Selçuk Gezi Rehberi, Nerede Kalınır? Ne Yenir?

0

Selçuk Gezi Rehberi

Ege’nin tarihi ketlerinden birine yolculuk etmeye ne dersiniz? Tarihi güzelliği kadar sahil şeridiyle etkileyen bir beldeye yolculuk etmeyi kim istemez ki? Sıkı durun şimdiki rotamız Ege’nin nadide kentlerinden biri. Neyse daha fazla meraklandırmayalım. Bu sefer ki durağımızda Selçuk ilçesi yer alıyor.

Efes, Neolitik Çağ’ı günümüze taşıyan nadir beldelerden biridir. Eski çağların önemli kentlerinden biri olan Efes, birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi kent yaklaşık 23 sonra UNESCO Dünya Kültür Mirasına girmeyi başardı. Antik Kent olarak bilinen ünlü yerleşim yeri de yine Efes ilçesinde yer almaktadır. Efesi bazı imparatorluklarda Asya’nın başkenti olarak görev yapmıştır. Bölge MÖ 129’da Roma’nın en büyük limanı olarak kullanılmıştır.

Bölge tarihi olarak birçok uygarlığa ev sahipliği yaparak günümüze kadar geldi. Şimdilerde ise turistik bir belde olarak tatilcileri bekliyor. Hem tarihi dokusu hem de eşsiz doğal güzellikleriyle tatilcilerin uğrak noktası. Selçuk gezilecek yerler konusuna gelmeden önce hangi bölgede olduğunu ve nasıl gidileceğine değinelim.

Selçuk Gezi Rehberi
Selçuk Gezi Rehberi, Efes Antik Kenti Fotograf : Gezginsandalet

Selçuk Gezi Rehberi, Selçuk İlçesi Nerede?

Selçuk, İzmir ilinin bir ilçesidir. Egede yer alan Selçuk ilçesi Akdeniz’e doğru geçiş güzergahında da yer almaktadır. Selçuk, İzmir merkeze ise yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta. Konum olarak güneyde kalmaktadır. Belde ayrıca Kuşadası’na 20 kilometre uzaklıktadır.

Selçuk Gezi Rehberi, Ulaşım

Selçuk gezilecek yerler için yola çıkacaklar oldukça şanslı olabilirler. Bölge birçok yere yakın olması büyük bir avantaj. Kuzeyden gelecek turistler için yol üstünde olduğunu söyleyelim. Havayolunu kullanacak olan tatilciler Menderes Havalimanı’nı tercih edebilir. İstanbul’dan gelecek olanlar için mesafe yaklaşık 550 kilometre. 5 saat 30 dakika yolculuk süresi bulunurken bu güzergah da Osman Gazi Köprüsü’nü kullanacağınızı hatırlatalım. Körfezi kullanmak isteyenler ise yaklaşık 90 kilometre daha fazla yol yapacaktır.

Ankara Tarafından gelen gezginlerde bölgeye 7 saat 30 dakikada ulaşabilir. Yolculuk süresi boyunca 650 kilometre yol kat edeceğinizi söyleyelim. Ülkemizin daha doğusundan gelenler için süre uzamaktadır. Malatya’dan gelenler ilçeye 14 saatte ulaşırken, Diyarbakır üzerinden gelenlerde 16 saatte varabilmektedir. Uçak tercihinde ise bu süre 3 – 4 saatlere kadar düşmektedir.

Selçuk Gezi Rehberi , Gezilecek Yerler

Selçuk gezilecek yerler konusuna sonunda geldik. Öncelikle ilçe hakkında kısa bir tarihi yolculuğa çıktık. Daha sonrasında ise nerede bulunduğuna ve nasıl ulaşım sağlayacağımıza değindik. Şimdi belki de en çok merak ettiğiniz konuya geldik. Efes ilçesine geldiğimizde nereleri gezebiliriz? Merak etmeyin ilçeye geldiğiniz zaman gezeceğiniz yer konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Sahil şeridine yakın olması nedeniyle belde de yapacağınız tatil sizler için unutulmaz olabilir.

Selçuk Gezi Rehberi
Saint Jean Kilisesi, Efes Antik Kenti Fotoğraf : Gezginsandalet

Tarih Kokan Efes Antik Kenti

Bölgenin en önemli tarihi yerlerinden biri de Efes Antik Kenti. Efes gezilecek yerler durağına bu tarihi kentten başlangıç yapabilirsiniz. Dönemin en güzel yapıtlarından biri olan kent, şehirleşmiş hayatı mistik şekilde yansıtmaktadır. Kentleşmenin zirve yaptığı tarihi bölge dönemin her parçasını bugüne kadar taşımaktadır. Efes Antik Kent, Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biri sayılmaktaydı. Belde, Cilalı Taş Devri’ne kadar dayanmaktadır.

Efes Antik Kenti 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmişti. Yaklaşık 21 yıl sonra 2015 senesinde ise Dünya Mirası unvanını aldı. Selçuk gezilecek görülecek yerler arasında ilk sırayı bu tarihi kent hak ediyor.

Anlamlı Yapıt: Artemis Tapınağı

Lidya kralı Croesus tarafından Tanrıça olarak bilinen Artemis’e ithafen yapılmıştır. Tam yapım tarihi ise MÖ 550. Antik çağ zamanında mermerden yapılmış en büyük anıtsal eser olarak bilinmektedir. Tapınak, dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Fakat tapınaktan geriye fazla bir şey kalmamıştır. Günümüzde tapınakla ilgili birkaç mermer parçası bulunmaktadır.

Selçuk Gezi Rehberi
Selçuk Gezi Rehberi ,Saint Jean Kilisesi

Saint Jean Kilisesi

Selçuk gezilecek yerler konusunda şimdiki durağımız Saint Jean Kilisesi. St. John Bazilikası olarak da bilinir. İncil yazanlardan biri olan Aziz Yuhanna’nın mezarı burada bulunduğu söylenmektedir. Saint Jean Kilisesi, Selçuk ilçesinde yer alan önemli yapıtlardan biridir. Aziz Yuhanna ve Meryem Ana Efes’e gelerek burada yaşadıkları söylenmektedir. Hristiyanlıktan önce anıt mezarı olarak kullanılan mekan, daha sonrasında ilavelerle birlikte bazilikaya tamamlanmıştır.

Saint Jean Kilisesi, Artemis Tapınağı’dan sonra en önemli yer olarak göze çarpmaktadır. Bizans İmparatoru Justinianos ve eşi Theodora için yapılmıştır. Saint Jean Kilisesi’nin ayrıca Hristiyanlar için ayrı bir önemi vardır. Orta Çağ ile birlikte kilise Hristiyanların ibadet ettiği yer olmuştur. Kilise, Selçuk ilçesinin en önemli tarihi yapıtı sayılmaktadır. Öyle ki günümüzde bile Hristiyanlar hacı olmak için bölgeye akın ediyor. Her sene milyonlarca Hristiyan Selçuk ilçesine hacı olmak için geliyor.

İsa Bey Camii

1375 yılında açılan İsa Bey Camii, Artemis Tapınağı ve Saint Jean Kilisesi arasında yer almaktadır. Cami 1375 yılında Aydınoğlu İsa Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Yapıt, Türk mimari yapısını iyi şekilde yansıtmaktadır. 19. yüzyıllarda cami kervansaray olarak da kullanılmıştır. Simetrik olmayan ve gelişi güzel bir tasarıma sahip olan cami, konum olarak yamaçta yer almaktadır.

İsa Bey Camii’nde çini ve zengin süslemelere yer verilmiştir. Ancak yine de Osmanlı dönemine ait camilere göre daha sade kalmıştır. Artemis Tapınağı’nda yer alan taş blokların bir kısmı cami yapımında kullanılmıştır. Caminin hemen yanında ise kullanılmayan harap olmuş İsa Bey Hamamı bulunmaktadır. İsa Bey Camii, Artemis Tapınağı ile aynı bölgede yer alması sebebiyle UNESCO listesine girmeyi başarmıştır.

Gizemli Yedi Uyurlar

Efes Antik Kentin hemen arkasında bulunan Yedi Uyurlar, hikayesiyle büyülüyor. Yedi Uyurlar, Dünya’nın farklı bölgelerinden gelen kültürlerin hikayesini anlatmaktadır. Farklı kültürlerden gelen topluluklar, kendi halklarını terk ederek bu bölgeye gelmiştir. Hikâyede anlatılana göre yedi kişinin peşinde bir köpek dolaşır. Köpeğin peşlerinde dolaşmasına rağmen riyazet için krallığa gider ve dünyaya yüz çevirirler. Kur’an da adı geçen Kehf Suresi bu olayla ilgili olduğu bilinmektedir. İslam’da Ashab – ı Kehf olduğu rivayet edilmektedir.

Diğer bir hikâyede ise 7 kişi bulunduğu toplum tarafından dışlanır ve öldürülmek istenir. Bu 7 kişi ve yanında bulunan köpekleri kaçarak mağaraya saklanır. Mağara da 300 sene boyunca uyurlar. Ancak bu uyuyan 7 kişi için farklı mağaralarda da olabileceği söylenmektedir.

Selçuk Gezi Rehberi
Selçuk Gezi Rehberi, Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi

Selçuk gezi rotası durağımızda sıra Meryem Ana Evi yer almaktadır. Hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için önemli biri olan Hz. Meryem, bir süre bu bölgede yaşadığı bilinmektedir. Papa tarafından Meryem Ana Evi kutsal mekân olarak ilan edilmiştir. Bu yüzden binlerce insan her sene buraya ziyarete gelir. Meryem Ana Evi, Selçuk ilçesinin merkezine 9 kilometre uzaklıktadır. Birçok tarihi yapıtla aynı yerde olması aynı gün içinde gezmenize olanak tanır.

Güvenli Bölge Şirince

Şirince, Selçuk ilçesine bağlı bir mahalledir. Küçük ve güzel bir mahalle kasabası olan bölge yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilmektedir. Mahallenin asıl adı ise, kırk kişiden gelmektedir. Dağlara vurulan kırk kişiye atfen Rum dilinde ‘’Kirkice’’ olarak isimlendirilmiştir. Daha sonrasında Cumhuriyet döneminde İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatı ile ‘’Şirince’’ ismini almıştır.

Fotograf : Gezginsandalet

Bölge 19. yüzyılda bir Rum kasabası olarak bilinmektedir. Farklı toplumdan da insanların bulunduğu mahallede bir adet Rum Kilisesi yer alır. Şirince köyü son olarak 21 Aralık 2012 yılında adını duyurmuştur. Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kıyametin kopacağı ve en güvenli bölgenin Şirince köyü olduğunu iddia etmiştir. Ancak bölge bu tarihlerde beklenenin aksine rağbet görmemiştir. Bir bakıma Maya takvimine inancı olan kişilerin hüsrana düştüğü gözlemlenmiştir. Mahalle, Selçuk ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktadır.

Ünlü Bizans Su Kemerleri

Selçuk gezilecek yerler listesinin sonuna geldik diyebiliriz. Son olarak Bizans döneminde kalan su kemerlerini ziyaret edebilirsiniz. Aslında su kemerleri birazda merkezi bir lokasyonda yer almaktadır. Selçuk gezi rehberi için tüm tarihi yerleri gezdikten sonra burada soluklanabilirsiniz. Tarihi su kemerlerinin yanında yer alan kafede oturarak geçmiş ve şimdiki zamanı yaşayabilirsiniz. Ayrıca kemerlerin hemen karşısında Tarihi Selçuk Tren Garı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Selçuk Gezi Rehberi, Nerede Konaklanır?

Selçuk ilçesinde konaklamada sıkıntı çekmeyeceğinizi baştan söyleyelim. Öncelikle turizmin yeni yayıldığı dönemlerde ev ve pansiyon kültürü çok yaygındı. Daha sonrasında ise oteller gelmeye başladı. Günümüzde ise oteller iyice çeşitlendi. 2, 3, 4, ve 5 yıldızlı otellerin yanında butik otel ve konuk evi gibi konaklama yerleri kendini gösterdi.

Selçuk Gezi Rehberi, Ne Yenir?

Selçuk’ta Ege bölgesinin yöresel yemeklerine sıkça rastlayabilirsiniz. Zeytinyağlı ve sebze yemeği başta olmak üzere ot kavurması, salata gibi lezzetler tatilcilerin beğenisine sunulmaktadır. Bunların yanında sütlü balık, midye dolma, midye tava ve sardalya buğulaması gibi balık yemekleri yaygındır. Şirince’de Sultan Han Restoran’ında kebap denenebilir. Bizim Ev Hanımeli ve Yedi Bilgeler restoranlarında farklı lezzetler tatmak mümkün.

Foça Gezi Rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz