yer almıştır.

Samsun Nerede

Samsun, Karadeniz’in orta kısmında yer alır. Bu yüzden Orta Karadeniz diye tabir edilen bölgenin içindedir. Doğusunda Ordu, batısında Sinop, güneyinde Amasya, güneydoğusunda Tokat ve güneybatısında Çorum illeri vardır. Pek çok ile komşu olan Samsun, Doğu Karadeniz’e sahil şeridinden gidecekler için geçiş güzergahındadır. Kuzey bölgesinde ise Karadeniz sahili yer almaktadır.

Samsun’a Nasıl Gidilir

Kent, ulaşım konusunda oldukça alternatifli imkana sahip. Ancak en çok tercih edilen seçenekler hava ve kara yolu. Araba ya da otobüs ile seyahat edecekler için yollar oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’a 737 km, İzmir’e 998 km, Ankara’ya ise 412 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca bu şehirlerden havayolu ile de seyahat yapmak mümkündür. Çevre illere ise 1 – 3 saatlik mesafededir.

Samsun Genel Görünüş

Samsun Gezilecek Yerler

Bu güzel şehrimiz gezilecek yerler konusunda oldukça anlamlı yere sahip. Özellikle de Atatürk’ün milli mücadele için başladığı şehir farklı bir anlam kazanıyor. Ayrıca dünya tarihi açısından da pek çok imparatorluğun ve devletin hükümran sürmesi şehri daha çok zenginleştirmiş ve kıymetlendirmiştir. Şimdi fazla vakit kaybetmeden Samsun gezi rehberi için gezilerimize başlayalım.

Samsun Atatürk Anıtı

Samsun’da en anlamlı ve en güzel yapıtlardan biri de Atatürk Anıtı. Kentin simgesi haline gelen bu yapıt, insanların ziyaret ettiği noktalardan biridir. 8 metreyi geçen büyüklüğü ile yapıt oldukça heybetli durmaktadır.

Milli Mücadele Parkı ve Bandırma Vapuru

Tarihe önemli bir not olarak düşen Milli Mücadele Parkı, adeta bir açık hava müzesi gibi. Kurtuluşun ve milli mücadelenin önemli bölgesi olan park, geçmişi bizlere yaşatıyor. Parkın içinde Türkiye’nin en uzun seramik rölyefi sergilenmektedir. Bunun yanı sıra şehitler yazıtı ve 7 figürlü Milli Kurtuluş Anıtı da parkın içinde bulunmaktadır.

2003 yılında müze haline gelen vapur, Atatürk zamanında Samsun’a geldiği gemiyi temsil ediyor. Atatürk ve silah arkadaşlarına ait pek çok eser bulunan vapur bir Samsun seyahatinin olmazsa olmalarından.

Amisos Tepesi

Tarihte şehrin ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen tepe, ilgi çekici bir yere sahip. Ayrıca yeni kent merkezini kuşbakışı görebileceğiniz mekan yerli ve yabancı turistlerin her dönem ilgisini çekmektedir. Bu Samsun seyahati için Amisos Tepesi de muhakkak listede yer almalıdır.

Samsun Kalesi

Kale döneminde yaşanılan kuşatmalardan dolayı inşa edilmiştir. Birçok devletin ele geçirmek istediği şehri korumak için kale ile savunma yoluna gidilmiştir. Oldukça büyük bir kale olan yapıt zamanla tahribata uğramıştır.

Kabaceviz Şelalesi

Karadeniz dediğimizde doğayı hiçe saymak elbette olmaz. Samsun gezi rehberi içinde görülmesi gereken yerlerden biri de Kabaceviz Şelaleleri. Trekking sporu içinde uygun olan şelale doğasıyla insanı adeta mest ediyor.

Akdağ Kayak Merkezi

Kışın gelecekler için iyi bir alternatif oluşturan kayak merkezi, şehre sadece 7 km uzaklıktadır. Akdağ Kayak Merkezi, 6 adet piste sahiptir. Bölgenin kış turizmini büyük ölçüde karşıladığı bilinmektedir.

Tekkeköy Mağaraları

Tarihi bir döneme ait olan mağaralar, merkeze 14 km uzaklıkta. Tunç, Mezolitik ve Paleotik Çağ’a ait kalıntıların olduğu mağaralarda ilk kazı 1941 yılında yapılmıştır. Fotoğraf severlerin ilgisini çekecek bir yapıt olan Tekkeköy Mağaraları ziyaret edilmeyi hak etmektedir.

Türkiye hakkında pek çok rehber içeriğe ulaşmak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz