Şanlıurfa Gezilecek Yerler

1

Şanlıurfa’dan konuşurken genelde Urfa diye bahsedilir. Biz Urfa’dan her defasında Şanlı diye söz etmek istiyoruz. Böylesine güzel bir ön isme layık görülen yöre, Türkiye’nin en kalabalık dokuzuncu şehri olarak bilinmektedir. Şanlıurfa’da geçmişe doğru yolculuk ettiğimizde Cilalı Taş Devri’nden beri bölgeye yerleşildiği bilgisine ulaşılır. Şanlıurfa hakkında bir güzel bilgi daha İbrahim ve Eyüp peygamberin doğum yeri olarak kabul edilmesidir. Dini sembolleri de içinde barındıran şehri yerli ve yabancı pek çok turist keşfetmeye gelir. Şimdi, Peygamberler şehri olan Şanlıurfa’yı yakından ele alalım. Şanlıurfa gezilecek yerler kısmına geçmeden önce konumundan ve öneminden biraz bahsedelim.

Şanlıurfa Nerededir?

(sanliurfa.ktb.gov.tr)

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şanlıurfa Suriye’yle de komşudur. Yani Şanlıurfa bittiğinde Suriye il sınırını görürsünüz. Şanlıurfa Doğu’nun ve Batı’nın kesiştiği bir alanda olması sebebiyle stratejik olarak önemlidir. Bu nadide şehre nasıl ulaşabilirsiniz, biraz da buna değinelim. Hava ve karayolu tercih edebilirsiniz. Şanlıurfa’ya uzak bir şehirde yaşıyorsanız yahut yurtdışındaysanız kısa ve konforlu bir yolculuk için hava yolu ulaşımını tercih etmenizi öneririz. Sizin için yolda geçirdiğiniz vakit önemliyse seyahat başlamadan önce havadan ve karadan ulaşmak istediğinizde yolun yaklaşık olarak kaç saat sürdüğünü öğrenebilirsiniz. Gezerek gitmek hobinizde, en güzeli özel aracınızla ulaşım sağlamak elbette… Tabii imkanlar buna müsait değilse hava yolunun en güvenli seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’nin hemen her şehrinden Şanlıurfa’ya direkt uçuş imkânı bulunsa da yine de seferleri araştırmanızı öneririz. Ve sıra geldi Şanlıurfa’ya ne zaman gitmeniz gerektiğini konuşmaya… Bu önemli detayı pek çok kişi atlar ama inanın söz konusu Şanlıurfa gibi yaz mevsimini ciddi sıcak geçiren bir şehirse seyahat etmeyi tercih ettiğiniz mevsimin önemi büyüktür. Sıcağı gerçek sıcak soğuğu çetin bir soğuktur Şanlıurfa’nın. Yani ilk bahar yahut sonbahar aylarında burayı gezmek hem sağlığınız hem de temponuz açısından daha iyi olacaktır.

Şanlıurfa gezilecek yerler başlığını aradığınızı biliyoruz. Sıra geldi tarihiyle, coğrafyasıyla anlatılası bu şehirde, gezilecek yerlerden tek tek bahsetmeye… Haydi başlayalım.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa ‘da gezmeye başlamadan önce şu kısa bilgiyi not geçelim. Bir şehri tanımak, keşfetmek ve gezdiğiniz her yeri hakkını vererek gezmek için yeterli süreye ihtiyacınız vardır. Şanlıurfa bir gün içinde gezip bitirebileceğiniz kadar küçük bir şehir değildir. Şehri gezmeye kısa vakit ayırmamanızı önererek ilk adres olan, Balıklıgöl’e övgüler yağdıralım.

Balıklıgöl

Balıklıgöl’ün hikayesi kimine fazla mitolojik gelse de İslam dini açısından önemli bir yere sahiptir. İbrahim peygamberin bu gölün bulunduğu yerde ateşe atıldığı rivayet edilmektedir. Şayet Anadolu’da bir savaş çıksa balıklı gölde ki balıkların savaşta melek asker olup kurtuluşa vesile olacağına inanılmaktadır. Efsane olarak mı kabul edersiniz yahut gerçek mi bu sizin tercihiniz…

Kapalı Çarşı’da Bir Gün

(neredekal.com)

Şimdi aklınızdan geçiriyorsunuz neden bir gün diye… Adı üzerinde burası Kapalı bir çarşı ve Şanlıurfa’ya özgü pek çok ürünü burada bulabiliyorsunuz. 5 dakikada gezilecek kadar kısa ve boş bir çarşı değil. Şanlıurfa’ya gelmişken kendinize ve sevdiklerinize ufak tefek hatıralar almamanız olmaz. Bu çarşıda otantik eşyalar bulabilirsiniz. Kapalıçarşı Şanlıurfa’nın tarihinden kesitler de veriyor. Özellikle alışverişten hoşlanıyorsanız ve gittiğiniz şehirlerden orayı hatırlatacak semboller almak size zevk veriyorsa doya doya gezin! Şanlıurfa gezinizde Kapalıçarşı bir gününüzü sizden alacak bizden söylemesi 😊 Doya doya her şeyi incelemek varken hıza gerek yok 😊

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

(muze.gov.tr)

Şanlıurfa arkeoloji müzesi bilinen en eski gerçek heykele ev sahipliği yapan önemli bir yerdir. Şanlıurfa ve çevresinde yapılan kazılar sonucu elde edilen eserler bu müzede sergileniyor. Şanlıurfa gezilecek yerler listesi yaparken bu müzeyi atlamak tarihe yapılan büyük bir haksızlık olacaktır. Seyahat ettiğiniz şehirlerin tarihi imgelerine hâkim olmadan orayı gezmenin pek bir önemi yoktur. Şanlıurfa gezinizin de tarihi ağırlıklı olacağını hatırlatalım.

Hz. Eyüp Sabır Makamı

(sanliurfa.gov.tr)

İslam dininde sabrıyla tanınan peygamberlerden biri Eyüp peygamberdir. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde Eyüp peygamberin makamı bulunuyor. Bu makam yalnızca İslam dinine mensup kişiler tarafından değil yabancı kişiler tarafından da ziyaret edilmektedir. Hz. Eyüp peygamberin makamında bulunan suyun şifalı olduğuna inanarak su içenler, bölgenin maneviyatından faydalanmak isteyip camide namaz kılıp dua edenler büyük bir kalabalığın oluşmasını sağlıyor. Şanlıurfa gezilecekler listesinin muhakkak görülmesi gerekenlerinden biri de kesinlikle Hz. Eyüp Sabır makamıdır.

Şanlıurfa Kalesi

(sanliurfa.bel.tr)

Şanlıurfa kalesi Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı tepede bulunmaktadır. Bu tepenin ismi Dambak olarak geçmektedir. Kalenin tarihi geçmişi ise çok eski yıllara dayanmaktadır. Yapı üzerindeki önemli ve dikkat çekici nokta olan sütunların Hz. İbrahim’i mancınık atarcasına ateşe atak için dikildiğine inanılmaktadır. Kaynaklarda M.Ö. 2000 yılında yapıldığı öne sürülen kaleye giriş ücretlidir. Burada müze kartın geçerli olduğunu hatırlatalım.

Aynzeliha Gölü

Huzur duyduğunuz mekanlarda bir de çay keyfi yapabiliyorsanız o an kesinlikle unutulmaz olarak kalacaktır. Aynzeliha ta mda böyle bir yer… Balıklıgöl etrafında bulunan Aynzeliha gölünün hikayesi de dillere destan… Nemrut’un evlatlık aldığı kız Zeliha’nın Hz. İbrahim’e olan sevgisi ve inancı peşinden ateşe atlamasına sebep olur. Zeliha’nın ateşe atladığı yer de Aynzeliha gölü olarak tarihte yerini almıştır.

Geçmişte Bir Üniversite – Tarihi Harran Üniversitesi

(harran.edu.tr

Tarihi Harran Üniversitesi deyince aklınıza Üniversite’nin içine girmek bölümlerini gezmek gibi somut bir hikâye gelmesin. Virane bir Üniversite’den bahsediyoruz. Tabii bu bilgilerin de varsayım olduğunu söyleyelim. Yani Üniversite’nin Dünya’daki ilk üniversite olduğu bilgisinin kanıtı yok. Ebette kesinlik içermeyen ama tarihteki yeri meşhur olan bu ziyaretin de gerekli olduğunu düşünüyoruz. Siz yine de Şanlıurfa’da gezilecek yerler sıralamanızda buradan Müslümanlara ait ilk üniversite diye bahsedin ki en azından kaynaklara dayalı bilgi vermiş olun.

Şanlıurfa’nın görülmesi gereken başlıca yerlerini detaylandırdık. Tabii şehir yalnızca bu bahsettiğimiz yerlerden ibaret değil. Gezilip görülecek o kadar fazla yer var ki… Şanlıurfa’ya gidince buraya ait bir gezi rehberi edinmeniz çok faydalı olacaktır. Sıra geldi anlatacaklarımızın en tatlı yerine… Şanlıurfa’nın dillere destan olan mutfağına giriş yapalım. Bakalım buradaki yöresel yemekler nasıl(?)

Şanlıurfa’da Ne Yemeliyim?

İlk sırayı mumbar dolmasına verelim dedik. Şehirde mumbar dolmasına bumbar denildiği de oluyor. Yemek ile ilgili küçük bir not düşelim. Koyunun kalın bağırsağına kıyma ve baharatlarla hazırlanan bir harç dolduruluyor. Kesinlikle denemeye değer 😊 Bostana salatasını atlamak olmaz. Şanlıurfa’da sofraların baş tacı olan bu salatanın özelliği son anda eklenen maydanoz ve nar ekşisi! Şanlıurfa’ya gelmişken kebabı atlamak olur mu hiç? Mis gibi tepsi kebabı, Balcan kebabı, Urfa kebabı ile geziniz tam anlamıyla lezzet bulacak. Şehirden ayrılmadan önce buradaki tatlıları da deneyimleyin. Burma kadayıf, peynir helvası, şıllık tatlısı ilk önce yemeniz gerekenler arasında dursun ki unutmayın 😊 Şanlıurfa gibi zengin mutfağı olan bir yörede farklı lezzetleri deneyimlemeden dönmek eksiklik olurdu değil mi?

Şanlıurfa gezilecek yerler listenizi tamamlayıp aklınızdaki yemekleri yediyseniz dönüş vakti gelmiştir. Anılarınızı not etmeyi unutmayın! 😊

Hatay Gezi Rehberi (Hatay Gezilecek Yerler) yazısını okumak için tıklayın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz